Օլանդը Երևանում Պուտինի հետ «Միստրալ»-ի հարցի շուրջ քննարկման հույս է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ապրիլի 19-ին հայտարարել է, որ պաշտոնական Փարիզը ելք է փնտրում «Միստրալ» դասի առաջին կարգի ուղղաթիռակրի շուրջ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար, որի հանգուցալուծումը կախված է ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորումից:
««Միստրալ»-ը եղել և նմում է քննարկման առարկա: Այդ հացին լուծում տալու համար մենք բանակցություններ ենք վարում»: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես տեղեկացնում է «Ռիա Նովոստի»-ն, այս մասին «Canal+»-ի եթերում հայատրարել է Օլանդը: Նա նաև ուրբաթ օրը Հայաստանում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման հույս է հայտնել:
Ավելի վաղ Պուտինի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը չի բացառել, որ Պուտինը Երևանում հանդիպելու է ֆրանսիացի իր պաշտոնակցի հետ: Պեսկովի խոսքերով, Պուտինի և Օլանդի ժամանումները Երևան համընկնում են, նրանք այնտեղ են գտնվելու միևնույն ժամանակ, և չի բացառվում, որ նրանք հանդիպեն ու զրուցեն իրար հետ:
Հայաստանն այս տարի ոգեկոչում է Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Այդ միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 24-ին կայանալիք ոգեկոչման արարողություններին մասնակցելու նպատակով Հայաստանը հրավերներ է ուղարկել մի շարք երկրների նախագահների:

Олланд: Франция вместе с Россией ищет решение по "Мистралям"
Президент Франции Франсуа Олланд заявил ввоскресенье, что Париж ищет выход изситуации вокруг вертолетоносцев "Мистраль", передача которых, поего словам, зависит отразрешения украинского кризиса.
"Мистрали" стали предметом обсуждения, иони остаются предметом обсуждения. Мы проводим переговоры, чтобы найти выход изкризиса". Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Риа Новости, об этом заявил Олланд вэфире телеканалаCanal+. Он также заявил, что впятницу рассчитывает встретиться спрезидентом РФ Владимиром Путиным вАрмении.
Ранее пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков неисключил, что Путин встретится вЕреване сосвоим французским коллегой. По словам Пескова, "пребывание Путина иОлланда совпадет вЕреване, они будут находиться там одновременно, поэтому исключать их контактов "на полях" попрограмме, которая подготовлена армянской стороной, нельзя".
Армения в2015 году вспоминает жертв геноцида армян вОсманской империи. В страну приглашены высокопоставленные делегации изразличных стран мира, чтобы отдать дань памяти жертв геноцида. Основные траурные мероприятия запланированы на24 апреля.