Եվրոպական խաղերը ցույց տվեցին` ով է իրականում լարում իրավիճակը սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը միջազգային հանրությանն ու Մինսկի խմբի համանախագահներին խորհուրդ է տալիս աշխատանք տանել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, որոնք սանձազերծում են սպառազինությունների մրցավազք և ապակայունացնում իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում: ՀՀԿ գերագույն մարմնի նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում Էդուարդ Շարմազանովը հայտնեց, որ նիստի ընթացքում անդրադարձել են սահմանային լարվածությանն ու քննադատել իրավիճակը ապակայունացնելու Ադրբեջանի ցանկացած քայլը: «Մեր քաղաքական ուժը ապակայունացման ցանկացած փորձ դատապարտելի է համարում, քանի որ Ադրբեջանը, սանձազերծելով սպառազինությունների մրցավազք, ապակայունացնում է իրավիճակը: Մի առիթով ասել եմ, հիմա կրկնվեմ` հավասարության նշան դնելով մի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ու Լեռնային Ղարաբաղի և մյուս կողմից` Ադրբեջանի միջև ոչ միայն անթույլատրելի է, այլև դատապարտելի: Քանի որ պատմությունը ցույց է տվել, որ քանի դեռ աշխարհի մեծ խաղացողները լռում են, մարդկությունը ծնում է նոր պրոբլեմներ: Այդպես է եղել 20-րդ դարի 30-40-ականներին, երբ «հանդուրժողականությունը» ծնեց Ադոլֆ Հիտլերին ու Բենիտո Մուսոլինիին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպմանը, Շարմազանովը վերահաստատեց, որ ՀՀ իշխանությունները մեկ անգամ չէ, որ խոսել են խնդրի բացառապես բանակցային, խաղաղ կարգավորման մասին: «Այո, բանակցելն ավելի լավ է, քան չբանակցելը: Բանակցությունների այլընտրանքը կարող է լինել պատերազմական գործողությունների վերսկսումը կամ լարվածությունը շփման գծում: Բայց այստեղ համանախագահ երկրներն ու միջազգային հանրությունը պետք է աշխատեն ոչ թե Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի, այլև Ադրբեջանի հետ: Քանի որ Եվրոպական խաղերը ցույց տվեցին, թե իրականում ով է լարում իրավիճակը: Այդ ժամանակահատվածում իրավիճակը սահմանին չլարվեց, խաղերն ավարտվեցին, Ադրվեջանն էլի լարում է իրավիճակը: Ուստի պետք է պրեսինգի ենթարկել, համոզել ոչ թե Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին, այլ Ադրբեջանի»,-ընդգծեց ՀՀԿ խոսնակը: Նա հավելեց, որ Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ մաքսիմալությունը հարցի լուծմանը չի տանում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի այն հայտարարությանը, թե «Նախիջևանի շրջանից կարող են Երևանի ցանկացած ռազմական օբյեկտ ոչնչացնել», Շարմազանովը նշեց. «Որպես քաղաքական գործիչ համոզված եմ, որ այս տարիների հակամարտության պատմությունն ապացուցել է, որ նրանց նախարարների նման հայտարարությունները կգան ու կանցնեն, իսկ Հայաստանի բանակը կհզորանա: «Հաչան շունը կծան չի լինում»»:

Европейские игры показали, кто на самом деле нагнетает напряженность на границе
Пресс-спикер РПА Эдуард Шармазанов предлагает международной общественности и сопредседателям Минской группы провести работу с властями Азербайджана, которые развязали гонку вооружений и дестабилизируют ситуацию на линии соприкосновения с Арцахом. В ходе беседы с журналистами после заседания ВО РПА Шармазанов заявил, что на заседании собравшиеся обсуждали ситуацию на границе и осудили любые шаги Азербайджана по дестабилизации положения.
«Наша политическая сила осуждает любую попытку дестабилизации, поскольку Азербайджан, развязав гонку вооружений, расшатывает ситуацию. По одному поводу я уже говорил, что ставя с одной стороны знак равенства между Арменией и Арцахом, а с другой – с Азербайджаном, не только недопустимо, но и достойно осуждения. История показала, что пока крупные мировые игроки молчат, человечество порождает новые проблемы. Так было в 30-40гг. ХХ века, когда «толерантность» породила Адольфа Гитлера и Бенито Муссолини», - как передает Арменпресс, сказал Шармазанов.
Что касается возможной встречи президентов Армении и Азербайджана, Шармазанов подтвердил, что власти РА не раз говорили о возможности исключительно мирного, переговорного решения проблемы. «Разумеется, переговоры лучше, чем их отсутствие. Альтернативой переговорам может быть только возобновление военных действий или напряженность на границе. Но здесь страны-сопредседатели должны работать не только с Арменией и Арцахом, но и с Азербайджаном. Европейские игры показали, кто на самом деле нагнетает напряженность. В период ЕИ напряженность не росла. Но игры закончились, и Азербайджан вновь стал наращивать напряженность ситуации. Так что нужно подвергать прессингу и убеждать не власти Армении и Нагорного Карабаха, а руководство Азербайджана», - сказал пресс-спикер, добавив, что Азербайджан должен наконец понять, что максимализм – не метод решения вопроса.
Относительно заявления министра обороны Азербайджана, «из Нахиджевана можно уничтожить любой объект в Ереване», Шармазанов сказал: «Как политический деятель я убежден, что история этого конфликта уже доказала, что подобные заявления их министров и впредь будут и затихнут, а армия Армении будет усиливаться. «Собака лает, но не кусает».