Նիկոլ Փաշինյանն արցախցիներին կոչ արեց մերժել մեր ժողովրդի երկու հատվածների միջեւ հակասություններ սերմանել փորձող ուժերին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արցախի ժողովրդին կոչ արեց աջակցել միայն այն ուժերին, որոնք հանդես են գալիս Հայաստանի ժողովրդի եւ նրա լեգիտիմ ներկայացուցիչ կառավարությանն աներկբա աջակցության դիրքերից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին խոսեց մայիսի 20-ին դատաիրավական համակարգի վերաբերյալ իր ելույթում:
«Ակնհայտ է, որ կան նախկին կոռուպցիոն համակարգը ներկայացնող կոնկրետ ուժեր, որոնք փորձ են անում կյանքի կոչել իրենց կողմից նախկինում կիրառված բանաձեւը. այն է՝ տարաձայնություններ, հակասություններ եւ նույնիսկ թշնամանք հրահրել Արցախի եւ Հայաստանի ժողովրդի միջեւ՝ «Բաժանիր, որ տիրես» տրամաբանությամբ, նախկինում իրենց կողմից թույլ տրված կոռուպցիոն հանցագործությունները կոծկելու, արդարացնելու նպատակով:
Չնայած բոլորիս ակնհայտ է, որ մեր երկրում գործած համակարգային կոռուպցիայից Արցախի մեր հայրենակիցները հաճախ ավելի շատ են տուժել, բայց այդ համակարգերի որոշ պաշտոնյաներ գործադրում են կոռուպցիոն կապերը՝ Արցախում Հայաստանի կառավարության եւ անձամբ վարչապետի դեմ ստահոդ քարոզչություն իրականացնելու համար: Դեռեւս նախորդ տարվա խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավին ասել եմ, որ այս ամենը վերլուծելով՝ դրա տակ տեսնում եմ ընդհուպ դավադիր պատերազմ հրահրելու, անգամ որոշ տարածքներ հանձնելու եւ տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը Հայաստանի կառավարության վրա դնելու հեռահար նպատակ»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն այդ իմաստով դա համարեց պետական դավաճանությանը նմանվող գործունեություն: Նա վստահեցրեց, որ որպես Արցախի անվտանգության երաշխավորը հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, պատերազմական վիճակներում զինված ուժերի գերագույն հրամանատար, ձեռնարկելու է ամենակոշտ միջոցները՝ այդ դավադիր մտադրություններն արմատախիլ անելու համար: Վարչապետի կարծիքով՝ հասունացել է ժամանակը 2016-ի ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու և բոլորին հուզող մի շարք հարցերի պատասխանները ստանալու համար:
«Կոչ եմ անում Արցախի մեր ժողովրդին միանշանակ եւ աներկբա ոչ ասել, մերժել բոլոր այն ուժերին, որոնց գործունեությունն ուղղված է մեր ժողովրդի երկու հատվածների միջեւ հակասություններ սերմանելուն: Արցախի ժողովրդին կոչ եմ անում աջակցել միայն այն ուժերին, որոնք հանդես են գալիս Հայաստանի ժողովրդի եւ նրա լեգիտիմ ներկայացուցիչ կառավարությանն աներկբա աջակցության դիրքերից: Մյուս բոլոր ուժերը միանշանակ եւ աներկբա միայն մեկ նպատակ ունեն՝ Արցախի ժողովրդին օգտագործել իրենց նեղ խմբային շահերն սպասարկելու, նախկինում գործած հանցագործությունների համար պատասխանատվությունից խուսափելու համար, Հայաստանի ու Արցախի ինքնիշխանության դեմ դավադրություններ հրահրելու համար»,-եզրափակեց վարչապետը:
Մայիսի 19-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ էր արել մայիսի 20-ի առավոտյան ժամը 08.30-ից արգելափակել հանրապետության՝ առանց բացառության բոլոր դատարանների ելքերն ու մուտքերը, այնպես, որ ոչ ոք ներս չմտնի:

Pashinyan warns about conspiracy and smear campaign, alarms Artsakh’s people to reject corrupt powers from past
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has called upon the people of Artsakh to support solely those powers who are supporting the Armenian people and its legitimate representative government.
Pashinyan made the remarks during a live televised speech on May 20th regarding the judiciary.
“It is obvious that there are concrete powers representing the previous corrupt system who attempt to realize the formula applied by them in the past, that is: incite disagreements, contradictions and even animosity between the people of Artsakh and Armenia, within the logic of Divide and Rule, with the purpose of covering up and justifying corruption crimes committed by them in the past.
Although it is clear for all of us that our compatriots in Artsakh were frequently impacted from the systematic corruption in our country more, certain officials of these systems are utilizing corruption connections to implement a smear campaign in Artsakh against the Government of Armenia and personally the prime minister. Back during the last year’s parliamentary election campaign I said that by analyzing this all, I see under it a long-term goal of up to inciting a conspiracy war, even surrendering certain territories and blaming the Government of Armenia for it,” he said.
Pashinyan said these actions resemble high treason.
He assured that Prime Minister of Republic of Armenia, which is the guarantor of security of Artsakh, as Commander in Chief of the Armed Forces in wartime, he will take the strongest measures to eradicate this conspiracy intentions. According to Pashinyan, it is also high time to create a parliamentary ad hoc committee to study the circumstances of the 2016 April War to give answers to a number of questions.
“I call upon our people of Artsakh to decisively and indubitably say no, to reject all powers whose actions are aimed at sowing differences between the two segments of our people. I call upon the people of Artsakh to support only those powers who support the people of Armenia and its legitimate representative government. All other powers definitely and indubitably have only one purpose, to use the people of Artsakh for their narrow group interests, to avoid accountability for previously committed crimes and to incite conspiracies against the sovereignty of Armenia and Artsakh,” he said.