Անհրաժեշտություն կա, որպեսզի Ռոբերտ Քոչարյանը քննության այս փուլում գտնվի կալանքի տակ. ՀՀ գլխավոր դատախազ
Անհրաժեշտություն կա, որպեսզի  Ռոբերտ Քոչարյանը քննության այս փուլում գտնվի կալանքի տակ. ՀՀ գլխավոր դատախազ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության դիրքորոշումն այն է, որ Մարտի 1-ի քրեական գործի քննության այս փուլում անհրաժեշտություն կա, որպեսզի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվի կալանքի տակ: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը: «Մեր դիրքորոշումն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է մնա կալանքի տակ: Եվ մենք բերում ենք մեր հիմնավորումները, որոնք վկայում են, որ քննության այս փուլում կա անհրաժեշտություն, որպեսզի երկրորդ նախագահը գտնվի կալանքի տակ: Թե ինչ որոշում կկայացնի դատարանը, կարծում եմ, դա գիտի միայն դատարանը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Արթուր Դավթյանը:
Անդրադառնալով Վճռաբեկ դատարանի որոշմանը, որով բեկանվեց Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորումն անձեռնմխելիության հիմքով վերացնելու Վերաքննիչ դատարանի որոշումը և գործն ուղարկվեց Վերաքննիչ դատարան նոր քննության՝ Արթուր Դավթյանը մանրամասնեց, թե այդ որոշմամբ Վճռաբեկ դատարանը ինչ հարցի պատասխան է տվել: «Հիշում ե՞ք ամենահիմնական լայն շրջանակներում քննարկվող հարցն այն է, թե ի վերջո նախագահը անձեռնմխելիությամբ օժտվա՞ծ է պաշտոնավարումից հետո, թե՞ ոչ: Եվ Վճռաբեկ դատարանը, ըստ էության, համաձայն լինելով իմ կողմից բերված բողոքի փաստարկներին, հավաստեց, որ այստեղ էական նշանակություն ունի այն հանգամանքը, թե նրան մեղսագրվող արարքը դիտարկվում է նրա կարգավիճակից բխո՞ղ, թե՞ կարգավիճակից չբխող: Եվ ամենակարևորը՝ արդեն բեկանելով Վերաքննիչ դատարանի համապատասխան որոշումը և դրանով Վերաքննիչ դատարանի այն մոտեցումը, որ Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահը փաստորեն օժտված է անձեռնմխելիությամբ, իսկ նրան մեղսագրված արարքները Վերաքննիչ դատարանը դիտարկել էր որպես նախագահի գործառույթներից բխող, Վճռաբեկ դատարանը հստակ պատասխան տվեց, որ գործառույթներից բխող լինելու հանգամանքը միայն ֆորմալ տեսանկյունից չպետք է դիտարկել: Այսինքն, օրինակ` համապատասխան իրավական ակտ ընդունելու լիազորություն, իրավունք նախագահն ունի՞, թե՞ ոչ, այլ պետք է դիտարկել, թե բովանդակային առումով լիազորության իրացումը լիարժեք համապատասխանե՞լ է Սահմանադրությանը կամ օրենքներին»,- ասաց Դավթյանը:
Նա հավելեց, որ այս հարցում իր դիրքորոշումը հստակ է ինչում որ այսօր մեղադրվում է Ռոբերտ Քոչարյանը, դրանք ոչ մի կերպ չեն կարող դիտարկվել որպես նախագահի գործառույթներից բխող, որովհետև մեղադրանքից ակնհայտ է դառնում, որ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրված արարքները իրենց առանձին մասերով վերցրած և՛ ձևի առումով, և՛ բովանդակության առումով համահունչ չեն Սահմանադրությանն ու օրենքներին:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծեց, որ Մարտի մեկի վերաբերյալ քրեական գործի այսօրվա փաստակազմը տրամագծորեն տարբերվում է 2008թ. քննության փաստակազմից: Այսինքն, ձեռք բերված տվյալները բացարձակապես այլ տեղեկությունների մասին են խոսում: «Փաստակազմի էական տարբերության պայմաններում Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը որևէ հակադրության մեջ չի մտնում 2008թ. քննված քրեական գործով ձեռք բերված տվյալների հիման վրա կայացրած դատական ակտերի հետ: Այսօրվա քննությամբ ձեռք բերված տվյալներն առանձին դեպքերում նաև վկայում են նախկինում կայացրած որոշակի դատական ակտերի վերանայման առերևույթ հիմքերի մասին: Տեղյակ եք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն առանձին գործերով արդեն վճիռներ է հրապարակել, և մենք այս լույսի ներքո կունենանք նաև նախկինում կայացված առանձի դատական ակտերի վերանայման գործընթացներ, և, ինչպես արդեն նշեցի, փաստակազմի էական տարբերությունը հակադրության մեջ չի դնում այսօրվա մեղադրանքի և նախկինում կայացրած դատական ակտերի միջև»,- ընդգծեց Դավթյանը:
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի անձեռնմխելիության հարցով ՍԴ դիմելու հնարավորությանը՝ Արթուր Դավթյանն ասաց, որ այդ հարցով ՍԴ դիմելու իրավական ոչ մի ուղղություն չկա, քանի որ Վճռաբեկ դատարանը հարցի պատասխանը հստակ տվել է. «Վճռաբեկ դատարանը ոչ թե դիտարկել է, որ այս հարցը պետք է գնահատվի Սահմանադրական դատարանի կողմից, այլ հստակ ասել է, որ Վերաքննիչ դատարանը պետք է վերլուծի հիմնավոր կասկածը, գնահատի՝ արդյոք դրանք կարգավիճակից բխո՞ղ են, թե՞ բխող չեն: Եթե բխող չեն, ակնհայտորեն անձեռնմխելիության խնդիր չկա, այսինքն` Սահմանադրական դատարանի ասելիքի կարիքը բացարձակ չկա»,- նշեց ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Միևնույն ժամանակ, Արթուր Դավթյանը տեղեկացրեց, որ այսօր ևս մասնակցելու է Վերաքննիչ դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորման որոշումն անձեռնմխելիության հիմքով վերացնելու բողոքի քննությանը: «Տեղյակ եք, որ նիստն ընդմիջվել է, այսօր կշարունակվի, ես կմասնակցեմ նաև այսօրվա նիստին և կներկայացնեմ մեր դիրքորոշումը: Կարծում եմ, որ այսօր կանցնենք ըստ էության քննությանը և ընթացքում կներկայացնենք ինչպես հիմնավոր կասկածին առնչվող մեր դիրքորոշումը, այնպես էլ կալանքին առնչվող մեր հիմնավորումները»,- եզրափակեց Արթուր Դավթյանը:

На данном этапе следствия есть необходимость в том, чтобы Роберт Кочарян находился под арестом: Генпрокурор Армении
Генпрокуратура Армении придерживается позиции, согласно которой на данном этапе следствия по делу 1-го марта есть необходимость в том, чтобы Роберт Кочарян находился под арестом. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал Генпрокурор Армении Артур Давтян.«Генпрокуратура Армении придерживается позиции, согласно которой на данном этапе следствия по делу 1-го марта есть необходимость в том, чтобы Роберт Кочарян находился под арестом. Мы приводим наши обоснования в этом вопросе, а какое решение примет суд – знает только суд»,- сказал он.
По поводу решения Апелляционного суда, отменившего арест Кочаряна и направленного на пересмотр в Кассационный суд, Артур Давтян пояснил суть того, на какой вопрос ответил этим решением суд высшей инстанции.«Помните самый основной вопрос, ставший предметом широких обсуждений, относительно неприкосновенности фигуры президента после окончания срока его полномочий на этом посту? По сути, Кассационный суд учел мои доводы о том, что в этом вопросе существенное значение имеет то, какие преступления инкриминируются бывшему президенту: исходят ли его действия из сути его полномочий или нет. И, самое главное, отменив решение Апелляционного суда, тем самым, отменив подход этой инстанции в вопросе президентского иммунитета, Кассационный суд четко обозначил, что действия президента нельзя рассматривать лишь в формальном плане – а именно, имел ли он право принять какой-то правовой акт, - в отрыве от содержания его действий и их соответствия Конституции»,- сказал Генпрокурор Армении Артур Давтян.
По его словам, его позиция ясна – то, в чем сегодня обвиняется Роберт Кочарян, нельзя рассматривать как производное от его полномочий президента, поскольку все инкриминируемые ему деяния – по отдельности и в совокупности, не соответствуют основам Конституции.
Как сказал Генпрокурор Армении Артур Давтян, фактическое содержание дела 1-го марта в его сегодняшнем виде отличается от такового в расследовании 2008 года: добытые в ходе расследования факты говорят о диаметрально противоположном. Тем самым, то, в чем сегодня обвиняется Роберт Кочарян, никак не противоречит данным, которые расследовались в судах в 2008 году. В то же время, добытые сегодня свидетельства в отдельных случаях говорят о необходимости пересмотра судебных актов десятилетней давности. Уже есть решения ЕСПЧ по отдельным делам, в этом аспелте надо будет пересмотреть давние судебные акты.
По поводу возможного обращения в Конституционный суд с вопросом о неприкосновенности Кочаряна Артур Давтян сказал, что по этому поводу нет правового пути, так как Кассационный суд четко ответил на вопрос, сказав, что Апелляционный суд должен проанализировать обоснованные сомнения, оценить – были ли действия Кочаряна сопряжены с исполнением им обязанностей президента, поскольку, в противном случае, оснований для его неприкосновенности нет. «Здесь нет никакой необходимости для вмешательства на уровне Конституционного суда»,- сказал он.
В то же время, Артур Давтян сказал, что и сегодня примет участие в слушаниях по делу Кочаряна, в которых вчера был объявлен перерыв, и представит там все свои доводы и обоснования необходимости ареста Кочаряна.