Հայաստանի զինված ուժերը համարվում են երկրի անվտանգության առաջին երաշխավորը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զինուժը մեր պետության ամենակարևոր ատրիբուտներից է, այն կոչված է պաշտպանելու մեր ժողովրդի ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական Вести-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մեր զինված ուժերը վատ չեն զինված նյութատեխնիկական առումով, իրենց տնօրինության տակ ունեն ժամանակակից զինտեխնիկայի լուրջ օրինակներ, հագեցած են բարձր պրոֆեսիոնալիզմ ունեցող սպաներով: Սակայն սա չի նշանակում, որ մեր զինուժը չպետք է զարգանա զորքերի կառավարման, սպառազինության արդիականացման տեսանկյունից»,- ասել է ՀՀ Նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ հենց զինված ուժերի մոդեռնիզացիայի համար էլ հայկական կողմը դիմել է Ռուսաստանին՝ խնդրելով տրամադրել վարկ՝ ձեռք բերելու նոր, ժամանակակից սպառազինության օրինակներ:
«Մենք ոչ ոքի չենք սպառնում, մենք ապահովում ենք մեր երկրի անվտանգությունը: Հայաստանի զինված ուժերը համարվում են Հայաստանի անվտանգության առաջին երաշխավորը: Սակայն ժամանակակից աշխարհում ոչ մի երկիր ի վիճակի չէ ամբողջությամբ միայնակ ապահովել իր ազգային անվտանգությունը, հետևաբար երկրները մտնում են միությունների մեջ»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը: Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է կազմակերպության ստեղծման առաջին իսկ օրվանից:
Նա բնական է համարել այն, որ ՀԱՊԿ շրջանակում մշակվում են հավաքական պաշտպանության անվտանգության հարցեր: Եվ դա դրսևորվում է տարբեր ձևերով, այդ թվում և զորավարժությունների անցկացման միջոցով:
«Այս տարի Հայաստանի տարածքում տեղի ունեցավ «Մարտական եղբայրություն 2017» անունը կրող մեծ օպերատիվ-ռազմավարական զորավարժությունների մի մասը: Մեզ մոտ անցկացվող փուլը կոչվում էր «Փոխգործակցություն-2017», մասնակցում էին ՀԱՊԿ բոլոր անդամ-երկրները: Զորավարժություններին ներգրավված էր ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ավելի քան 2500 զինծառայող, շուրջ 500 միավոր սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա, մինչև 23 ավիացիոն միջոցներ և թռչող սարքեր: Զորավարժությունները հաջող անցան: Դրանք ապացուցեցին, որ իրականում այն աշխատանքը, որը մենք անում ենք, արվում է միայն ի օգուտ մեր երկրների»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահը:

ВС Армении считаются первым гарантом безопасности страны: Президент Армении Серж Саргсян
Президент Армении Серж Саргсян винтервьютелеканалу «Россия 24» коснулся перспектив развития Евразийского экономического союза (ЕАЭС), сотрудничества в рамках ОДКБ, поддержки культурных связей между Москвой и Ереваном и других вопросов. Как передает «Арменпресс», он высказался также о вопросах безопасности страны.
«Вооруженные Силы Армении являются одним из важных атрибутов нашего государства и призваны обеспечить суверенитет и безопасность нашего народа», – заявил президент Армении Серж Саргсян в интервьютелеканалу«Россия 24».
«Наши вооруженные силы неплохо оснащены в материально-техническом плане, имеют в своем распоряжении серьезные образцы современного вооружения и укомплектованы высокопрофессиональными офицерами», – указал глава государства.
«Но это не означает, что ВС Армении не должны развиваться и в плане управления войсками, и в плане модернизации вооружений. Именно для модернизации мы и попросили российскую сторону представить кредит. Это не первый кредит, уже следующий кредит, и мы надеемся, что это будет постоянно», – сказал С.Саргсян.
Отметим, согласно проекту соглашения, который правительство Армении одобрило 12 октября, РФ предоставит армянской стороне государственный экспортный кредит для финансирования поставок продукции военного назначения российского производства.
«Мы никому не угрожаем, мы обеспечиваем безопасность своей страны. И ВС Армении являются первым гарантом безопасности Армении. Но в современном мире ни одна страна не в состоянии в одиночку обеспечить полностью свою национальную безопасность. Поэтому страны вступают в союзы», – сказал С.Саргсян.
По его словам, Армения является членом ОДКБ с первого дня ее создания и в рамках Организации отрабатывает вопросы коллективной обороны, безопасности.
«Это проявляется в разных формах, в том числе и в форме проведения учений. Недавно на территории Армении прошла часть большого оперативно-стратегического учения «Боевое братство 2017». У нас этап назывался «Взаимодействие 2017», принимали участие все страны-члены ОДКБ, общее количество личного состава – более 2500 человек, было задействовано около 500 единиц вооружения и военной техники, в том числе до 23 летательных аппаратов. Учения прошли успешно и доказали, что работа, которую мы выполняем, идет только на пользу безопасности наших стран», – заявил С.Саргсян.