Հայաստանի մարզերից ութը նոր մարզպետ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության նիստում ընդունված որոշումներով Արամայիս Գրիգորյանն ազատվեց Արարատի, Կարապետ Գուլոյանը՝ Կոտայքի, Հարություն Սարգսյանը՝ Վայոց ձորի, Հովիկ Աբովյանը՝ Տավուշի, Արթուր Նալբանդյանը՝ Լոռու, Կարեն Բոթոյանը՝ Գեղարքունիքի մարզպետի պաշտոնից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրեց նոր մարզպետների նշանակման նախագծերը, որոնք արժանացան կառավարության հավանությանը:
Ըստ այդմ, Աշոտ Սիմոնյանը նշանակվեց Արագածոտնի, Գարիկ Սարգսյանը՝ Արարատի, Ռոմանոս Պետրոսյանը՝ Կոտայքի, Վահե Ղալումյանը՝ Տավուշի, Կարեն Սարուխանյանը՝ Շիրակի, Իշխան Սաղաթելյանը՝ Գեղարքունիքի մարզպետի պաշտոնում, Լոռու մարզպետ նշանակվեց Հրանտ Մարգարյանը, Վայոց ձորի մարզպետ՝ Արագած Սաղաթելյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ մարզպետների նշանակումներն իրականացվում են քաղաքական համաձայնությունների շրջանակներում: Վարչապետը նրանց մաղթեց արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ ժողովրդի բարեկեցության բարձրացման:
Քաղաքական համաձայնության շրջանակում մարզպետների պաշտոններում նշանակվել են նաև խորհրդարանական երկու ուժերի՝ ՀՅԴ-ի և ԲՀԿ-ի ներկայացուցիչներ: Ազատված մարզպետները վայելում էին ՀՀԿ-ի աջակցությունը:

В восьми областях Армении назначены новые губернаторы
На заседании правительства Армении было принято решение о назначении губернаторов восьми областей Армении.
Как передает «Арменпресс», решением правительства новыми губернаторами назначены - Ашот Симонян (Арагацотнская область), Гарик Саркисян (Араратская область), Романос Петросян (Котайкская область), Ваге Галумян (Тавушская область), Карен Саруханян (Ширакская область), Ишхан Сагателян (Гегаркуникская область), Грант Маргарян (Лорийская область), Арагац Сагателян (Вайоцдзорская область). .
Министр территориального управления Армении Сурен Папикян заявил о том, что предлагает губернаторам со дня назначения приступить к выполнению своих должностных обязанностей до того как он посетит все области и представит их коллективам областных администраций.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что все кандидатуры предложены на основе политического согласия. Среди них есть и представители таких парламентских политических сил как АРФД и ППА.