Մենք համակողմանի ենք քննարկել Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի հարցը. Արամ Ա
ԱԹԵՆՔ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստան այցելության ժամանակ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինն անդրադարձել է Սիսի կաթողիկոսարանի եւ հարակից կալվածքի վերադարձի պահանջով Թուրքիայի դատարան հայցի մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հունական pontos-news.gr-ին տված հարցազրույցում կաթողիկոսն ասել է, որ որոշումը չի կայացվել հապշտապ:
«Այս հարցը մենք քննարկել ենք անգամ թուրք իրավաբանների, միջազգային իրավունքի, մարդու իրավունքի մասնագետների հետ: Ուսումնասիրել ենք Լոզանի պայմանագիրը: Այսինքն` մենք խնդիրն ուսումնասիրել ենք համակողմանի»,- նշել է կաթողիկոսը` հավելելով, որ, անկախ նրանից, Թուրքիան կընդունի, թե ոչ, իրագործած ցեղասպանությունը փաստ է:
«Դա ոչ ոք չի հորինել, իսկ Ցեղասպանության հետեւանքը շատ լուրջ է: Մեր ժողովրդի ողջ ունեցվածքը, համայնքային շենքերը, եկեղեցիները կամ ավերված են հիմնովին կամ մասնակի, եւ դրանց մեծ մասը Թուրքիայի ղեկավարությունը սեփականացրել է: 100 տարի անց, իբրեւ կաթողիկոս, հայտարարում եմ, որ այդ կառույցները պատկանում են հայկական եկեղեցուն, հայ ժողովրդին»,- ընդգծել է կաթողիկոսը` հավելելով, որ իրենք սկսում են Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձից, քանի որ հարցն ունի քաղաքական, բարոյական, հոգեւոր նշանակություն:
Արամ առաջինը շեշտել է, որ առաջին անգամ է, երբ հայ ժողովուրդը, որը պայքարում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար, նոր ռազմավարություն է ընտրել. այն է` հարցը նաեւ դատական ատյանում բարձրացնելը:

Aram I: We scrutinized in detail issue of restitution of Sis Catholicosate
ATHENS, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS. The Catholicos of theGreat House of Cilicia, Aram I, touched upon the issue of the lawsuit filed in the Turkish court demanding restitution of Sis Catholicosate during his visit to Greece. “Armenpress” reports that in an interview withpontos-news.grthe Catholicos said that the decision was not made in haste.
We discussed this issue even with Turkish lawyers, human rights and international law specialist. We examined the Treaty of Lausanne. That is to say, we examined the issue closely”, the Catholicos mentioned, adding that the genocide is a documented fact irrespective of Turkey’s recognition or non-recognition.
“The effects of the genocide are very serious. The entire possession of our nation, community buildings, and churches are either totally or partially ruined and the overwhelming part of them was privatized by the Turkish government. After 100 years, as a Catholicos, I declare that those constructions belong to the Armenia Church and the Armenian nation”, the Catholicos emphasized, adding that they start with the restitution of Sis Catholicosate as it has political, moral and religious importance.
Aram I emphasized that this is the first time that the Armenian nation, struggling for the recognition of the Armenian Genocide, has chosen a new strategy which is to also raise the issue in judicial body.