Զորավարժություններով Ադրբեջանը վտանգում է սրել ԼՂ գոտու լարվածությունը. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում իրականացվող զորավարժություններին է անդրադարձել Bloomberg հեղինակավոր լրատվամիջոցը` նշելով, որ դրանք վտանգում են բարձրացնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու լարվածությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` պարբերականը հայտնում է, որ Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունն այս անգամ հրահանգել է հիվանդանոցներին պատրաստվել «հավանական ռազմական գործողությունների համար, որոնք կարող են տեղի ունենալ ցանկացած պահի»:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հուլիսի 16-ին լրագրողների հետ զրույցում խորհուրդ է տվել լուրջ ուշադրություն չդարձնել այն տարաբնույթ հայտարարություններին, ծրագրային կամ արտածրագրային միջացոռումներին, որոնք այսօր իրականացնում է Ադրբեջանը: «Իրավիճակը լրջորեն վերահսկում են ՀՀ զինված ուժերի ղեկավարությունն ու այն համապատասխան ծառայությունները, որոնք պատասխանատու են ազգային անվտանգության համար: Լարվածության դեպքում համապատասխան միջոցառումներ ենք իրականացնում: Ադրբեջանում ներկայում իրականացվող միջոցառումները որեւէ մտահոգություն չեն պատճառում: Մենք մեր աշխատանքն ամենօրյա ռեժիմով իրականացնում ենք»,- ասել է Օհանյանը:
Իսկ ԱՄՆ պետաքարտուղարության մամուլի խոսնակ Ջոն Քիբրին հուլիսի 16-ին հայտնել է, որ պետքարտուղարությունը տեղյակ է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական միջոցառումների մասին և ուշադրությամբ հետևում է իրավիճակին:
Նախիջեւանում մարտական հրաձգության տեխնիկական զորավարժություններ են անցկացվում: ԱՊԱ գործակալության փոխանցմամբ, անձնակազմը, զրահատեխնիկան եւ ավիացիան, ՀՕՊ համակարգերը, հրթիռային եւ հրետանային ստորաբաժանումները տեխնիկական զորավարժություններին մասնակցում են գիշերային մարտական հրաձգությունների կիրառմամբ:

YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS: Bloomberg touched upon the army drills in Azerbaijan, stating that they are raising the risk of an escalation of the conflict with Nagorno Karabakh. Armenpress reports that the periodical writes that all medical institutions and personnel received “specific instructions” from the Azerbaijan’s Defense Ministry to “take the necessary measures to prepare for possible military action that can take place at any moment”.
During the meeting with the journalists on July 16 the Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan advised not to take seriously different announcements and planned or unplanned activities that Azerbaijan performs now.“The situation is seriously under the control of the Armed Forces Command of the Republic of Armenia and the appropriate services that are responsible for the national security. In case of tension we conduct relevant operations. The activities performed in Azerbaijan at present are of no concern. We do our work on daily basis”, - said the Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan.
The State Department is aware of the Azeri military measures and is watching the situation closely, spokesman John Kirby said in Washington on Thursday.