Նիկոլ Փաշինյանը Սահմանադրությունում փոփոխությունների անհրաժեշտություն այս պահին չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ այս պահին երկրում կառավարման համակարգը փոխելու անհրաժեշտություն չկա: Այս մասին Մատենադարանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում վարչապետն ասաց՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին այն մասին, թե արդյոք իշխանության օրակարգում նախատեսվում են սահմանադրական բարեփոխումներ և ինչ հիմնական փոփոխություններ են սպասվում:
«Այն շրջանակը, որի մասին խոսվել է մեր նախընտրական ծրագրում, դրա վերաբերյալ, այո, որոշակի քննարկումներ կան: Խոսքը, մասնավորապես, մեր Սահմանադրության մեջ սփյուռքի ներկայացուցիչներին պետական կառավարման համակարգում ներգրավելու գործում առկա շատ խիստ սահմանափակումների մասին է, և մենք կարծում ենք, որ այդ սահմանափակումները, մանավանդ այսօր, մեր համազգային օրակարգի համատեքստում պատեհ չեն: Ուստի այդ ուղղությամբ որոշ աշխատանքներ կանենք»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա անդրադարձավ վերջին շրջանում հնչող քննարկումներին՝ երկրում խորհրդարանական կառավարման կարգը նախագահականով փոխարինելու վերաբերյալ՝ ասելով. «Ես այն կարծիքին չեմ, որ մենք հիմա նման անհրաժեշտության առաջ ենք կանգնած, քանի որ ընդամենը մեկ տարի էլ չկա, որ խորհրդարանական համակարգը գործում է: Պետք է հասկանանք, թե ի վերջո ինչ է իրենից ներկայացնում այս համակարգը և նոր միայն հետևություններ անենք: Սահմանադրությունը կենդանի օրգանիզմ է, կարող է փոխվել, բայց հիմա չէի ուզենա որևէ կանխորոշող հայտարարություն անել: Սակայն իմ անձնական կարծիքն այն է, որ մենք կառավարման համակարգը փոխելու անհրաժեշտություն չունենք, քանի դեռ չունենք հստակ փաստարկներ, թե ինչու է դա անհրաժեշտ»:
Նա ընդգծեց, որ այս պահին անհրաժեշտ է կենտրոնանալ Հայաստանում տնտեսական հեղափոխության գաղափարի վրա, իսկ այն պահին, երբ կհնչի ծանրակշիռ փաստարկ Սահմանադրությունում փոփոխություններ անելու վերաբերյալ, այդ ժամանակ միայն ստիպված կլինեն հաշվի նստել այդ փաստի հետ ու փոփոխություններ կատարել:

No need to make changes in Constitution at this moment – Pashinyan
YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan thinks that there is no necessity to change the governance system in Armenia at this moment, the PM said during today’s press conference in response to ARMENPRESS question whether the leadership’s agenda envisages constitutional reforms and what main changes are expected.
“There are certain discussions on the framework which we have talked about in our pre-election program. The talk, in particular, is about the very strict restrictions in the Constitution on engaging the Diaspora representatives in the public administration system, and we think that these restrictions, especially today, are not in the context of our pan-national agenda. Therefore, we will carry out some work on this path”, he said.
He also commented on the recent criticisms regarding replacing the parliamentary system with the presidential one and stated: “I don’t think that we face such a necessity now because it’s even not a year that the parliamentary system operates in the country. We need to understand what this system really is and then to draw conclusions. Constitution is a living organism, it can change, but now I wouldn’t like to make any predicting statement. But my personal opinion is that we don’t have a need to change the governance system, as long as we do not have concrete facts proving its necessity”.