Նիկոլ Փաշինյանը Սահմանադրությունում փոփոխությունների անհրաժեշտություն այս պահին չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ այս պահին երկրում կառավարման համակարգը փոխելու անհրաժեշտություն չկա: Այս մասին Մատենադարանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում վարչապետն ասաց՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին այն մասին, թե արդյոք իշխանության օրակարգում նախատեսվում են սահմանադրական բարեփոխումներ և ինչ հիմնական փոփոխություններ են սպասվում:
«Այն շրջանակը, որի մասին խոսվել է մեր նախընտրական ծրագրում, դրա վերաբերյալ, այո, որոշակի քննարկումներ կան: Խոսքը, մասնավորապես, մեր Սահմանադրության մեջ սփյուռքի ներկայացուցիչներին պետական կառավարման համակարգում ներգրավելու գործում առկա շատ խիստ սահմանափակումների մասին է, և մենք կարծում ենք, որ այդ սահմանափակումները, մանավանդ այսօր, մեր համազգային օրակարգի համատեքստում պատեհ չեն: Ուստի այդ ուղղությամբ որոշ աշխատանքներ կանենք»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա անդրադարձավ վերջին շրջանում հնչող քննարկումներին՝ երկրում խորհրդարանական կառավարման կարգը նախագահականով փոխարինելու վերաբերյալ՝ ասելով. «Ես այն կարծիքին չեմ, որ մենք հիմա նման անհրաժեշտության առաջ ենք կանգնած, քանի որ ընդամենը մեկ տարի էլ չկա, որ խորհրդարանական համակարգը գործում է: Պետք է հասկանանք, թե ի վերջո ինչ է իրենից ներկայացնում այս համակարգը և նոր միայն հետևություններ անենք: Սահմանադրությունը կենդանի օրգանիզմ է, կարող է փոխվել, բայց հիմա չէի ուզենա որևէ կանխորոշող հայտարարություն անել: Սակայն իմ անձնական կարծիքն այն է, որ մենք կառավարման համակարգը փոխելու անհրաժեշտություն չունենք, քանի դեռ չունենք հստակ փաստարկներ, թե ինչու է դա անհրաժեշտ»:
Նա ընդգծեց, որ այս պահին անհրաժեշտ է կենտրոնանալ Հայաստանում տնտեսական հեղափոխության գաղափարի վրա, իսկ այն պահին, երբ կհնչի ծանրակշիռ փաստարկ Սահմանադրությունում փոփոխություններ անելու վերաբերյալ, այդ ժամանակ միայն ստիպված կլինեն հաշվի նստել այդ փաստի հետ ու փոփոխություններ կատարել:

Никол Пашинян не видит необходимости в изменениях в Конституции
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что на данный момент в стране нет необходимости менять систему управления. Об этом на пресс-конференции в Матенадаране премьер-министр сказал, отвечая на вопрос «Арменпресс» о том, предусмотрены ли в повестке властей конституционные реформы и какие основные изменения ожидаются.
“То, о чем говорилось в нашей предвыборной программе, по этому вопросу есть определенные обсуждения. Речь, в частности, идет об очень жестких ограничениях в нашей Конституции в вопросе вовлечения представителей диаспоры в систему государственного управления, и мы считаем, что эти ограничения, особенно сегодня, в контексте нашей общенациональной повестки не уместны. Поэтому мы проведем определенные работы в этом направлении”, - сказал Пашинян.
Он коснулся звучащих в последнее время обсуждений о замене в стране порядка парламентского управления президентским, сказав: “Я не придерживаюсь того мнения, что мы сейчас стоим перед такой необходимостью, поскольку и года нет, как действует парламентская система. Мы должны понять, что из себя представляет эта система и только потом делать выводы. Конституция - живой организм, она может изменяться, но сейчас я бы не хотел делать какие-либо предрешающие заявления. Однако мое личное мнение заключается в том, что мы не нуждаемся в изменении системы управления, пока у нас нет четких аргументов, почему это необходимо”.
Он подчеркнул, что на данный момент необходимо сконцентрироваться на идее экономической революции в Армении, а когда прозвучат веские аргументы относительно внесения изменений в Конституцию, тогда только придется посчитаться с этим фактом и внести изменения.