ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատում է՝ ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման հարցում իր դիրքորոշումը չի փոխել. ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքով` խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`այս մասին հունվարի 29-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտնեց ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը որոշողը ԼՂ ժողովուրդն է: Մենք ունենք վճռականություն՝ պաշտպանելու թե Լեռնային Ղարաբաղը, թե Հայաստանը: Մենք գիտենք մեր կարողությունները, բայց ցանկանում ենք խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծել այդ գործընթացը»,- ասաց Մնացականյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե հնարավոր է, որ փետրվարին կայանալիք Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ընթացքում հանդիպում տեղի ունենա իր և իր գործընկերոջ կամ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ադրբեջանի նախագահի միջև, Մնացականյանը նշեց, որ այդ հարցի և անվտանգության համաժողովին Փաշինյանի մասնակցության վերաբերյալ ոչինչ որոշված չէ:

Нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован мирным путем: глава МИД Армении
Республика Армения не изменила своей позиции в вопросе Нагорного Карабаха: по словам министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна, проблема должна быть решена исключительно мирным путем. Как сообщает Арменпресс, об этом на совместной пресс-конференции с комиссаром ЕС по вопросам политики Европейского соседства и переговоров о расширении Йоханнесом Ханом заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
«Народ Нагорного Карабаха должен определить статус Нагорного Карабаха. У нас есть решимость защищать как Нагорный Карабах, так и Армению. Мы знаем свои возможности, но мы хотим разрешить этот процесс мирным путем», - сказал Мнацаканян.
Коснувшись вопроса о том, возможно ли, что в рамках Мюнхенской конференции по безопасности в феврале состоится встреча между ним и его коллегой или премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана, Мнацаканян отметил, что пока нет решения о том, примет ли Пашинян участие в этой конференции.