Նիկոլ Փաշինյանն արցախցիներին կոչ արեց մերժել մեր ժողովրդի երկու հատվածների միջեւ հակասություններ սերմանել փորձող ուժերին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արցախի ժողովրդին կոչ արեց աջակցել միայն այն ուժերին, որոնք հանդես են գալիս Հայաստանի ժողովրդի եւ նրա լեգիտիմ ներկայացուցիչ կառավարությանն աներկբա աջակցության դիրքերից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին խոսեց մայիսի 20-ին դատաիրավական համակարգի վերաբերյալ իր ելույթում:
«Ակնհայտ է, որ կան նախկին կոռուպցիոն համակարգը ներկայացնող կոնկրետ ուժեր, որոնք փորձ են անում կյանքի կոչել իրենց կողմից նախկինում կիրառված բանաձեւը. այն է՝ տարաձայնություններ, հակասություններ եւ նույնիսկ թշնամանք հրահրել Արցախի եւ Հայաստանի ժողովրդի միջեւ՝ «Բաժանիր, որ տիրես» տրամաբանությամբ, նախկինում իրենց կողմից թույլ տրված կոռուպցիոն հանցագործությունները կոծկելու, արդարացնելու նպատակով:
Չնայած բոլորիս ակնհայտ է, որ մեր երկրում գործած համակարգային կոռուպցիայից Արցախի մեր հայրենակիցները հաճախ ավելի շատ են տուժել, բայց այդ համակարգերի որոշ պաշտոնյաներ գործադրում են կոռուպցիոն կապերը՝ Արցախում Հայաստանի կառավարության եւ անձամբ վարչապետի դեմ ստահոդ քարոզչություն իրականացնելու համար: Դեռեւս նախորդ տարվա խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավին ասել եմ, որ այս ամենը վերլուծելով՝ դրա տակ տեսնում եմ ընդհուպ դավադիր պատերազմ հրահրելու, անգամ որոշ տարածքներ հանձնելու եւ տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը Հայաստանի կառավարության վրա դնելու հեռահար նպատակ»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն այդ իմաստով դա համարեց պետական դավաճանությանը նմանվող գործունեություն: Նա վստահեցրեց, որ որպես Արցախի անվտանգության երաշխավորը հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, պատերազմական վիճակներում զինված ուժերի գերագույն հրամանատար, ձեռնարկելու է ամենակոշտ միջոցները՝ այդ դավադիր մտադրություններն արմատախիլ անելու համար: Վարչապետի կարծիքով՝ հասունացել է ժամանակը 2016-ի ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու և բոլորին հուզող մի շարք հարցերի պատասխանները ստանալու համար:
«Կոչ եմ անում Արցախի մեր ժողովրդին միանշանակ եւ աներկբա ոչ ասել, մերժել բոլոր այն ուժերին, որոնց գործունեությունն ուղղված է մեր ժողովրդի երկու հատվածների միջեւ հակասություններ սերմանելուն: Արցախի ժողովրդին կոչ եմ անում աջակցել միայն այն ուժերին, որոնք հանդես են գալիս Հայաստանի ժողովրդի եւ նրա լեգիտիմ ներկայացուցիչ կառավարությանն աներկբա աջակցության դիրքերից: Մյուս բոլոր ուժերը միանշանակ եւ աներկբա միայն մեկ նպատակ ունեն՝ Արցախի ժողովրդին օգտագործել իրենց նեղ խմբային շահերն սպասարկելու, նախկինում գործած հանցագործությունների համար պատասխանատվությունից խուսափելու համար, Հայաստանի ու Արցախի ինքնիշխանության դեմ դավադրություններ հրահրելու համար»,-եզրափակեց վարչապետը:
Մայիսի 19-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ էր արել մայիսի 20-ի առավոտյան ժամը 08.30-ից արգելափակել հանրապետության՝ առանց բացառության բոլոր դատարանների ելքերն ու մուտքերը, այնպես, որ ոչ ոք ներս չմտնի:

Никол Пашинян призвал арцахцев противостоять силам, пытающимся посеять разногласия между двумя частями нашего народа
Премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал народ Арцаха поддерживать только те силы, которые выступают с позиций безоговорочной поддержки народа Армении и его легитимного представителя – правительства. Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян заявил 20 мая в своем выступлении относительно судебно-правовой системы.
“Очевидно, что есть конкретные силы, представляющие прежнюю коррупционную систему, которые пытаются вновь претворить в жизнь применяемый ими ранее принцип. Это – создание разногласий, противоречий и даже разжигания вражды между народами Арцаха и Армении по логике “разделяй, чтобы властвовать”, с целью сокрытия и оправдания ранее допущенных ими коррупционных преступлений. Хотя всем нам очевидно, что от системной коррупции в нашей стране, наши соотечественники в Арцахе часто страдали больше, но некоторые чиновники этих систем используют коррупционные связи для осуществления лживой пропаганды против правительства Армении и лично премьер-министра. Еще в ходе прошлогодней избирательной кампании я сказал, что, анализируя все это, вижу под этим далеко идущую цель, вплоть до разжигания заговорщической войны, даже сдачи некоторых территорий и возложения ответственности за произошедшее на правительство Армении”, - сказал Пашинян.
В этом смысле премьер назвал это деятельностью, похожей на государственную измену. Он заверил, что как премьер-министр Республики Армения, являющийся гарантом безопасности Арцаха, как Верховный главнокомандующий Вооруженными силами, предпримет самые жесткие меры для искоренения этих заговорщиков. По мнению премьер-министра, настало время для создания следственной комиссии Национального собрания по изучению обстоятельств Апрельской войны 2016 года и получения ответов на ряд волнующих всех вопросов.
“Я призываю наш народ Арцаха однозначно и бесспорно ответить “нет”, отказать всем тем силам, деятельность которых направлена на разжигание противоречий между двумя частями нашего народа. Я призываю народ Арцаха поддерживать только те силы, которые выступают с позиций безоговорочной поддержки народа Армении и его легитимного представителя – его правительства. Все остальные силы однозначно и бесспорно преследуют одну цель - использовать народ Арцаха в своих узких групповых интересах, во избежание ответственности за совершенные ранее преступления, для подстрекательства заговоров против суверенитета Армении и Арцаха”, - заключил премьер-министр.
19 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал граждан Армении заблокировать входы и выходы судов Республики.