Երևանում ամառը հագեցած կլինի հետաքրքիր ու բազմաոճ բացօթյա համերգներով և կինոցուցադրություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Երևանյան ամառը երաժշտական բոլոր ուղղությունների սիրահարներին հնարավորություն կտա բաց երկնքի տակ ունկնդրել իրենց սիրած երաժշտությունը և դիտել իրենց նախընտրած կինոնկարները: Հուլիսի 2-ից օգոստոսի 26-ը յուրաքանչյուր շաբաթ և կիրակի Երևանի տարբեր հրապարակներում, այգիներում և պուրակներում Մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ «Տապ չկաԛ» կարգախոսի ներքո տեղի կունենան ռոք, ջազ, փոփ, ֆոլկ համերգներ, ինչպես նաև բացօթյա կինոցուցադրություններ: Այս մասին հունիսի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսեցին նախաձեռնության հեղինակներն ու աջակիցները:
«Այս խելահեղ նախաձեռնությունը պատկանում է ՀՀ մշակույթի նախարարության երիտասարդ աշխատակիցներին: Ամառային, գունեղ ծրագիր է սպասում բոլորիս: Ընդգծեմ, որ բավականին ծախսատար միջոցառում է, սակայն մեզ օգնում են մեր աջակիցները, որոնց թիվը, հուսամ, կմեծանա: Սա արվում է քաղաքի կյանքը տոն դարձնելու համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
Ծրագրի հեղինակ Շողակաթ Մլքե-Գալստյանի խոսքով` նախաձեռնության նպատակը քաղաքի երաժշտական ճաշակը փոխելն է: «Համերգներին հնչելու են ռոք, փոփ, ջազ, ֆոլկ: Ցուցադրվելու են այն կինոնկարները, որոնք մեծ ջանքերով նկարահանվել են տարվա ընթացքում: Ուզում ենք դրանք հասանելի դարձնել հանրության լայն շրջանակին»,-ասաց նա:
Շողակաթը հավելեց, որ սա վարակիչ նախաձեռնություն է, որը դուր է գալիս բոլորին, և իրենք ձգտում են շաբաթ, կիրակի օրերը հետաքրքիր անցկացնելու մշակույթ ձևավորել:
Համերգները տեղի կունենան Կասկադի հարակից տարածքում, Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում, Կարապի լճի մոտ, իսկ կինոցուցադրություններ կկազմակերպվեն Սիրահարների, Թումոյի այգիներում, Գայի արձանի հարակից տարածքում:
Նախաձեռնության նպատակներից մեկը մեր ժամանակներում գործող երաժշտական խմբերին ներկայացնելը, նրանց ստեղծած մշակութային արժեքները հասանելի դարձնելն է:

Ереванское лето будет насыщено концертами и открытыми кинопоказами
Ереванское лето будет насыщено концертами и открытыми кинопоказами. Жарко больше не будет, так как жителей и гостей Еревана ждет беспрецедентная культурная программа «Нет жары», которая продлится до 26-го августа. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр культуры Армении Армен Амирян.
Программа «Нет жары» стартует со 2-го июля и будет осуществляться в течение всего лета в вечерние часы (начиная с 19:00) в выходные дни.
«Наши молодые сотрудники подготовили интересную летнюю программу. И каждые субботу и воскресенье, начиная с этой недели, у нас в городе будет настоящий молодежный праздник. Он сделает нашу жизнь веселее, колоритнее и прохладнее», – сказал министр культуры Армении Армен Амирян.
По словам одного из инициаторов программы Шогакат Млке-Галстян, она нацелена на формирование культуры уикенда у жителей Еревана, а также на обеспечение праздничной атмосферы в столице в выходные дни.
«Музыкальная составляющая инициативы нацелена на изменение музыкальной атмосферы в городе. Каждое воскресенье в одном из уголков города будут звучать рок, поп, фолк и джаз. А каждую субботу будут организовываться вечерние кинопоказы в каком-либо парке», – сказала она.
По ее словам, в качестве площадок для концертов выбраны архитектурно-культурный комплекс «Каскад», площадь Азнавура, территории возле кинотеатра «Москва» и «Лебединого озера», а также и на Северном проспекте. Фильмы будут демонстрироваться, в частности, в парках «Тумо», «Парке влюбленных».
«Будут показаны фильмы, которые сняли в течение года. Мы хотим, чтобы они стали доступны для широкого круга зрителей»,- сказала она.