«Ռեջեփ Թայիփ Էրդողան» զբոսայգում քրդերեն երգած անձանց սպառնում է մինչև 15 տարվա ազատազրկում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի «Ռեջեփ Թայիփ Էրդողան» զբոսայգում քրդերեն թյուրքու (թուրքական ժողովրդական երգ) երգելու համար ձերբակալված 12 անձանց սպառնում է մինչև 15 տարվա ազատազրկում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Sputnik-ի թուրքական ծառայությունը:
Դատախազության պատրաստած մեղադրականում նշվել է, թե քրդերեն երգած անձինք խմբավորման անդամ են և այդ խմբավորման քարոզչությունն են իրականացրել: Դատարանն ընդունել է ներկայացված մեղադրականը:
2016 թվականի օգոստոսին ձերբակալված և ներկայում կալանքի մեջ գտնվող անձինք հերքում են ներկայացված մեղադրանքները:

Лицам, спевшим в парке «Реджеп Тайип Эрдоган» на курдском языке, грозит срок лишения свободы до 15 лет
В Стамбуле были задержаны 12 человек, которые исполнили на курдском языке «тюркю» - народные турецкие песни, в парке «Реджеп Тайип Эрдоган». За это сейчас им грозит срок лишения свободы до 15 лет. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Sputnik.
В обвинительном заключении, подготовленном прокуратурой, говорится, будто эти люди являются членами преступной группировки, которую они пропагандировали таким образом.
Суд согласился с обвинительным заключением прокуратуры. Задержанные еще в августе 2016 года отрицают обвинение.