Լավրովը ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները զարգացնելու Հայաստանի օրինակը հաջողված է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը համոզված է՝ Հայաստանն իր օրինակով ցույց է տալիս, որ հնարավոր է զարգացնել հարաբերություններ բոլոր ուղղություններով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ՌԴ ԱԳ նախարարն ասել է հայկական լրատվամիջոցների հարցերին ի պատասխան՝ անդրադառնալով հարցին՝ հնարավոր է արդյոք, որ հետագայում իրենց շահերը համադրեն ու համագործակցությունը զարգացնեն այնպիսի ինտեգրացիոն կառույցներ, ինչպիսիք են Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) և Եվրամիությունը (ԵՄ):
«Իսկապես, Հայաստանն իր օրինակով ցույց է տալիս, որ գործնականում բացարձակապես անիմաստ չէ զարգացնել հարաբերություններ բոլոր ուղղություններով: Ընդհակառակը, դա ձեռնտու քաղաքականություն է և շահավետ տվյալ երկրի համար: Չի կարելի հետխորհրդային տարածքի երկրները դնել կեղծ ընտրության առաջ` լինել կամ Արևմուտքի, կամ Ռուսաստանի հետ: Դա բացարձակապես գաղափարախոսականացված, քաղաքականացված մոտեցում է: Այն, որ Հայաստանը պնդեց Եվրամիության հետ այդպիսի հարաբերությունների վրա, որոնք ստորագրված փաստաթղթերում որպես բաղադրիչ ներառում են այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում Հայաստանի իրավունքների ու պարտավորությունների ճանաչումը, կարծում եմ ճիշտ ուղղությամբ կատարված քայլ է: Անկասկած, որպեսզի ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջանի, ոչ ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի այլ մասնակիցների իրավունքները չխախտվեն, որպեսզի նրանց շահերին վնաս չպատճառվի, շատ կարևոր է, որ Եվրոպական միությունը հրաժարվի «կամ/կամ»-ի արատավոր տրամաբանությունից, որն արդեն հանգեցրել է Ուկրաինայի 2014 թվականի իրադարձություններին: Դա հավասարազոր է նրան, որ տվյալ ազգից գողանաս բոլոր հարևանների հետ լիարժեք, լիակատար ձևաչափով համագործակցություն զարգացնելու հնարավորությունը»,- ասել է Լավրովը՝ ընդգծելով, որ Ռուսաստանը հետևողականորեն առաջ է տանում հատկապես այսպիսի մոտեցում:
Նա հիշեցրել է, որ դեռևս 2015-ին Եվրասիական միությունն առաջարկեց Եվրամիությանը սկսել կապեր հաստատել: «Այդ ժամանակ բացարձակապես գաղափարախոսականացված, քաղաքականացված պատճառներից ելնելով՝ Եվրամիությունը հնարավոր չհամարեց Եվրասիական տնտեսական միությունը դիտարկել որպես լիարժեք գործընկեր: Այդ կանխակալությունը, նախապաշարվածությունը հայտնի չափով պահպանվում են մինչ օրս: Սակայն, Բրյուսելում հայտնվել են ողջախոհ մարդիկ: Ու արդեն Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովը, Եվրոպական արտաքին քաղաքական ծառայությունը իրենց փորձագետների մակարդակով կապեր են հաստատել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի փորձագետների հետ: Հիմա հետաքրքրություն է ցուցաբերվում այն բանի հանդեպ, որ փորձագիտական այդ կապերը դառնան մշտական»,- ասել է ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ հենց դա է առաջին քայլը, քանի որ կյանքն ինքնին կստիպի մեր եվրոպական գործընկերներին աշխատել ԵԱՏՄ-ի, ԵԱՏՀ Կոլեգիայի հետ, որը, ի դեպ, ինչպես ՀԱՊԿ-ն, ներկայում գլխավորում է ՀՀ քաղաքացի (ԵԱՏՀ կոլեգիան գլխավորում է Տիգրան Սարգսյանը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը Յուրի Խաչատուրովն է- խմբ.): Բացի այդ, նա հիշեցրել է, որ ներկայում շատ հարցեր առևտրի, ծառայությունների մատակարարման, ներդրումների ոլորտներում լուծում է ԵԱՏՀ-ն:
«Ես բավականին լավատեսորեն եմ դիտարկում ԵԱՏՄ և ԵՄ հետագա հարաբերությունները: Չնայած այդ ապագան շատ շուտ չի գա, բայց կյանքը կստիպի աստիճանաբար շարժվել իրար ընդառաջ: Վստահ եմ, որ Հայաստանի ներկայացուցիչ Տիգրան Սարգսյանը, ով ղեկավարում է ԵԱՏՀ Կոլեգիան, կօգնի այդ ուղղությամբ ընթանալուն»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:

Лавров считает удачным пример Армении, которая развивает отношения и с ЕАЭС, и с ЕС
Армения демонстрирует своим примером, что на практике отнюдь не бессмысленно развивать отношения по всем направлениям.Как передает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров винтервью армянским СМИ.
В ответ на вопрос: «Армению часто приводят в пример как государство, которое развивает отношения и с ЕАЭС, и с ЕС, и делает это на равноправной и взаимовыгодной основе. Как Вы считаете, могут в будущем сопрягать свои интересы и развивать сотрудничество такие интеграционные структуры как ЕАЭС и ЕС?», он сказал:
«Действительно, Армения демонстрирует своим примером, что на практике отнюдь не бессмысленно развивать отношения по всем направлениям. Наоборот, это является выигрышной политикой и выгодной для соответствующей страны. Нельзя ставить страны, которые находятся на постсоветском пространстве перед ложным выбором – или с Западом, или с Россией. Это абсолютно идеологизированный, политизированный подход. То, что Армения настояла на таких отношениях с ЕС, которые в качестве компонента достигнутых документов включают в себя признание прав и обязанностей Армении в других интеграционных процессах, это, я думаю, шаг в правильном направлении. Безусловно, для того, чтобы ни Армения, ни Азербайджан, ни другие участники программы ЕС под названием «Восточное партнерство» не ущемлялись в правах, для того, чтобы их интересам не наносился ущерб, очень важно, чтобы Европейский союз отказался от порочной логики «или-или», которая уже привела к событиям 2014 г. на Украине. Это равносильно тому, чтобы украсть у соответствующего народа возможность полноценно, полноформатно развивать сотрудничество со всеми своими соседями. Россия последовательно продвигает именно такой подход. Еще в 2015 г. Евразийский экономический союз предложил ЕС начать устанавливать контакты. Тогда по абсолютно идеологизированным, политизированным причинам Евросоюз не счел возможным признавать Евразийский экономический союз в качестве полноправного партнера. Эта предвзятость, предубежденность сохраняется в известной степени до сих пор. Однако в Брюсселе появились здравомыслящие люди. И уже Европейская экономическая комиссия, Европейская внешнеполитическая служба на уровне своих экспертов проводили контакты с экспертами Евразийской экономической комиссии. Сейчас проявляется интерес к тому, чтобы сделать эти экспертные контакты постоянными, как первый шаг – нацелить их на согласование регулятивных вопросов. Думаю, что это именно первый шаг, потому что сама жизнь будет заставлять наших европейских партнеров работать с Евразийским экономическим союзом, с Коллегией Евразийской экономической комиссии, которую, кстати, как и ОДКБ, на нынешнем этапе возглавляет гражданин Армении. Поскольку страны-участницы ЕАЭС делегировали существенное количество компетенций на наднациональный уровень, поэтому, безусловно, многие вопросы даже практической торговли, практических шагов в сфере торговли услугами, инвестиций приходится уже решать с Евразийской экономической комиссией.
Я достаточно оптимистично смотрю на будущее отношений между ЕАЭС и ЕС. Хотя это будущее наступит не скоро, но жизнь будет заставлять постепенно двигаться навстречу друг другу. Убежден, что представитель Армении, Т.С.Саркисян, возглавляющий Коллегию ЕЭК, будет помогать движению в этом направлении».