Հայաստանը ՏՏ ոլորտում աճի մեծ պոտենցիալ ունի. Վահան Մարտիրոսյանի հարցազրույցը անգլիական լրատվամիջոցին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը հարցազրույց է տվել անգլիականemerging-europe.com-ին:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Անգլիական emerging-europe.com-ը փետրվարի 8-ին անդրադարձել է Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացմանը`«Armenia Makes Global ICT Push»խորագրով ծավալուն հոդվածի ներքո։ Հղում անելով ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի` փետրվարին Ալմաթիում անցկացված «Թվային օրակարգը գլոբալիզացիայի դարաշրջանում» համաժողովում հնչեցրած ելույթին, հեղինակը նշում է, որ վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանում ՏՏ ոլորտը 25 տոկոսանոց աճ է գրանցել։
Այնուհետև ներկայացվում են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանի հետ հարցազրույցից որոշ ուշագրավ հատվածներ։
Նախարարը պարբերականի հետ զրույցում նշել է, որ ոլորտի զարգացման ներկա միտումները իսկապես շատ տպավորիչ են, և կառավարությունը պատրաստ է աջակցել այդ թրենդի շարունակությանը։ Վահան Մարտիրոսյանի խոսքով` Հայաստանը աճի մեծ պոտենցիալ ունի, և ներկայում մենք պետք է աշխատենք բարձրարժեք տեխնոլոգիական լուծումների վրա. այդպես է հնարավոր հավելյալ արժեք ստեղծել։
«Որպես արդյունք` մեր նպատակը պիտի լինի բարձրացնել արդյունավետությունը և մատակարարել հաճախորդներին թիրախավորված լուծումներ. սա առաջիկա տարիների համար պիտի լինի մեր հիմնական ռազմավարությունը։ Դա այնքան էլ հեշտ չէ` հաշվի առնելով, որ ՏՏ շրջանառության 70 տոկոսը գոյանում է գլոբալ շուկային ծառայություններ մատուցելու արդյունքում, ինչն էլ նշանակում է, որ մակրոտնտեսական գործոնները շատ կարևոր են հայաստանյան ՏՏ ոլորտի համար»,- ասել է նախարարը։
Հոդվածում նաև նշվում է, որ 2010- 2016 թթ-ի ընթացքում ՏՏ ոլորտի շրջանառությունն աճել է 5 անգամ և հասել 510 միլիոն ԱՄՆ դոլարի։ Միաժամանակ, ՏՏ ընկերությունների թիվը նույն ժամանակահատվածի ընթացքում աճել է 3 անգամ։
«Երկրում, որտեղ ապրում է 2.9 միլիոն մարդ, կա 60 համալսարան, որից 15-ի տեխնոլոգիական ֆակուլտետներն ու բաժինները բավական ուժեղ են։ 2014-2015 ակադեմիական տարում տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիական մասնագիտացումներով 10.000 ուսանող է եղել, որը ընդհանուր ուսանողների թվի 11.7 տոկոսն է»,- նշվում է հոդվածում։
«Մենք գլոբալ հասարակության մաս ենք կազմում և գլոբալ փոփոխություններն անդրադառնում են մեզ վրա նույն ձևով, ինչպես մյուսների»,- իր խոսքում նշել է Վահան Մարտիրոսյանը։
«Միջինում յուրաքանչյուր ազգում 6-8 տոկոսն են տեխնիկական մտածողությամբ ու ունակություններով ծնվում, մենք պիտի կարողանանք օգտագործել այդ պոտենցիալն ամբողջությամբ։ Պիտի կարողանանք մեր կրթության որակը դարձնել ավելի լավը, քան երբևէ, որովհետև միայն կրթված մարդիկ են կարող խթանել հավակնոտ նախագծերն ու ծրագրերը։ Պիտի կարողանանք օգտագործել հայկական սփյուռքի պոտենցիալը»,- ասել է նախարարը։
«Հիմնական ծրագրերից մեկն արդեն իրականություն է դարձել. մենք ունենք «Արմաթ» ռոբոտաշինության և ճարտարագիտության լաբորատորիաները, որոնք արագ աճում են հանրապետության բոլոր մարզերի դպրոցներում։ Ավագ դպրոցներում և տեխնիկական քոլեջներում միկրոէլեկտրոնիկա և հեռահաղորդակցություն է ուսուցանվում, առաջատար հեռահաղորդակցական ընկերությունների աջակցությամբ մենք ստեղծել ենք գերազանցության կենտրոններ, որոնք շարունակում են Պոլիտեխնիկական համալսարանի 100 տարվա ավանդույթները, ինֆորմատիկա է դասավանդվում հայաստանյան բոլոր դպրոցներում։ Այս ամենը կա, սակայն դեռ շատ անելիքներ ունենք»,- նշել է նախարարը։
Վահան Մարտիրոսյանը համոզված է, որ ՏՏ ոլորտում չկան սահմանափակումներ և կարծրատիպեր, այստեղ միջսահմանային համագործակցությունն ավելի հեշտ է:

Armenia has great potential for IT growth: Minister Martirosyan’s interview to Emerging Europe
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. Armenia’s minister of transport, communication and information technologies Vahan Martirosyan gave an interview to the emerging-europe.com, the ministry told Armenpress.
The Emerging Europe published an article on Armenia’s IT field which is titled Armenia Makes Global ICT Push.
The author of the article quoted Armenian Prime MinisterKaren Karapetyan’s speech delivered at the Digital Agenda in the Era of Globalisation Forum in Almaty, Kazakhstan in early February, according to which the Armenian IT sectorhas been growing by 25 per cent per annum over the past several years.
Thereafter some key points from the interview with minister Vahan Martirosyan are presented.
The minister told Emerging Europe that the current tendency looks really impressive and the government is ready to support and ensure this trend continues. According to Vahan Martirosyan, Armenia has great potential for growth, and now Armenia must work on specific boutique solutions — unique and dedicated, because the value is there.
“As a result our target should be to increase productivity and deliver pure value to customers, and this should be our doctrine for the next couple of years. It is not easy, considering that more than 70 per cent of IT value is generated by exporting services to global markets, which means that macro-economical factors are really important for the Armenian IT industry,” the minister said.
The article says according to the Enterprise Incubator Foundation, the sector’s output increased five times between 2010 and 2016 and exceeded 510 million US dollars.At the same time, the number of companies in the sector grew threefold.The country, which has a population of 2.9 million, has 60 universities, of which 15 have strong IT departments. In the academic year 2014-15, almost 10,000 students were enrolled on informational and hi-tech degrees, which accounts for 11.71 per cent of total student population.
“We are part of the global society and global challenges affect us the same way as others,” the minister adds.“On average, each and every nation delivers about 6-8 per cent of technically minded people and we must work on making use of all this potential. We must make the quality of our education better than ever, because only educated people can foster ambitious plans and projects. We must use the power and potential of the Armenian diaspora, which can offer transnational support.”
“One main vector is already implemented — we have ARMAT robotics and engineering laboratories growing fast in secondary schools all over the country; we have microelectronics and telecommunications being studied in high schools and technical colleges; with the support of world leading ICT companies we created centres of excellence transforming 100 years of traditions at the Pyrotechnical University. We have computer science teaching in each and every school, but more there is still more to be done,” the Armenian minister stated.
He is convinced that there are no limits and no stereotypes in the IT field, here the cross-border cooperation is much easier.