Հաղթել է ժողովրդավարությունը. Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Աբովյանի քաղաքապետի ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքում տեղի ունեցած համայնքի ղեկավարի ընտրություններին, որում ՀՀ-ում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուն պարտվել է գործող քաղաքապետ Վահագն Գևորգյանին:
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ Աբովյանում տեղի ունեցած ընտրություններում հաղթել է ժողովրդավարությունը: «Ինչ վերաբերում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուի պարտությանը, ապա մենք հեղափոխությունը հենց դրա համար էլ արել ենք, որ տեղ-տեղ իշխանական թեկնածուները հաղթեն, տեղ-տեղ պարտվեն: Եվ եթե հիշում եք, հեղափոխությունից առաջ երկար տարիներ առաջնային կարգախոսը Հանրապետական կուսակցության մենաշնորհի վերացման անհրաժեշտություն էր: Այս ընտրություններով ևս մեկ անգամ արձանագրվեց, որ Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, քաղաքացիներն իրավունք ունեն կատարել իրենց ընտրությունը, և իշխանությունը ոչ մի ապօրինի ռեսուրս չի կիրառում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում հաստատված է ժողովրդի իշխանություն:
Լրագրողների այն դիտարկմանը, թե Աբովյանի քաղաքապետարանի կողմից չարաշահումների հետ կապված քրեական գործ հարուցվեց, ինչը որակվում էր որպես ճնշման փորձ, վարչապետը նշեց, որ քրեական գործի բովանդակությունը պետք է հասկանալ, և դա մյուս հարցի հետ որևէ կապ չունի:
«Եթե հիշում եք, հեղափոխությունից երկու ամիս անց, մեր թեկնածուն պարտվեց Կապանի ընտրություններում: Դրանից հետո տեղի ունեցան ազատ, արդար, թափանցիկ ընտրություններ և «Իմ քայլը» դաշինքը 70 տոկոս ձայն հավաքեց Սյունիքի մարզում: Նախկինում էլ ասել եմ, եկեք այսօրվա իրողությունները հին արշինով չչափենք» ,-ասաց ՀՀ վարչապետը: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի բոլոր ընտրություններում հաղթում է հեղափոխությունը, ժողովուրդը:
Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքի համայնքի ղեկավարի ընտրություններում հաղթանակ է տարել գործող քաղաքապետ Վահագն Գևորգյանը: Գործող քաղաքապետ Վահագն Գևորգյանն, ըստ նախնական արդյունքների, հավաքել է 8 հազար 453 ձայն: ՀՀ-ում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուն՝ Գրիգոր Գուլյանը հավաքել է 8 հազար 58 ձայն: Սասուն Գրիգորյանը հավաքել է 731, Արթուր Ղազարյանը՝ 139, Մանուկ Մկրտչյանը 435 ձայն:

Democracy wins: PM Pashinyan comments on election of mayor in Abovyan city
YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan commented on the election of mayor of Abovyan city held on June 9 where the ruling Civil Contact party’s candidate has lost the election.
Pashinyan said democracy won in the Abovyan election. “As for the defeat of the Civil Contract party’s candidate, we have carried out the revolution for this reason so that the pro-governmental candidates will sometimes win and sometimes lose the elections. And if you remember, before the revolution the main slogan for many years was the need to eliminate the monopoly of the Republican Party of Armenia. These elections once again recorded that Armenia is a democratic country, its citizens have a right to make their choice, and the leadership doesn’t use any illegal resource”, the PM said.
He stated that people’s power is established in Armenia.
Commenting on the views that a criminal case, that was launched over the abuses by the Abovyan city hall, was viewed as a pressure attempt, the PM said it is necessary to understand the content of the criminal case, and this has nothing to do with the other issue.
“If you remember, two months after the revolution, our candidate has lost the election in Kapan town. After that free, fair and transparent elections were held and My Step bloc received 70% of votes in Syunik province”, he said, adding that revolution and people win all elections in Armenia.
Incumbent mayor of Abovyan city Vahagn Gevorgyan has been re-elected based on the preliminary results of the June 9 election. He received 8453 votes. The ruling Civil Contract party’s candidate Grigor Gulyan received 8058 votes. The remaining candidates are Sasun Grigoryan (731 votes), Artur Ghazaryan (139 votes) and Manuk Mkrtchyan (435 votes).