ԲՀԿ-ն հավատարիմ է Նիկոլ Փաշինյանի հետ քաղաքական պայմանավորվածությանը. Նաիրա Զոհրաբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հավատարիմ է Նիկոլ Փաշինյանի հետ քաղաքական պայմանավորվածությանը, համաձայն որի չի առաջադրելու վարչապետի թեկնածու: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Մենք հավատարիմ ենք մեր պայմանավորվածությանը: Երկու շաբաթ հետո խորհրդարանն օրենքի ուժով կգնա ինքնալուծարման: Թե ինչ սցենարով կլինի ինքնալուծարումը, կարծում եմ, կլինի այնպես, ինչպես ենթադրում է մեր պայմանավորվածությունը: ԲՀԿ-ն վարչապետի թեկնածու չի առաջադրելու»,-ասաց Զոհրաբյանը:
Զոհրաբյանը նկատեց, որ մեկ բան հստակ է՝ երկու շաբաթ հետո Հայաստանում լինելու է նոր քաղաքական իրավիճակ:
Խորհրդարանական ընտրություններին դաշինքով կամ առանց դաշինքի մասնակցելու վերաբերյալ հարցին ի պատասխան Զոհրաբյանն ասաց, որ կուսակցությունում քննարկում դեռ չեն ունեցել, սակայն վստահեցրեց` առաջիկա օրերին կլինի քննարկում և իրենց մասնակցության ձևաչափի մասին կհայտնեն բոլորին:
Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 16-ին հրաժարական տվեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնից: Նախքան դա Փաշինյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ ստորագրել էր հուշագիր: Այդ հուշագրի համաձայն` ԲՀԿ-ն պետք է սատարեր արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը դեկտեմբերին, նաև Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի դեպքում չպետք է առաջադրեր վարչապետի թեկնածու:

Prosperous Armenia party committed to political agreement reached with acting PM Pashinyan – MP
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Prosperous Armenia party is committed to the political agreement reached with acting Prime Minister Nikol Pashinyan, according to which the party will not nominate a candidate for prime minister, Tsarukyan faction MP Naira Zohrabyan told reporters at a briefing, reports Armenpress.
“We are committed to our agreement. The parliament will be dissolved in two weeks in accordance with the law. With what scenario that self-dissolution will take place, I think it will be as supposed by our agreement. Prosperous Armenia party will not nominate a candidate for prime minister”, she said.
She stated that one thing is clear, there will be a new political situation in Armenia in two weeks.
Asked whether the party will participate in the upcoming early parliamentary elections with or without an alliance, Zohrabyan said they haven’t discussed it yet, but assured that there will be a discussion in coming days and they will inform everyone about their participation format.
Nikol Pashinyan resigned as Prime Minister of Armenia on October 16. Before his resignation Pashinyan signed a memorandum with Prosperous Armenia party leader Gagik Tsarukyan according to which the party should support holding early parliamentary elections in December, as well as should not nominate candidate for PM in case of Pashinyan’s resignation.