«Բի-Բի-Սի»-ի «Հիշելով հայկական ջարդերը» վավերագրական ֆիլմը ցուցադրվեց Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բի-Բի-Սի»-ի «Հիշելով հայկական ջարդերը» (Remembering the Armenian Massacres) վավերագրական ֆիլմը ներկայացվեց հայ հասարակությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 22-ին ֆիլմի երևանյան ցուցադրությանը ներկա էր ֆիլմի համահեղինակ Լարա Պետրոսյանը:
«Ֆիլմը նկարահանեցինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին անմիջապես ընդառաջ, իսկ «Բի-Բի-Սի»-ն, որպես մեծ մեդիա հիմնակություն, կարևորում է նման խնդիրների արծարծումը: Ֆիլմի նկարահանման համար առաջին անգամ այցելեցի իմ նախնիների ծննդավայր՝ Վան: Այդ ճանապարհորդությունը շատ ազդեցիկ էր ինձ համար, քանի որ գիտակցում էի, որ քայլում էի նույն վայրերով, որտեղ հարյուր տարի առաջ անցնում էին իմ նախնիները»,- նշեց նա:
Ֆիլմում ներկայացված էԼարա Պետրոսյանի անձնական պատմությունը, որը ֆիլմում ավելի մեծ կապ է ստեղծում լսարանի հետ և ավելի ազդեցիկ դարձնում այն: Ինչպես նաև նրան է միանում «Բի-Բի-Սի Թուրքիա»-ի լրագրող Ռենջին Արսլանը, ով փորձում է բացահայտել, թե ինչ հետք են թողել հայերը Թուրքիայում:
«Հիշելով հայկական ջարդերը» ֆիլմում կարելի է լսել իսլամացած հայերի հիշողություններն՝ իրենց նախնիների փրկության և վախի մթնոլորտում ապրելու վերաբերյալ, ազգությամբ թուրք հասարակական գործիչների վկայություններն իրենց երկրի համար ցավոտ թեմայի մասին, դրա շուրջ լռություն պահպանելու պատճառները, ինչպես նաև տեսնել Արևմտյան Հայաստանում հիմնականում քրդերի կողմից ախոռների վերածված վաղ միջնադարյան հայկական եկեղեցիները:
Լարա Պետրոսյանը հավելեց, որ ֆիլմի նկարահանման ընթացքում, շնորհիվ «Բի-Բի-Սի»-ի նախօրոք ստացած թույլատվությունների և պայմանավորվածությունների, նկարահանող խմբերը թուրքական կողմից ոչ մի խոչընդոտի չէին հանդիպել:
«Հիշելով հայկական ջարդերը» ֆիլմը հեռարձակվել է «Բի-Բի-Սի»-ի բրիտանական հեռուստաեթերով այս տարվա ապրիլի 24-ին, իսկ դրան հաջորդող շաբաթ՝ հեռուստաընկերության պարսկալեզու եթերով, ինչպես նաև թուրքական «Բի-Բի-Սի»-ի Youtube-ի ալիքում:

Состоялась ереванская премьера фильма ВВС «Вспоминая армянские погромы»
Состоялась ереванская премьера документального фильма ВВС «Вспоминая армянские погромы» (RememberingtheArmenianMassacres). Как сообщает Арменпресс, на демонстрации 22 июля присутствовала соавтор фильма Лара Петросян.
«Фильм снят специально к 100-летию Геноцида армян. Ради съемок я впервые посетила родину своих предков – Ван. Это непередаваемые ощущения – ступать по земле, ходить по дорогам, по которым 100 лет назад шли твои родные», - сказала она.
В основе фильма – личная история Лары Петросян, что делает его более впечатляющим. Присутствовавший тут же журналист ВВС-ТурцияРенджинАрслан тоже рассказал, какой след оставили армяне в Турции.
В фильме звучат воспоминания исламизированных армян о жизни и спасении их предков, свидетельства турецких общественных деятелей, их мысли о столь болезненной для их страны проблеме, о причинах замалчивания этой темы и др. в фильме показаны раннесредневековые памятники армянского народа в Западной Армении, многие из которых превращены в хлевы.
Лара Петросян добавила, что согласно заранее полученному ВВС разрешению, никаких препятствий в съемках фильма турецкая сторона не чинила.
Документальный фильм ВВС «Вспоминая армянские погромы» (RememberingtheArmenianMassacres) был показан по британскому телевидению 24 апреля с.г., а через неделю для ираноязычной аудитории ВВС, а также по туркоязычному каналу Youtube-ВВС.