Հայաստանում գանգի հիմի հսկաբջջային ուռուցք ունեցող երեխային փրկել են դեղորայքային բուժմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում գանգի հիմի հսկաբջջային ուռուցք ունեցող երեխայի կյանքը բժիշկներին հաջողվել է փրկել առանց վիրահատական միջամտության` դեղորայքով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում` երեխային բուժող բժիշկ Գևորգ Թամամյանն ասաց, որ միջազգային գրականության մեջ սա ամենաերիտասարդ դեպքն է, երբ գանգի հիմի հսկաբջջային ուռուցքով երեխան ստացել է դեղորայքային բուժում: Աղջնակն անցած տարի ընդունվել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի Մուրացան հիվանդանոցային համալիրի քիմիաթերապիայի կլինիկա` ծայրահեղ ծանր վիճակում, երբ վիրահատական և ճառագայթային բուժումներն անարդյունավետ են եղել: «Սա յուրահատուկ կլինիկական դեպք էր: Երեխայի մոտ ուռուցքն այնպիսի տեղում էր, որ հնարավոր չէր ամբողջությամբ հեռացնել այն վիրահատության միջոցով»,-ասաց նա: Բժշկի խոսքով` Մոսկվայում կատարվել էր մասնակի ռեզեկցիա: Այնուհետև ուռուցքը սկսել էր աճել:
«Երբ երեխան ընդունվեց մեր կլինիկա, գտնվում էր ծայրահեղ ծանր վիճակում, ոչ կարողանում էր սնվել, ոչ նորմալ խոսել և ոչ էլ քայլել, առկա էր շլություն: Վերջերս միջազգային գրականության մեջ նկարագրվել էին դեպքեր, հիմնականում մեծահասակների շրջանում, որ դենոսումաբ պրեպարատը խոստումնալից արդյունքներ էր տվել: Եվ մենք, ծնողների համաձայնությունը ստանալուց հետո, որոշեցինք սկսել բուժումը, քանզի հակառակ դեպքում կկորցնեինք երեխային: Դա բավականին ռիսկային էր մեզ համար ևս, որովհետև դեղաչափերը բավականին բարձր էին, և չգիտեինք, թե ինչ արդյունք կստանայինք, սակայն այլ ելք չկար»,-հավելեց նա:
Հենց առաջին ներարկումից հետո 14-ամյա աղջնակի վիճակը սկսեց բարելավվել, և մի քանի կուրս հետո նա արդեն դուրս գրվեց հիվանդանոցից: Այսօր երեխան վերադարձել է նորմալ կյանք, շլությունը վերացել է և սկսել է նորից դպրոց գնալ:
Իտալիայի հեղինակավոր Մանկաբուժության ամսագիրը եւս անդրադարձել էր հայաստանցի բժիշկների հրաշագործ աշխատանքին:

YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Doctors were able to save the life of a child suffering from skull base giant cell tumor of bone in Armenia without surgical intervention, but with medication.
Gevorg Tamamyan, the child’s doctor, told ARMENPRESS this is the youngest case in international literature when a child suffering from skull base giant cell tumor of bone has received medication treatment.
The girl was admitted to the chemotherapy clinic of the Muratsan hospital of YSMU last year, she was in a critical condition, when surgical and radiology treatments were ineffective.
“This is a unique clinical case. The tumor was located in a way that it was impossible to remove it completely through surgery”, he said.
According to the doctor, a partial resection was made in Moscow. Afterwards the tumor began to grow.
“When the child was admitted to our clinic, she was in a critical condition, she was unable to eat, speak or walk, she had a squint. Recently cases were described in international literature, mainly among adults, when Denosumabgave promising results. And we decided to begin the treatment after having the parents’ permission, since otherwise we would lose the child. This was pretty risky for us also, because the dosage was rather high and we didn’t know what result we would get, however there was no other way out”, he said.
After the very first injection the 14 year old child’s condition began to improve, and after a few courses she was discharged from the hospital. Today the child has returned to her normal life and attends school.
The famous Italian magazine of Pediatrics published an article on the miraculous work of the Armenian doctors.