Թուրքական կազմակերպությունները կոչ են արել օտար երկրների ղեկավարներին Չանաքքալեի փոխարեն գնալ Երևան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քաղաքացիական հինգ կազմակերպության ներկայացուցիչներ Չանաքքալե հրավիրված երկրների առաջնորդներին կոչ են արել Թուրքիայի փոխարեն ապրիլի 24-ին այցելել Երևան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը`վկայակոչելով թուրքական Demokrathaber.net-ը, այս կոչին միացել են Մարդու իրավունքների կազմակերպության խտրականության և ռասիզմի դեմ կոմիտեն, Իզմիրի ասորական ընկերակցությունը, Մշակույթի և համագործակցության հարթակը, «Նոր Զարթոնք»-ը, Մշակութային հարթակը և «Զան» սոցիալական հետազոտությունների հիմնադրամը:
Հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ Մարդու իրավունքների կազմակերպության Ստամբուլի մասնաճյուղի ղեկավար Աբդուլբաքի Բողան հրավիրված պետությունների առաջնորդներին նախազգուշացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին չայցելել Չանաքքալե և չդառնալ հանցակիցը ոճրագործության: «Թուրքական պետությունն անում է ամենը Հայոց ցեղասպանությունը մոռացության տալու համար: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին աշխատում է աշխարհի առաջնորդների ուշադրությունը շեղել այլ ուղղությամբ: Չանաքքալեի հիշատակի արարողությունները հայկական հիշատակի արարողությունները մոռացության տալու փորձ են»,- ասել է Բողան:
Փաստաբան Էրեն Քեսքինը նշել է. «2005 թվականից մենք հիշատակում ենք Ցեղասպանությունը: Ամեն անգամ ասում ենք, որ շատ ենք ուշացել, բոլորս խաբվել ենք: Պետական մտածողության զոհն ենք դարձել»: Քեսքինը անդրադարձել է ՄԻԵԴ-ում քննվող Փերինչեքի դատավարությանը` ընդգծելով, որ դա ապացույցն է նրա, որ «բոլորը իթթիհաթականների շարունակությունն են»: «Մենք կոչ ենք անում Էրդողանի հրավիրած պետության ղեկավարներին. եթե մի փոքր խիղճ ունեք, Չանաքքալե մի եկեք, գնացեք այնտեղ, որտեղ իսկապես դառնություններ են եղել»,- ասել է նա:
Ասուլիսի մյուս բանախոսները ևս քննադատել են մշտապես մարտին նշվող Չանաքքալեի արարողություններն այս տարի ապրիլի 24-ին անելու թուրքական պետության որոշումը: «Ցեղասպանության պատասխանատվությունը մինչ օրս կրող Թուրքիայի Հանրապետության ղեկավարների հրավերը մի ընդունեք: Հայտարարեք, որ ապրիլի 24-ին Չանաքքալե չեք գալու, Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը չեք անարգելու, նրանց թոռների հարյուր տարվա սուգը չեք տրորելու անցնեք»,- կոչ են արել ներկաները:

Turkish organizations urge foreign leaders to visit Yerevan, not Çanakkale
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. The representatives of five Turkish NGOs have called on the world leaders invited to Çanakkale to visit Yerevan on April 24 instead of visiting Turkey. As reports “Armenpress” citing Turkish Demokrathaber.net, the Committee against Discrimination and Racism of the Human Rights Organization, Assyrian Association of Izmir, Forum for Culture and Cooperation, “The New Bloom”, Cultural Forum, and “Zan” social studies foundation joined the call.
It has been announced that Erdoğan has invited the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan to Turkey along with other world leaders to celebrate the 100th anniversary of victory of Gallipoli (Çanakkale). As reports “Armenpress” citing Haberler.com, Turkey is getting ready to host 102 world leaders on the events dedicated to Gallipoli victory. The invitations have already been sent.
The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan invited Erdogan to visit Armenia on April 24 of the current year. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandian conveyed Recep Tayyip Erdoğan the official invitation of the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan to attend the remembrance ceremony of the Armenian Genocide victims, which will be held on April 24, 2015 in Yerevan. The invitation was handed over to Erdogan on the day of his inauguration.