ԱՄՆ-ում մահացել Է դեմոկրատ Ջոն Դինգելը, որը երկարամյա ծառայության ռեկորդ Է սահմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 7-ին կյանքի 93-րդ տարում վախճանվել Է նախկին դեմոկրատ-կոնգրեսական Ջոն Դինգելը, որն ավելի վաղ երկարամյա ծառայության ռեկորդ Է սահմանել ամերիկացի օրենսդիրների շրջանում: Նա Միչիգանի նահանգը Կոնգրեսի ստորին պալատում ներկայացրել Է 59 տարի եւ 21 օր՝ 1955 թվականի դեկտեմբերից մինչեւ 2015 թվականի հունվարը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել Է նրա այրին՝ Դեբի Դինգելը, որը նույն այդ նահանգից Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Է, Ջոն Դինգելը մահացել Է Դիրբոռնի՝ Դեթրոյթի արվարձանի իր տանը: 2013 թվականի ամռանը Ջոն Դինգելը գերազանցել Է կոնգրեսական Ռոբերտ Բերդի ձեռքբերումը, որը Կապիտոլիումի բլրին աշխատել Էր 57 տարի եւ 176 օր: Վերջին տարիներին, հանգստի գնալուց առաջ, նա չԷր կարողանում ինքնուրույն տեղաշարժվել եւ Կոնգրեսի միջանցքներով տեղափոխվում Էր Էլեկտրաշարժիչով աշխատող հաշմանդամի սայլակով:
Ներկայացուցիչների պալատում աշխատելու ընթացքում Դինգելը հռչակվել Էր իր համառությամբ եւ գործընկերներից ստացել Էր «Բեռնատար» մականունը, որը նաեւ հիշեցնում Էց, որ նա ընտրվել Էր Դեթրոյթի՝ ԱՄՆ-ի «ավտոմոբիլային մայրաքաղաքի» արվարձաններից մեկից:
Կոնգրեսի՝ 2014 թվականի նոյեմբերին կայացած միջանկյալ ընտրությունների արդյունքներով՝ Դինգելի տեղն զբաղեցրել Է նրա կինը՝ Դեբին, որի 65-ամյակը լրացել Է անցյալ տարվա նոյեմբերին: Դինգելների ընտանիքը Կապիտոլիումի բլրին իր ներկայությունը պահպանում Է արդեն ավելի քան 80 տարի: Դինգելի հայրը 1933-ից մինչեւ 1955 թվականը նույնպես աշխատել Է Ներկայացուցիչների պալատում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В США умер демократ Джон Дингелл, установивший рекорд по выслуге лет
Бывший конгрессмен-демократ Джон Дингелл, установивший в свое время рекорд по выслуге лет среди американских законодателей, скончался в четверг на 93-м году жизни. Он представлял штат Мичиган в нижней палате Конгресса в течение 59 лет и 21 дня - с декабря 1955 по январь 2015 года, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщила его вдова Дебби Дингелл, которая является членом Палаты представителей от того же штата, Джон Дингелл умер в своем доме в Дирборне, пригороде Детройта.
Летом 2013 года Джон Дингелл превысил достижение конгрессмена Роберта Берда, проработавшего на Капитолийском холме 57 лет и 176 дней. В последние годы, перед уходом на покой, он не мог самостоятельно передвигаться и ездил по коридорам Конгресса в инвалидной коляске с электромотором.
За время работы в Палате представителей Дингелл прославился своей напористость и получил у коллег прозвище "Грузовик", напоминавшее также, что он был избран от одного из пригородов Детройта - "автомобильной столицы" США.
По итогам промежуточных выборов в Конгресс в ноябре 2014 года место Дингелла заняла его супруга Дебби, которой в ноябре прошлого года исполнилось 65 лет. Семейство Дингеллов сохраняет свое присутствие на Капитолийском холме уже более 80 лет. Отец Дингелла также работал в Палате представителей с 1933 по 1955 год.