ՍԴ-ն հետաձգել է Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի քննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանդրական դատարանը որոշում է կայացրել մինչև սեպտեմբերի 3-ը հետաձգել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի քննությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Սահմանադրական դատարանի կայքից:
«Ելնելով լրացուցիչ ուսումնասիրություններ կատարելու անհրաժեշտությունից Սահմանադրական դատարանը որոշեց գործի դատաքննությունն սկսելու ժամկետը 2019 թվականի օգոստոսի 29-ի ժամը 10:00-ից հետաձգել 2019 թվականի սեպտեմբերի 3-ին` ժամը 11:00-ին»,- նշված է որոշման մեջ:
Քոչարյանը ՍԴ-ին խնդրում է ստուգել Քրեական դատավարության օրենսգրքի երկու՝ խափանման միջոց կիրառելու հիմքերի և քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների մասին հոդվածների սահմանադրականությունը։

Конституционный суд отложил рассмотрение заявления Роберта Кочаряна
Конституционный суд РА принял решение отложить до 3 сентября рассмотрение заявления второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Об этом Арменпресс стало известно с сайта Конституционного суда РА.
«Ввиду необходимости проведения дополнительных исследований, Конституционный суд принял решение отложить судебное разбирательство с 10:00 часов 29 августа 2019 года на 11:00 утра 3 сентября 2019 года», - говорится в постановлении Конституционного суда РА.
ПредседательКонституционного судабылопредложенопроверить,Уголовно -процессуальныйкодекс,два,неспособностькприменятьосновыизуголовногоделаделаилиуголовногопреследования заисключениемобстоятельстввстатьяхКонституции.
В своем заявлении второй президент Армении Роберт Кочарян просит Конституционный суд проверить конституциональность двух решений Уголовно-процессуального кодекса — об основаниях дляприменении меры пресечения и об обстоятельствах, исключающих ведение уголовного дела или уголовного преследования.