«Ոդիսևս» հեռուստասերիալը կնկարահանվի նաև Հայաստանում
Հոմերոսի «Ոդիսական» էպոսի հիման վրա ստեղծվող «Ոդիսևս» միջազգային հեռուստասերիալի նկարահանումները նախատեսվում է իրականացնել Հունաստանում և Հայաստանում։
Ինչպես հայտնում է Deadline-ը, նախագիծն իրականացնում են Աթենքում գործող Tanweer Productions ընկերությունը, ամերիկյան Tectonic պրոդյուսերական ընկերությունը և ԱՄՆ-ում գործունեություն ծավալող  USATV հայկական հեռուստաընկերությունը։ Սերիալի շոուռաները «Stranger Things»-ի առաջին եթերաշրջանի գործադիր պրոդյուսեր Կառլ Գայդյուսեկն է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագծի հեղինակները պատմությունը ներկայացնում են որպես Հոմերոսի հայտնի էպոսի նոր և առավել իրատեսական մեկնաբանություն։ Նրանց խոսքով՝ սերիալը կպատկերի Բրոնզի դարի իրական աշխարհը՝ պատերազմներով, ծովային ճանապարհորդություններով, դավադրություններով և գոյատևման համար պայքարով, ինչպես նաև կանդրադառնա այն պատմական գործընթացներին, որոնք հանգեցրել են Բրոնզի դարի փլուզմանը։
Հեռուստասերիալի մշակումը շարունակվել է մի քանի տարի, իսկ նկարահանումների մեկնարկը նախատեսվում է հաջորդ տարվա սկզբին։
Սերիալի ռեժիսորն է Ռոել Ռեինեն, որը նախկինում աշխատել է «Washington», «Black Sails», «Halo» և «Wu Assassins» նախագծերի վրա։
Գործադիր պրոդյուսերների թվում են USATV-ի ներկայացուցիչ Վահագն Սարգսյանը, Ջորդան Դայքստրան, Դենիսա Յուհոշը, ինչպես նաև Կառլ Գայդյուսեկը, Շոն Ֆինեգանը, Սքոթ Ուինդհաուզերը, Նոյա Լենգը, Բլեյք Հոսը, Ռոել Ռեինեն և Tanweer Productions-ի ներկայացուցիչ Դիոնիսիս Սամիոտիսը։
«Մենք ցանկանում ենք այս էպիկական պատմությունը ներկայացնել հնարավորինս իրական և պատմական իրողություններին մոտ ձևով։ Հոմերոսի ստեղծագործությունում Ոդիսևսի ճանապարհորդությունը խորհրդանշական իմաստ ունի, սակայն դրա հիմքում նաև իրական մարդկային ճակատագրեր, ընտրություններ, կորուստներ և հաղթահարումներ են»,– նշել է Գայդյուսեկը։
Իր հերթին Ջորդան Դայքստրան հայտնել է, որ նախագծի վրա աշխատում են արդեն գրեթե հինգ տարի։ Նրա խոսքով՝ ստեղծագործական թիմի նպատակն է հանդիսատեսին ներկայացնել հին հելլենական աշխարհի հնարավորինս վավերական և հետաքրքիր պատկերը։

Съемки телесериала “Одиссея” пройдут и в Армении
Съемки международного телесериала “Одиссея” по мотивам эпоса Гомера “Одиссея”, планируется провести в Греции и Армении.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на службу Deadline, проектом занимаются афинская компания Tanweer Productions, американская продюсерская компания Tectonic и армянская телекомпания USATV, работающая в США. Продюсером сериала выступит Карл Гайдусек, исполнительный продюсер первого сезона сериала “Очень странные дела”.
Авторы проекта представляют историю как новую и более реалистичную интерпретацию знаменитого эпоса Гомера. По их словам, сериал покажет реальный мир бронзового века с войнами, морскими путешествиями, заговорами и борьбой за выживание, также и исторические процессы, которые привели к падению бронзового века.
Сериал находится в разработке уже несколько лет, и его съемки планируется начать в начале следующего года.
Сериал будет снимать режиссёр Роэль Райнер, ранее работавший над такими проектами, как “Washington”, “Black Sails”, “Halo” и “Wu Assassins”.
Среди исполнительных продюсеров - представитель USATV Ваагн Саргсян, Джордан Дайкстра, Дениса Юхош, а также Карл Гайдусек, Шон Финнеган, Скотт Виндхаузер, Ной Лэнг, Блейк Хос, Роэл Рейне и представитель Tanweer Productions Дионисисамиотис.
“Мы хотим рассказать эту эпическую историю максимально реалистично и исторически достоверно. В произведении Гомера путешествие Одиссея имеет символическое значение, но оно также основано на реальных человеческих судьбах, выборе, потерях и преодолениях”, — сказал Гайдусек.
Джордан Дейкстра отметил, что они работают над проектом уже почти пять лет. Он добавил, что цель творческой группы — представить зрителям наиболее достоверную и интересную картину древнегреческого мира.