Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ավստրիայի Դաշնային խորհրդի նախագահ Կարլ Բադերի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիայի երկրների խորհրդարանների խոսնակների 4-րդ համաժողովի շրջանակում Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 24-ին հանդիպել է Ավստրիայի Դաշնային խորհրդի նախագահ Կարլ Բադերի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, Կարլ Բադերը, գոհունակություն հայտնելով երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ձեւավորված ջերմ եւ գործուն կապերի համար, ընդգծել է բարեկամական խմբերի ակտիվ աշխատանքը խորհրդարանների կարողությունները մեծացնելու եւ նոր մակարդակի հասցնելու գործում՝ ընտրողների հետ տարվող աշխատանքում եւ կրթական ծրագրերում:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ավստրիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման կարեւորությունը, ինչպես նաեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հարցում Ավստրիայի դերակատարությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ երկու երկրները համատեղ աշխատանքի հեռանկար ունեն խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների ամրապնդման եւ խորհրդարանների կարողությունների զարգացման գործում:
Կողմերը նաեւ քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների օրենսդիր մարմինների համատեղ աշխատանքին վերաբերող հարցեր:

Ararat Mirzoyan meets with President of the Federal Council of Austria
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan met with President of the Federal Council of Austria Karl Bader on September 24 in the sidelines of the 4th conference of the parliament speakers of the Eurasian countries.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, expressing satisfaction over the warm and active relations between the parliaments of the two countries, Karl Bader emphasized the importance of the active efforts of the friendship groups for fostering the capacities of the parliaments.
Ararat Mirzoyan emphasized the importance of the ratification of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement by the Austrian parliament, as well as the role of Austria in launching the dialogue on visa liberalization. According to the Speaker of the National Assembly of Armenia, the two countries have potential for working together in the directions of strengthening the mechanisms of parliamentarian supervision and developing of the capacities of the parliaments.
The sides also discussed issues related to joint efforts of the two parliaments on bilateral and multilateral parliamentary platforms.