Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ավստրիայի Դաշնային խորհրդի նախագահ Կարլ Բադերի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիայի երկրների խորհրդարանների խոսնակների 4-րդ համաժողովի շրջանակում Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 24-ին հանդիպել է Ավստրիայի Դաշնային խորհրդի նախագահ Կարլ Բադերի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, Կարլ Բադերը, գոհունակություն հայտնելով երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ձեւավորված ջերմ եւ գործուն կապերի համար, ընդգծել է բարեկամական խմբերի ակտիվ աշխատանքը խորհրդարանների կարողությունները մեծացնելու եւ նոր մակարդակի հասցնելու գործում՝ ընտրողների հետ տարվող աշխատանքում եւ կրթական ծրագրերում:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ավստրիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման կարեւորությունը, ինչպես նաեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հարցում Ավստրիայի դերակատարությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ երկու երկրները համատեղ աշխատանքի հեռանկար ունեն խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների ամրապնդման եւ խորհրդարանների կարողությունների զարգացման գործում:
Կողմերը նաեւ քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների օրենսդիր մարմինների համատեղ աշխատանքին վերաբերող հարցեր:

Спикер НС Армении встретился с председателем Федерального совета Австрии
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян в рамках 4-го форума спикеров парламентов стран Евразии встретился с председателем Федерального совета Австрии Карлом Бадером.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, выразив удовлетворение установленными между парламентами двух стран теплыми и активными отношениями Карл Бадер подчеркнул активную работу групп дружбы по расширению возможностей парламентов и выведению их на новый уровень, работы с избирателями и образовательными программами.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность ратификации австрийским парламентом Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, а также роль Австрии в начале диалога о либерализации визового режима. Глава парламента отметил, что у двух стран есть перспективы совместной работы по укреплению механизмов парламентского надзора и развитию возможностей парламентов.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с совместной работой законодательных органов двух стран на двусторонних, а также многосторонних парламентских площадках.