ՌԴ-ն հարգանքով է վերաբերվում Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրմանը. Մարիա Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում նախատեսված` Հայաստանի և ԵՄ հարաբերությունների նոր շրջանակային փաստաթղթի` Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը և պատասխանել հարցին, թե այն ինչ է նշանակում հայ-ռուսական հարաբերությունների համար:
«Մենք պետությունների, մասնավորապես, Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները զարգացնում ենք և դա անում ենք փոխշահավետության հիման վրա: Միաժամանակ, հասկանում ենք, որ յուրաքանչյուր պետություն ունի իր արտաքին քաղաքական շահերը, նպատակները, խնդիրները և հարգանքով ենք դրան վերաբերվում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Զախարովան:
Միաժամանակ, նա ավելացրել է, որ պաշտոնական Երևանի հետ փոխգործակցության ուղղությամբ ՌԴ-ն իրականացրել է արտաքին քաղաքական բազմաթիվ միջոցառումներ: «Դուք ականատես եք եղել ամենաբարձր, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների մակարդակով հանդիպումների, որոնց ընթացքում քննարկվել են հարցերի լայն շրջանակ, բացվել են համապատասխան ցուցահանդեսներ, եղել են համապատասխան հայտարարություններ:
Միաժամանակ, յուրաքանչյուր պետություն ունի իր արտաքին քաղաքական միջոցառումները, որոնք համապատասխանում են սեփական արտաքին քաղաքական դոկտրինի զարգացմանը»,- ասել է Մարիա Զախարովան:

Russia respects the signing of Armenia-EU cooperation agreement – Maria Zakharova
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. Official representative of the Foreign Ministry of Russia Maria Zakharova has commented on the new framework agreement between Armenia and the EU, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement planed to be signed in the sidelines of the Eastern Partnership summit and answered the question what it can mean for Armenian-Russian relations.
“We develop our relations with other countries, particularly with Armenia, and we do that so that it’s mutually beneficial. At the same time we understand that any state has its own foreign political interests, goals, problems and we respect them”, ARMENPRESS reports Zakharova saying.
At the same time she added that the RF has taken various foreign policy steps in the direction of partnership with official Yerevan. “You have witnessed top level meetings, meetings at the level of foreign ministries, during which a large scope of issues were discussed, exhibitions were opened, and relevant statements were issued.
At the same time any country has its own foreign policy activities that go in line with its foreign policy doctrine”, Zakharova said.