Ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականը լավ թիմ է. Ջիանի դե Բիազի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՖուտբոլիՀայաստանի և Ալբանիայի ազգային հավաքականների մարզիչները նախաղային ասուլիսին խոսել են Եվրո-2016-ի ընտրական փուլի վերջին խաղում իրենց թիմերի հնարավորությունների մասին:
Ֆուտբոլի Ալբանիայի ազգային թիմի գլխավոր մարզիչ Ջիաննի դե Բիազի կարծիքով` Հայաստանի հավաքականը լավ թիմ ունի: Այդ տպավորությունը նա ստացել է նաև երկու թիմերի միջև Ալբանիայում կայացած խաղում:«Երբ առաջին խաղում հանդիպեցինք Հայաստանի թիմին, ես շատ տպավորված էի: Տպավորել էր Հենրիխ Մխիթարյանը, ու հանդիպումից հետո Բեռնար Շալանդին (Հայաստանի հավաքականի նախկին մարզիչը - խմբ.) ասացի, որ Մխիթարյանը շատ հզոր ֆուտբոլիստ է: Հայաստանի հավաքականը լավ թիմ ունի: Ես շատ անգամ եմ մասնակցել այս տեսակ մրցաշարերի, և հատկապես այնպիսի երկրների համար, ինչպիսիք Ալբանիան ու Հայաստանն են, դրանք շատ կարևոր են: Լիահույս ենք, որ վաղը կհաղթենք ու կուրախացնենք ալբանացիներին: Կարծում եմ՝ մի օր էլ Հայաստանի հավաքականը նման հնարավորություն կունենա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Դե Բիազին:
Խոսելով այն մասին, թե արդյոք ալբանացիները վստահ են, որ կհաղթեն Հայասանի հավաքականին, նա հավելեց. «Ոչնչում վստահ չենք: Վստահ ենք միայն մեր կարողությունների վրա: Կյանքում միայն մեկ բանում կարող ենք վստահ լինել, որ մի օր գնալու ենք այն աշխարհ: Այս մրցափուլը մեզ համար հրաշքի պես բան էր. պետք օգտվենք այդ ամենից»:
Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային թիմի գլխավոր մարզչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սարգիս Հովսեփյանի կարծիքով`Հայաստանի ազգային թիմը մեծ ցանկություն ունի մրցաշարն ավարտել հաղթանակով:
«Հնարավոր է` այո: Հասկանում ենք, որ այլևս խնդիրներ չունենք լուծելու: Ընդամենը պետք է վերագտնենք մեր խաղը: Կարող է նաև պարտվենք` նաև լավխաղալու դեպքում: Սա ֆուտբոլ է. չկա հավաքական, որ չպարտվի: Ես դա չեմ բացառում: Ոչ ոք մեկ օր առաջչի կարող ասել, որ իր հավաքականը անպայման հաղթելու է: Ամեն ինչ անում ենք, որ գեղեցիկ խաղի հետ նաև անպայման հաղթենքվաղը, ինչը ես շատ կարևորում եմ, քանի որ մեր վերջին հանդիպումն է: Մենք շատ ենք ցանկանում հաղթանակ տոնել սեփական հարկի տակ»,- շեշտեց Հովսեփյանը:
Հավաքականի գլխավոր մարզչի ժամանակավոր պաշտոնակատարն անդրադարձավ նաև Ֆրանսիայի հետ խաղում արած փոփոխություններին` նկատելով. «Շատ կարևոր էր, որ տեսնեինք, թե ունենք ֆուտբոլիստներ, որ երկար ժամանակ գալիս են հավաքական, բայց խաղային փորձ չեն ստանում: Մենք չենք իմանում, թե նման հավաքականների դեմ խաղին որքանով են պատրաստ: Այս ընկերական խաղի երկրորդ կեսում մենք տեսանք, թե որ ֆուտբոլիստը կարող է ավելին անել: Մի բան է խաղալ Հայաստանի առաջնությունում, Հոլանդիայի առաջնության 2-3-րդ դիվիզինում, և այլ բան է խաղալ ազգային հավաքականում: Դրանք տարբեր մոլորակներ են: Պետք է հասկանանք` ինչպես իրենք իրենց կզգան այդպիսի մրցակիցների դեմ խաղալով: Դա կարևոր է մարզչի համար, որ նա վերլուծություններ անի և հասկանա` որ ֆուտբոլիստը պետք հրավիրվի: Մարզիկներ կային, որ խառնվեցին, մարզիկներ կային, ովքեր պատրաստ էին նման մրցակցի դեմ խաղալ: Բոլորս հասկանում էինք, թե մեր առջև ինչ ֆուտբոլիսներ էին խաղում: Ֆուտբոլիստներ կային, որ տարին նման մեկ հանդիպում են անցկացնում, կան ֆուտբոլիստներ, ովքեր շաբաթը երեք նման հանդիպում են անցկացնում»:
Այն դիտարկմանը, որ ալբանացիներին անպայման հաղթանակ է պետք, Հայաստանի հավաքականին էլ` պատիվը փրկելու համար նույնպես հաղթանակ է անհրաժեշտ, Հովսեփյանը հակադարձեց. «Եկեք այդպիսի խոսքեր չասենք՝ «պատվի համար». սա սպորտ է: Երբ մի հավաքական, մի մարզիկ պարտվում է, չի նշանակում, որ նրա պատվի հետ ինչ-որ մեկը խաղ է խաղացել: Բազմաթիվ գործոններ կան: Այդպիսի խոսքեր սպորտի մեջ պետք չէ ասել: Դու կարող ես պարտվել, բայց դա չի նշանակում, որ դու քո պատիվը կորցրել ես:Մենք դուրս ենք գալու մարզադաշտ 100 տոկոսով մրցելու համար, և ամեն ինչ անելու ենք, որ հաղթենք մեր դաշտում: Եթե առաջին խաղակեսը նայել եք, ապա դուք տեսել եք այդ լավը: Պահերը, որ ստեղծվում էին, հակագրոհները, որ կային` հիանալի էին: Մենք ավելի շատ իրական հնարավորություններ ունեինք, բայց ֆրանսիացիները չունեին այդ հնարավորությունը մինչև գոլը: Փոփոխություններից հետո ինչ-որ տեղ մակարդակը ընկավ: Առաջին 36 րոպեներին իմ ուզած խաղը տեսա, սակայն սխալներ եղան, որոնցում կա նաև ֆրանսիացի բարձրակարգ խաղացողների գործոնը»:
Ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի Հայաստան-Ալբանիա հանդիպումը կկայանա հոկտեմբերի 11-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան Հանրապետական մարզադաշտում:

YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Coaches of Armenia and Albania national football teams talked about the opportunities of their teams in Euro 2016 last qualifying match during a pre-match press conference.
According to head coach of Albania national football team GianniDeBiasi, Armenia national team is a good one. He had the same impression during the match between the teams played in Albania. “When we encountered with the Armenian team in the first match, I was greatly impressed. Henrikh Mkhitaryan impressed me and after the match I told Bernard Challandes (former coach of Armenia team- edit.) that Mkhitaryan is a very powerful player. Armenia has a good national team. I took part in similar competitions many times and they are very important especially for countries like Albania or Armenia. We hope to win tomorrow and make Albanians happy. I believe that one day the Armenian team will have such an opportunity as well”, “Armenpress” reports that GianniDeBiasi told the journalists.
In answer to the question “Are Albanians sure about their victory over Armenia?” he added, “We are not sure about anything. We rely only on our abilities. We can be sure only about one thing in our lives: One day we will leave this world. This round was something like a miracle for us and we must use the opportunity”.
According to acting head coachof theArmenian national football team SargisHovsepyan, Armenia national team has a great desire to end the competition with a victory.
“Maybe yes. We realize that we have no more tasks to be fulfilled. We must just reclaim our game. We can also lose, even if we play well. This is football: all teams lose some day. I do not exclude that. No one can say that his team will win without doubt a day before the match. We do all possible to win tomorrow’s match playing a beautiful match as well which I greatly highlight as it is our last match. We want to win at home very much”, Hovsepyan emphasized.
The head coach also referred to the changes done during the match with France. He pointed out that it is very important for a coach to analyze the game so as to make clear which footballers should be invited.
To the remark that the Albanians need to win by all means, and the Armenian team needs a victory as well to save honor, Hovsepyan responded, “We should not use words like “save honor”. This is sport. When a team or a sportsman loses, it does not mean that his honor is endangered. There are several factors. Such words should not be used in sports. You can lose, but it does not mean that you are dishonored. We will enter the stadium for competing by all our force and will do everything to win. If you watched the first half of the game, than you have seen those positive moments. The counterattacks were wonderful. We had more real chances, but the French did not have any chance until scoring. After the changes the quality decreased to some extent. I witnessed the match I wanted to see during the first 36 minutes, but we made some mistakes which can also be explained by the factor of French first-class footballers”.
Euro 2016 Armenia-Albania qualifying match will take place on October 11 at VazgenSargsyanRepublicanStadium.