Հայաստանում գտնվող դեսպաններն ունկնդրել են Կոմիտասի ստեղծագործությունները ճապոնուհու կատարմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնացի դաշնակահարուհի Կեյիկո Շիչիյոն Կոմիտասի կատարումներով հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Կոմիտասի տուն-թանգարանում կոմիտասյան ստեղծագորություններն էին ունկնդրում նաև Հայաստանում տարբեր պետությունների արտակարգ և լիազոր դեսպանները, իսկ համերգի նախաձեռնողը Ճապոնիայի դեսպանատունն էր:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնակատար Կենիչիրո Սասամեն ընդգծեց, որ երկու պետությունները մշակութային առումով ունեն շատ նմանություններ, պարզապես կարիք կա ճանաչելու միմյանց: «Մեր մշակույթները շատ մոտ են իրար, և քանի որ Հայաստանում արդն բացվել է Ճապոնիայի դեսպանատունը, հույս ունեմ, այդ հարաբերություններն ավելի կխորանան: Մենք պետք է ավելի լավ ճանաչենք մեկս մյուսին»,- ընդգծեց դեսպան Սասամեն:
Համերգն անցկացվում էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Ճապոնացի պաշտոնյան նշեց, որ անձամբ է մասնակցել Ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներին և հույս հայտնեց, որ Հայոց ցեղսպանության նման երևույթներ այլևս չեն կրկնվի աշխարհում: «Փաստ է, որ եղել են կոտորածներ 20-րդ դարի սկզբին, սակայն, հուսով եմ, որ դա երբևէ չի կրկնվի: Իմ խորին հարգանքն եմ մատուցում զոհերի հիշատակին»,- ասաց նա: Կենիչիրո Սասամեն նաև հայտնեց, որ Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը կժամանի ամռանը և կփորձի խորացնել ոչ միայն մշակությաին, այլև տնտեսական կապերը Հայաստանի հետ:

Ambassadors to Armenia listened to performances of Komitas’s songs by Japanese pianist
YEREVAN, 25 APRIL, ARMENPRESS. On April 25, the Japanese Embassy in Armenia held a concert at Komitas Museum-Institute for the Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary of various countries to Armenia. The concert included performances of Komitas’s songs by Japanese pianist Keyiko Shichiyo, who was performing the songs as a tribute to the victims of the Armenian Genocide.
In an interview with “Armenpress”, Acting Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Kenichiro Sasame emphasized that Armenian and Japanese cultures are very similar and that the Armenians and Japanese simply need to get to know each other.
The event was dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. The Japanese official mentioned that he had participated in the events commemorating the Armenian Genocide Centennial and voiced hope that Armenia would never witness phenomena like the Armenian Genocide again.