Հայաստանը ողջունում է Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ Գերմանիայի Նախագահի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարություն է տարածել Գերմանիայի Նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ արված հայտարարության վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ԱԳ նախարարի ուղերձում ասված է.
«Հայաստանը ողջունում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Գերմանիայի Նախագահ Յոահիմ Գաուկի` այսօր արված հայտարարությունը։
Այս քայլով Գերմանիան իր հարգանքի տուրքն է մատուցում Առաջին համաշխարհային պատերազմի քողի տակ Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանված անմեղ հայերի հիշատակին։
Նախագահ Գաուկի հայտարարությունը կարևոր է ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման տեսանկյունից, այլև արժեքավոր ներդրում է ցեղասպանության և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային հանրության միասնական ջանքերում»։

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS: The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandian spread a statement on the declaration of the Germany’s President on the centennial of the Armenian Genocide. The press service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informed Armenpress that the message of Edward Nalbandian says in particular:
“Armenia welcomes the today’s statement of the President of Germany Joachim Gauck on the centennial of the Armenian Genocide.
With this statement Germany pays tribute to the memory of the innocent massacred Armenians in the Ottoman Empire under the veil of the World War I.
The statement of the President Gauck is quite important not only from the point of view of the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide, but it is also a valuable contribution to the joint efforts of the international community in the prevention of the genocides and crimes against the humanity”.