Սերժ Թանկյանը՝ Հայաստան վերադառնալու, շատ աշխատելու և փոփոխություն բերող երիտասարդների ժպիտների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լինելով երաժիշտ՝ ես թափառական մարդ եմ, ով անընդհատ պտտվում է աշխարհում, բայց ցանկանում եմ տարվա մեջ գոնե երկու ամիս անցկացնել Հայաստանում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ, «System of a down» խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը՝ անդրադառնալով հարցադրմանը, թե պատրաստվո՞ւմ է, արդյոք, հայրենադարձվել Հայաստան:
«2015 թվականին «System of a down» խմբի մեր շոուի ժամանակ էի տեսել երիտասարդության եռանդն ու ժպիտները, որոնք տեսա նաև այս ամիս Հայաստանի փողոցներում: Նույն ուրախությունը, եռանդն ու հույսն էր, ինչն այն ժամանակ, որն այս հեղափոխության կարևոր մասը դարձավ: Ես գիտեի, որ այդ ժպիտներն այս հանգամանքին պետք է բերեին, չգիտեի որքան ժամանակ հետո, բայց գիտեի, որ այդ եռանդը մի տեղ պիտի հասներ»,-ասաց երաժիշտը:
Նա կոչ արեց համբերատար լինել ու շատ աշխատել, որպեսզի նվազի գործազրկությունն ու կոռուպցիան, բարձրանա Հայաստանի վստահելիությունն աշխարհում, ինչն էլ կնպաստի դեպի երկիր նոր ներդրումների ներգրավմանն ու հայրենադարձության աճին:
«Հնարավո՞ր է, որ համերգ տա Հայաստանում» հարցին ի պատասխան՝ Սերժ Թանկյանն ասաց, որ այս անգամ ոչ, բայց մոտ ժամանակներս կրկին կայցելի հայրենիք և գուցե այդ ժամանակ համերգի պատրաստություններ լինեն: Իսկ այս անգամ Հայաստանում կմնա մեկ շաբաթ:

Serj Tankian watches Armenia parliament sitting in-person from media box
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. “Being a musician – I am a drifter, who is traveling the world all the time, but I want to spend at least two months a year in Armenia,” SOAD frontman Serj Tankian told reporters in the Armenian parliament.
Armenian-American singer Serj Tankian, a supporter of Nikol Pashinyan, arrived to Armenia on May 7. Tankian is following the extraordinary sitting of the Armenian parliament from the box.
Reporters asked the singer if he is planning to repatriate to Armenia.
“I saw the vigor and smiles of the youth during our System of A Down show in 2015, which I also saw this month in the streets of Armenia. It was the same joy, vigor and hope like that time which became an important part of this revolution. I knew that these smiles should’ve led to this circumstance, I didn’t know how long it would take, but I knew that this vigor had to lead somewhere,” he said.
Tankian urged to be patient and word hard in order for corruption and unemployment to drop, and in order for Armenia’s trustworthiness to increase in the world, which in turn will contribute to attraction of new investments and growth of repatriation.
Asked about a possible concert in Armenia, Tankian said he won’t perform during this visit. He said perhaps he will perform during his next trip to the country.