ԱՄՆ-ը վերսկսեց Իրանի դեմ պատժամիջոցների գործողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 5-ին Վաշինգտոնի ժամանակով ժամը 00:00-ից (Երեւանի ժամանակով ժամը 09:00-ից) վերստին ուժի մեջ են մտել Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները, որոնք գոյություն ունեին նախքան 2015 թվականին Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ստորագրումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պատժամիջոցների օբյեկտներ են դառնում նախ եւ առաջ Իրանի նավթային ճյուղը, ինչպես նաեւ նրա բանկային հատվածը, նավաշինությունը եւ ծովային փոխադրումները, տնտեսության մի շարք այլ ճյուղեր: Դրանք ուղղված են ոչ միայն Թեհրանի, այլեւ այն երկրների ու արտասահմանյան ընկերությունների դեմ, որոնք գործարար կապեր են պահպանում իրանցի գործընկերների հետ:
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Փոմպեոն նախօրյակին Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել Է. «Մենք ջանադրաբար աշխատում ենք, ոպեսզի վստահ լինենք, որ պաշտպանում ենք Իրանի ժողովրդին, եւ մեր գործունեությունը նպատակ ունի համոզվելու, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության չարամիտ գործելակերպը փոխվել Է»:
Ավելի վաղ նա հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ը կհասնի Իրանից նավթի արտահանման զրոյացման, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. The US unleashed its "toughest ever" sanctions against Iran on Monday, as the Trump administration reinstated all sanctions removed under the 2015 nuclear deal, targeting both Iran and states that trade with it.
Thousands of Iranians chanting "Death to America" rallied on Sunday, rejecting calls for talks.
Iranian President Hassan Rouhani has vowed to sell his country's oil and break the sanctions.
The military was also quoted as saying it would hold air defence drills on Monday and Tuesday to prove the country's capabilities.
The demonstrations took place on the 39th anniversary of the occupation of the US embassy in Tehran, which led to four decades of mutual hostility.
Before travelling to a campaign rally for the US mid-term elections, President Donald Trump said Iran was already struggling under his administration's policies.
"The Iran sanctions are very strong. They are the strongest sanctions we've ever imposed. And we'll see what happens with Iran, but they're not doing very well, I can tell you."
Washington re-imposed the sanctions after Trump in May pulled out of a 2015 accord aimed at curbing Iran's nuclear ambitions.
The US has been gradually re-imposing sanctions, but analysts say this latest round is by far the most significant.
More than 700 individuals, entities, vessels and aircraft are now on the sanctions list, including major banks, oil exporters and shipping companies.
US Secretary of State Mike Pompeo has said that more than 100 big international companies had withdrawn from Iran because of the looming sanctions.