Հայաստանը ողջունում է Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ Գերմանիայի Նախագահի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարություն է տարածել Գերմանիայի Նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ արված հայտարարության վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ԱԳ նախարարի ուղերձում ասված է.
«Հայաստանը ողջունում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Գերմանիայի Նախագահ Յոահիմ Գաուկի` այսօր արված հայտարարությունը։
Այս քայլով Գերմանիան իր հարգանքի տուրքն է մատուցում Առաջին համաշխարհային պատերազմի քողի տակ Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանված անմեղ հայերի հիշատակին։
Նախագահ Գաուկի հայտարարությունը կարևոր է ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման տեսանկյունից, այլև արժեքավոր ներդրում է ցեղասպանության և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային հանրության միասնական ջանքերում»։

Армения приветствует заявление президента Германии по случаю годовщины Геноцида армян
Министр ИД Армении распространил заявление по поводу заявления президента Германии по случаю годовщины Геноцида армян. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью МИД Армении, в заявлении сказано:
«Армения приветствует заявление президента Германии Иоахима Гаука по случаю годовщины Геноцида армян.
Этим шагом Германия воздала долг уважения памяти невинных армян, убитых в Османской империи под покровом Первой мировой войны.
Заявление президента Гаука важно не только с точки зрения международного признания и осуждения Геноцида армян, но и является весомым вкладом в объединенные усилия международного сообщества по предупреждению геноцидов».