Հայաստանը հույս ներշնչող պետություն է, ձեր տառապանքը կարողացել եք ուժի վերածել. Յագլանդ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը կոչ է անում համաշխարհային հանրությանն ապրումակից լինել մարդկային կորուստների ողբերգությունը կրած ազգերին ու քայլեր ձեռնարկել դրանց կանխարգելման համար: Այս մասին եվրոպացի պաշտոնյան հայտարարեց Երևանում անցկացվող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ժամանակ: «100 տարի առաջ բազմաթիվ մարդիկ զրկվեցին իրենց ներուժը իրացնելուց, հարյուր հազարավոր մարդիկ մատնվեցին աղքատության, դա միայն հայերի կորուստը չէր, նաև աշխարհի կորուստն էր: Այդ մարդկանց ձեռքբերումները, ուրախությունը երբևէ հետ ստանալ չի լինի, բայց նոր նման ողբերգությունները կանխարգելելու համար պետք է ապրումակցել նրանց, ովքեր տառապել են, ովքեր իրենց կյանքի գինն են վճարել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Յագլանդը:
Խոսելով նանսենյան անձնագրերի մասին, որոնք փրկության դուռ բացեցին նաև հայ գաղթականների համար` ԵԽ Գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ առիթ է ունեցել նման անձնագիր տեսնել Հայ առաքելական եկեղեցու առաջնորդներից մեկի ձեռքին: «Նանսենն իմ հայրենակիցն է, ով կազմակերպեց փախստականների ազատ տեղաշարժը, ու նրան ավելի ուշ շնորհվեց Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ:Նախ անձնագրերը տրվեցին ռուսներին, հետո հայերին, ասորիներին: Երբ հայհոգևոր առաջնորդի ձեռքին տեսա այդ անձնագիրը, հասկացա, թե որքան միամիտ և հիմար գործողություն է մարդկանց պատերազմի հետևանքով փախստական դարձնելը»,-ընդգծեց եվրոպացի պաշտոնյան:
Նրա դիտարկմամբ` այսօր էլ միջազգային հանրությունը մեծ անելիքներ ունի, բայց, ցավոք սրտի, քաղաքականությունը խանգարում է կարեկցանքին:«Պետությունները պարտավոր են կանխել էթնիկ զտումները, բայց միջազգային հանրությունը պետք է սատարի նրանց այդ հարցում»,-ասաց Յագլանդը:
Նրա խոսքով` այն, ինչ կատարվում է աշխարհում, այդ թվում` Սիրիայում, անհավատալի է: 21-րդ դարում հարյուր հազարավոր մարդիկ դաժանաբար սպանվում են, միլիոնավորները դառնում գաղթական: «Սա աղետ է, որ պետք է հնարավոր չլիներ 21-րդ դարում, անհավատալի է, այն մեր աչքի առաջ կրկնվում է:
Բոլորս ունենք պարտավորություն` պաշտպանելու անմեղ մարդկանց: Հայտնվելով այս խնդրի կիզակետում` Հայաստանը մեզ օգնում է գործել այս ուղղությամբ»,-ասաց նա:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը հույս հայտնեց, որ Հայաստանն ու Թուրքիան կկարողանան կրկին քայլեր ձեռնարկել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման համար: «Եթե կա առիթ, կոչ եմ անում այդ հնարավորությունը բաց չթողնել, Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստակամ է աջակցել այս հարցով»,-ասաց Թորբյորն Յագլանդը` հավելելով, որ եվրոպական զարգացած հասարակությունները քաղաքականապես և տնտեսապես բաց հասարակություններն են:
«Հայաստանը հույս ներշնչող պետություն է, ձեր տառապանքը կարողացել եք ուժի վերածել: Այս շաբաթ աշխարհը դա կտեսնի: Այսօր մենք հավատարմություն ենք հայտնում այն սկզբունքներին, որ պետք է պաշտպանենք անմեղ մարդկանց կյանքը, հաղթահարենք ողբերգության հետևանքները ու բացառենք դրանց կրկնությունը: Շնորահկաություն հայ հասարակությանն իր արիության համար, պարոն նախագահ, ես Ձեզ հետ եմ»,-խոսքն ավարտեց եվրոպացի պաշտոնյան:

Армения – страна, внушающая надежды, вы можете обратить свое страдание в силу: Ягланд
Генеральный секретарь Совета Европы Торберн Ягланд призывает международное сообщество сострадать народам, перенесшим трагедии потерь, и сделать шаги, чтобы предотвратить их. Об этом он заявил на глобальном форуме «Против преступления Геноцид», проходящем в Ереване. Как передает «Арменпресс», он сказал, что 100 лет назад многие люди утратили возможность реализовать свой потенциал, сотни тысяч впали в нищенство, и это была потеря не только армян, но и всего мира. «Невозможно будет вернуть радость и приобретения этих людей, для того, чтобы предотвратить подобное, надо, чтобы международное сообщество сострадало народам, перенесшим трагедии потерь, тем, которые заплатили за это жизнями»,- сказал Ягланд.
Говоря о нансеновских паспортах, которые открыли двери спасения для армянских беженцев, Генеральный секретарь Совета Европы Торберн Ягланд сказал, что имел возможность видеть такой паспорт в руках у одного из предводителей Армянской Апопстольской церкви. «Нансен – мой соотечественник, он организовал для беженцев возможность свободно передвигаться, позже он был удостоен Нобелевской премии мира. Сначала паспорта выдали русским, затем – армянам, ассирийцам. Когда я увидел этот паспорт в руках у одного из предводителей Армянской Апопстольской церкви, я понял, насколько глупо делать беженцами людей по причине войны»,- сказал он.
По его замечанию, и сегодня международному сообществу есть, что делать, однако политика часто мешает состраданию.
По его словам, то, что происходит в мире, в том числе, в Сирии, просто невероятно. В 21-м веке сотни тысяч людей жестоко убиты, миллионы стали беженцами. «Это катастрофа, котороая не могла случиться в 21-м веке, невероятно, что это поворяется на наших глазах.
Все мы имеем обязательства защитить невинных людей. Оказавшись в апогее этой проблемы, Армения помогает нам»,-сказал он.
Генеральный секретарь Совета Европы Торберн Ягланд сказал, что надеется, что Турция и Армения смогут сделать шаги в направлении урегулирования своих отношений. «Если есть повод, то я призываю его не терять, и Совет Европы готов в этом помочь»,- сказал он.
«Армения – страна, внушающая надежды, вы можете обратить свое страдание в силу. Сегодня мы заявляем о своей верности тем принципам, которые призваны защитить невинных людей, преодолеть последствия трагедий и исключить их повторение. Благодарю армянское общество за его мужество, г-н президент, я – с вами»,- завершил свое слово Ягланд.