Խաչատուր Քոքոբելյանը Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար համակարգային փոփոխությունների անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանը կարծում է, որ այսօր Հայաստանում փոփոխությունների կարևորագույն, առանցքային խնդիրը լուծված է. Հայաստանում իրատեսորեն ոչ է ասված կոռուպցիային: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Խաչատուր Քոքոբելյանը նման կարծիք հայտնեց ԱԺ առաջիկա արտահերթ ընտրություններին «Մենք» դաշինքով մասնակցելու վերաբերյալ «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանի հետ հուշագրի ստորագրումից հետո ունեցած ելույթում: «Բայց ինչպե՞ս կարելի է վերացնել կոռուպցիան: Կոռուպցիան վերացնելու, երկրում տնտեսության զարգացման, արդյունավետ կառավարման հաստատման համար Հայաստանում անհրաժեշտ է կատարել համակարգային փոփոխություններ: Մենք բերում ենք այդ համակարգային փոփոխությունները: Մենք ապահովելու ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դառնա ինքնավստահ երկիր»,- ասաց Քոքոբելյանը:
Նա շեշտեց, որ տնտեսությունը պետության ողնաշարն է, հետևաբար, եթե տնտեսությունը չի զարգանում, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու կյանքը չի կարող լավանալ: «Այսօր ամբողջ աշխարհում ցանկացած զարգացած երկիր փորձում է իր երկիրը դարձնել հարմարավետ և երջանիկ ապրելու երկիր: Մենք Հայաստանի Հանրապետությունը դարձնելու ենք այնպիսի երկիր, որտեղ ապրելը հարմարավետ կլինի, այլ ոչ թե Հայաստանը կլինի էժան բիզնես ունենալու երկիր»,- նշեց Խաչատուր Քոքոբելյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի Հանրապետության ամենամեծ կապիտալը Հայաստանի Հանրապետության գիտակ քաղաքացին է: «Մենք տաղանդների պակաս չունենք, մենք ի վիճակի քաղաքացիների կադրային սով չունենք: Հայաստանն այդ խնդիրը չունի»,- ընդգծեց Քոքոբելյանը:
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդը նաև հավելեց, որ իրենք հավակնում են լինել իշխանությունների գլխավոր ընդդիմախոսը, որի աջակիցն են եղել ի սկզբանե:
«Հանրապետություն» և «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունները նոյեմբերի 10-ին հուշագիր են ստորագրել Ազգային ժողովի առաջիկա արտահերթ ընտրություններին «Մենք» դաշինքով մասնակցելու վերաբերյալ:

YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. Leader of the Free Democrats party Khachatur Kokobelyan says today the most important issue of changes is solved in Armenia: Armenia realistically said no to corruption, reports Armenpress.
“But how corruption can be eliminated? In order to eliminate corruption, develop the economy, establish effective governance Armenia needs to make systematic changes. We bring these systematic changes. We will ensure that the Republic of Armenia becomes a self-confident country”, he said following the signing of MoU between his party and the Republic party on joint participation in the upcoming parliamentary elections.
He stated that the economy is the backbone of the state, therefore, if the economy is not developing, the life of the citizen of Armenia cannot improve. “Today any developed country in the world is trying to make itself a country for comfortable and happy living. We are going to make Armenia a country where living will be comfortable, rather than a country to have cheap business”, the party leader noted.
According to him, the knowledgeable citizen is the greatest capital of Armenia. “We have no shortage of talented people, a cadre hunger of capable citizens. There is no such problem in Armenia”, Kokobelyan said.
The Republic and Free Democrats parties on November 10 signed a memorandum of understanding about their participation in the upcoming early parliamentary elections with “We” alliance.