Ընթերցողը քո ուժն է. Արամ Անանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրությունը չի սիրում ենթադրություններ, լրագրության հիմքը փաստն է: Եթե փաստեր չկան, ապա հիմք էլ չկա: Առանց փաստի կառույցը կքանդվի: Տեսակետն «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանինն է: ԵՊՀ Հայագիտական կենտրոնում սփյուռքի երիտասարդների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով ժամանակակից լրագրության հիմնախնդիրներին եւ միտումներին, Արամ Անանյանը շեշտեց, որ լրագրությունը չի կարող անմասն մնալ տեխնոլոգիական զարգացումներից եւ անընդհատ պետք է հետեւի նորամուծություններին ու արդիականացվի:
«Սակայն դա չի նշանակում, որ լրագրության կանոնները կամ օրենքները փոխվելու են: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները կփոխեն մատուցման ձեւը, հոդվածները կլինեն ավելի սեղմ, կարճ, սակայն դրանից ո՛չ նյութի բովանդակությունն է փոխվելու, ո՛չ էլ որակը»,- ասաց Անանյանը` հավելելով, որ ցանկացած փոփոխություն պետք է ընդունել օբյեկտիվորեն եւ, հաշվի առնելով իրավիճակը, գտնել լուծումներ:
Մեդիաոլորտում հաջողության գրավականներից մեկն էլ ընթերցողների մասին պատկերացում ունենալն է: Ո՞վ է քո ընթերցողը, ի՞նչ տարիքի է եւ ի՞նչ է ակնկալում քեզանից լսել. սրանք կարեւորագույն հարցեր են, որոնց պատասխանը լրատվամիջոցի անձնակազմը պետք է ունենա: «Քո ընթերցողը քո ուժն է: Նա քո ցանցն է, պետք է միշտ կապի մեջ գտնվել ընթերցողների հետ, պատկերացում ունենալ, թե ով է քո ընթերցողը: Շատ հաճախ ընթերցողը կարող է լինել նաեւ տեղեկատվություն տրամադրող եւ հատկապես արտակարգ իրավիճակների ժամանակ դառնալ աղբյուր»,- ասաց Արամ Անանյանը` հավելելով, որ լրատվամիջոցի եւ լրագրողի համար ամենաթանկը հեղինակությունն է, որը բարձր է ամեն ինչից: Այս առնչությամբ լրատվամիջոցի հեղինակությանը կարող է վնասել գրագողությունը: «Գողացված բովանդակությունը կամ լուսանկարը չի կարող պատիվ բերել որեւէ լրատվամիջոցի: Այլ լրատվամիջոցի հղում անելն ամոթ չէ: Լրագրողի խոսքին պետք է վստահեն, լրագրողի խոսքը պետք է ուժ ունենա, սակայն եթե դու գողանում ես այլ լրագրողի ստեղծած բովանդակությունը, քո հանդեպ հարգանքն ու վստահությունը կորում է»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով լրագրությանը եւ բիզնեսին` Անանյանն ասաց, որ բիզնեսի մուտքը լրատվություն կառողջացնի լրատվությունը, եւ բիզնես տրամաբանությամբ շարժվելու պարագայում աշխատանքն ավելի երկար եւ արդյունավետ կլինի: Միաժամանակ «Արմենպրես»-ի տնօրենն ասաց, որ այդ առնչությամբ կան բացառություններ եւ հաճախ լրատվամիջոցը կարող է լինել անհրաժեշտություն: Հետեւաբար մեդիա, բիզնես եւ արժեքներ հասկացությունները պետք է համակցված լինեն եւ դրանցից յուրաքանչյուրը պետք է իր տեղն ունենա:

YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Journalism is not about speculations, it is about facts. If there are no facts, there is no basis. The structure will go to pieces without a foundation. The viewpoint belongs to Aram Ananyan, the director of “Armenpress” News Agency. At the Centre for Armenian Studies of Yerevan State University Aram Ananyan stressed that journalism cannot stay away from new technologies and must constantly follow the innovations and be updated.
“However, it does not imply any changes in journalism regulations and laws. Information technologies will change the delivery form; the articles will be more brief, but neither the content nor the quality will be changed.” said Ananyan, adding that any change must be accepted objectively and that solutions must be found taking into account the situation.
“Your reader is your strength. They are your network, you must always be connected to your readers, have an idea of who your reader is. Very often readers can become information providers and also a source of information especially during emergency situations.”, said Aram Ananyan, adding that the most important thing for the journalist and the media is their reputation which is above everything."
In reference to media and business, Aram Ananyan said that business entry into media will heal media and, in case of moving forward by business logic, the process will be longer and more effective. The director of “Armenpress” News Agency said that in this regard, there are certain exceptions, and often media can be a necessity. Consequently the concepts of media, business and value must be combined and each one of them should have its place.