Կրթական հարցերով հանձնաժողովը Քնեսեթին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի օրենսդիր մարմնի կրթական հարցերով հանձնաժողովը կոչ է արել Քնեսեթին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Հայ դատի կենտրոնական խորհրդի պաշտոնական կայքէջից: Հանձնաժողովը նույն կոչով դիմել է նաև Իսրայելի կառավարությանը՝ Կրթության նախարարությաններկայացուցչին հանձնարարելով այսուհետ ավելի խորացնել Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությունը և դրա մասին ուսուցումը:Հանձնաժողովում մեկուկես ժամ տևած քննարկմանը ելույթ է ունեցել նաև Հայ դատի Երուսաղեմի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Ժորժետ Ավագյանը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը հրեա պատգամավորների ուշադրության կենտրոնում հայտնվել էր դեռ մայիսի 12-ին, երբ «Մերես» կուսակցության ղեկավար Զահավա Գալ-Օնն այն օրակարգում քննարկելու առաջարկությամբ հանդես եկավ: Հարցը այն ժամանակ փոխանցվեց կրթության, գիտության և սպորտի հանձնաժողովին: Իսկ հունվարի 28-ին Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը, ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում ելույթ ունենալով Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ, անուղղակիորեն ճանաչել էր 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը: Նա խոսել էր Հայոց ցեղասպանության մասին՝ ակնարկելով, որ ողբերգություն վերապրած ազգերը պետք է կարողանան կիսել նաև մյուսների ցավն ու տառապանքը:

Комитет по вопросам образования призвал Кнессет признать Геноцид армян
Об этом Арменпресс сообщили с официального сайта Центрального совета Ай Дата. С таким же призывом комитет обратился и к правительству Израиля, поручив представителю Министерства образования углублять изучение вопроса Геноцида армян. В ходе дебатов в комитете, длившихся полтора часа, выступила также представитель комитета Ай Дата в Иерусалиме Жоржет Авагян.
Резолюция о признании Геноцида армян оказалась в центре внимания израильских парламентариев еще 12 мая, когда лидер партии «Мерес» ЗахаваГал-Онн выступил с предложением внести его в повестку. Тогда вопрос был передан в Комитет по образованию, науке и спорту. А 28 января президент Израиля Реувен Ривлин в своем выступлении по случаю международного дня Холокоста косвенно признал Геноцид армян в 1915г. Он рассказал о Геноциде армян, отметив, что пережившие эту трагедию армяне могут разделить боль и страдания других народов.