«Մենք ասում ենք՝ այլևս երբեք». Կիպրոսի պատվիրակությունը հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի Հանրապետության ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի գլխավորած պատվիրակությունըմայիսի 22-ին այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ Կիպրոսի ներկայացուցիչները ծաղկեպսակ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին և ծաղիկներ խոնարհեցին անմար կրակի մոտ:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնակատար Գևորգ Վարդանյանը ներկայացրեց հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը և հուշակոթողի խորհրդանշական իմաստը:
Կիպրոսի Հանրապետության ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի և ողջ աշխարհի կողմից, ինչպես և յուրաքանչյուր ցեղասպանության ճանաչումը պատմական նշանակություն ունի՝ ապագայում նման դեպքերից խուսափելու համար:
«Սա է հայերի պայքարը: Մենք միշտ հայերի կողքին կլինենք ոչ միայն որպես բարեկամներ և եղբայրներ, այլև որպես պետություն: Դա մի պարտավորություն է ոչ միայն հայերի նկատմամբ, այլ ողջ մարդկության, որպեսզի երբևիցե չկրկնվեն ցեղասպանություններ»,- ասաց Սիլուրիսը:
Կիպրոսի ներկայացուցիչները շրջայց կատարեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում և ծանոթացան Ցեղասպանության մասին վկայող նյութերին: Վերջում պատվիրակության անունից գրառում կատարվեց.
«Մենք կրկին տեսանք հայ ժողովրդի տառապանքները բարբարոսության և ատելության մեջ. Մենք ասում ենք` այլևս երբեք»:
Կիպրոսը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած ու դատապարտած առաջին պետություններից է: Այն բանաձևեր ունի 1975, 1982, 1990 թվականներին, ինչպես նաև այն առաջին պետությունն է, որը բարձրացրել է Հայոց ցեղասպանության հարցը ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում: Կիպրոսն ունի նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք՝ ընդունված 2015թ. ապրիլի 2-ին:

'We say: Never again!': Cypriot Parliament’s delegation visits Armenian Genocide Memorial in Yerevan
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. The delegation led by Demetris Syllouris, president of the Parliament (House of Representatives) of Cyprus, on May 22 visited the Tsitsernakaberd Memorial in Yerevan to pay tribute to the memory of the Armenian Genocide victims, Armenpress reports.
The delegation members were accompanied by Vice Speaker of the Parliament of Armenia Eduard Sharmazanov.
The Cyprus representatives laid a wreath at the Memorial and flowers at the Eternal Flame.
Acting director of the Armenian Genocide Museum-Institute Gevorg Vardanyan introduced the history of the construction of the Memorial and its symbolic meaning.
Demetris Syllouris said the recognition of the Armenian Genocide by Turkey and the whole world, as well as the recognition of each genocide has a historic meaning aimed at preventing similar events in the future.
“This is the fight of Armenians. We will always stand by Armenians not only as friends and brothers, but also as a state. It’s a duty not only towards Armenians, but towards the whole humanity so that genocides will never repeat”, Demetris Syllouris said.
The Cypriot delegation toured the Genocide Museum and got acquainted with the materials on the Genocide.
At the end of the tour a note was left in the Museum’s Honorary Guest Book on behalf of the Cypriot delegation: “We saw yet again, in the humility of a pilgrim, the sufferings of the Armenian people in the hands of barbarity and hatred. We say: Never again!”
Cyprus is among the first states that recognized and condemned the Armenian Genocide. It also has adopted a law criminalizing the denial of the Armenian Genocide on April 2, 2015.