Աթենքում Թուրքիայի դեսպանության տարածքում կազմակերպվել է բողոքի ցույց
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աթենքում Թուրքիայի դեսպանության տարածքում կազմակերպվել է բողոքի ցույց: «Արմենպրես»- ի փոխանցմամբ` այս մասին հաղորդում է Հունաստանի հայ երիտասարդների ֆեդերացիայի (Armenian Youth Federation of Greece) ֆեյսբուքյան էջը: Ըստ հրապարակած նյութերի` ցույցի մասնակիցներն իրենց հետ են վերցրել բազմաթիվ հայկական դրոշներ, ինչպես նաև ''Recognize'' (Ճանաչում) գրառմամբ պաստառներ:
Ապրիլի 24-ին հիշատակի արարողություններ են տեղի ունենում Հայաստանի բոլոր շրջաններում, աշխարհի տարբեր երկրների հայկական համայնքներում: Բողոքի կոչ է բարձրացվում Թուրքիայի մերժողական քաղաքականության դեմ եւ ուղերձ հղվում միջազգային հանրությանը` ճանաչելու 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունը` դրանով թույլ չտալով ցեղասպանությունների կրկնություն: Հայ առաքելական եկեղեցու բոլոր թեմերում մատուցվում է հոգեհանգստյան պատարագ: 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության մասայական կոտորածները որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է: Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների համաշխարհային միությունը, ՄԵՐԿՈՍՈւՐ-ի խորհրդարանը եւ այլն: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ.: Հայ ժողովրդի կոտորածը, ըստ միջազգային իրավունքի, որպես ցեղասպանություն պաշտոնապես քննադատել եւ ճանաչել են հետեւյալ երկրները` Ֆրանսիա, Իտալիա, Բելգիա, Նիդեռլանդներ, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ռուսաստան, Լեհաստան, Լիտվա, Հունաստան, Սլովակիա, Կիպրոս, Լիբանան, Ուրուգվայ, Արգենտինա (2 օրենք, 5 բանաձեւ), Վենեսուելա, Չիլի, Կանադա, Վատիկան, Ավստրալիա, Ավստրիա, Լյուքսեմբուրգ, նաև ԱՄՆ 44 նահանգներ:

Protest held in front of Turkish Embassy in Athens
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. A protest action was held in front of the Turkish Embassy in Athens, “Armenpress” reports, Armenian Youth Federation of Greece posted about this on their Facebook page. According to published materials, the participants of the protest took with them many Armenian flags, as well as posters with “Recognize” note.
On April 24 commemoration ceremonies are being held in all regions of Armenia, as well as in Armenian communities from all over the world. The protestants raise their voice against the Turkish denial policy and urge the international community to recognize the greatest crime of the 20th century in order to prevent the future genocides. The Armenian Genocide committed by the Ottoman government has been substantiated, recognized and confirmed by eyewitness reports, laws, resolutions and by the decisions of numerous states and international organizations. Numerous organizations such the Council of Europe, the European Parliament, several UN commissions, World Union of Churches, MERCOSUR Parliament admitted the Armenian Genocide. Many countries have recognized the Armenian Genocide, Uruguay was the first country that officially recognized the Armenian Genocide in 1965. The Armenian massacres were officially criticized and recognized as Genocide based on international law by the following countries: France, Italy, Belgium, the Netherlands, Switzerland, Sweden, Russia, Poland, Lithuania, Greece, Slovakia, Cyprus, Lebanon, Uruguay, Argentine (2 laws, 5 resolutions), Venezuela, Chile, Canada, Vatican, Australia, Austria, Luxembourg, and 44 states of the US.