Իրանը եւ Սիրիան ռազմական համագործակցության համաձայնագիր են կնքել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի եւ Սիրիայի պաշտպանության նախարարություններն ընդլայնված ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագիր են ստորագրել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է IRNA գործակալությունը:
Նրա տվյալներով՝ փաստաթուղթն իրանական կողմից ստորագրել Է պաշտպանության նախարար Ամիր Խաթամին, իսկ սիրիական կողմից՝ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Ալի Աբդալլա Այուբը:
«Այդ համաձայնագիրը լայն հնարավորություններ Է ստեղծում երկկողմ փոխգործակցության զարգացման համար»,- հայտարարել Է Խաթամին՝ ամփոփելով բանակցությունների արդյունքները: Այուբը նշել Է, որ «Սիրիայում ավարտվել Է ռազմական փուլը եւ սկսվում Է երկրի վերականգնման շրջանը»:«Ռազմատեխնիկական համաձայնագրի ստորագրումը վկայում Է Թեհրանի եւ Դամասկոսի միջեւ համագործակցության զարգացման մասին»,- հավելել Է նա:
Իրանի պաշտպանության նախարարը օգոստոսի 26-ին Սիրիա Է ժամանել երկօրյա այցով: Խաթամին բանակցություններ Է վարել Սիրիայի նախարարների, ինչպես նաեւ երկրի նախագահ Բաշար Ասադի հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Иран и Сирия заключили соглашение о военном сотрудничестве
Министерства обороны Ирана и Сирии подписали договор о расширении военно-технического сотрудничества. Об этом сообщило агентствоIRNA,передаетАрменпресссо ссылкой наТасс.
По его данным, документ с иранской стороны подписал министр обороны Амир Хатами, а с сирийской - глава оборонного ведомства Али Абдалла Аюб.
"Это соглашение создает широкие возможности для развития двустороннего взаимодействия", - заявил по итогам переговоров Хатами. Аюб отметил, что "в Сирии закончился военный этап и начинается период восстановления страны". "Подписание военно-технического соглашения свидетельствует о развитии сотрудничества между Тегераном и Дамаском", - добавил он.
Министр обороны Иранаприбыл26 августа с двухдневным визитом в Сирию. Хатами провел переговоры с несколькими сирийскимиминистрами, а также с президентом страны Башаром Асадом.