Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է Սիրիայում չորս զինվորականի զոհվելու փաստը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցավակցություն է հայտնել Սիրիայում զոհված չորս ռուս զինվորականների այրիներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կրեմլի պաշտոնական կայքը, այդ զոհվածների անունները ՌԴ Նախագահը հիշատակել է մարտի 17-ին Կրեմլում կայացած՝ Սիրիայում ռազմական հատուկ առաջադրանքներ կատարած զինվորականներին պետական պարգևների շնորհման արարողության ժամանակ:
Վլադիմիր Պուտինը, մասնավորապես, ցավակցություն է հայտնել Օլեգ Պեշկովի, Ալեքսանդր Պոզինիչի, Իվան Չերեմիսինի և Ֆյոդոր Ժուրավլյովի այրիներին:
Օլեգ Պեշկովը զոհվել էր 2015 թ. նոյեմբերի 24-ին թուրքական զինուժի կողմից Սիրիայում ռուսական ՍՈւ-24 ուղղաթիռի խոցման արդյունքում: Ալեքսանդր Պոզինիչը զոհվել է ՍՈւ-24 ուղղաթիռի ողջ մնացած օդաչուի որոնողական գործողության ընթացքում: Իվան Չերեմիսինի և Ֆյոդոր Ժուրավլյովի զոհվելու մասին նախկինում հայտնի չի եղել: 2015 թ. հոկտեմբերի վերջին հայտնի էր դարձել նաև Վադիմ Կոստենկոյի մահվան մասին: ՌԴ պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ վերջինս ինքնասպան էր եղել. Վլադիմիր Պուտինը Վադիմ Կոստենկոյի անունը մարտի 17-ին չի հիշատակել, հաղորդել է «Գազետա.ռու»-ն:

Путин подтвердил гибель четверых военных в Сирии
Президент России Владимир Путин в ходе вручения госнаград в Кремле выразил соболезнования вдовам погибших в Сирии. Как передает Арменпресс со ссылкой на «gazeta.ru», об этом сообщается на сайте Кремля.
«Здесь, в этом зале, Елена Юрьевна Пешкова, Валентина Михайловна Черемисина, Ирина Владимировна Позынич и Юлия Игоревна Журавлева, вдовы наших товарищей, погибших в борьбе с террористами. <…> Наши товарищи до конца остались верны присяге и воинскому долгу. Мы будем помнить об их смелости и благородстве, о том, что они были настоящими мужчинами и отважными бойцами», — сказал Путин.
Олег Пешков погиб в результате действий турецких военных, сбивших его самолет из-за предположительного нарушения границы Турции. Александр Позынич погиб в ходе поисковой операции после того, как был сбит Су-24. В конце октября также стало известно о гибели военнослужащего Вадима Костенко. По данным Минобороны, он покончил с собой. Путин о судьбе Костенко 17 марта не упоминал.
О гибели военных Ивана Черемисина и Федора Журавлева ранее информации не было. Ранее также сообщалось о гибели в Сирии военного советника, чье имя не разглашалось.