Ժուռնալիստիկան պետք է լինի այն հարթակը, որի վրա կկառուցվի լավագույն ապագան. Արամ Անանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիայի գլխավոր ասամբլեան Երևանում գումարել է 7-րդ նիստը: Տարածաշրջանի առաջատար լրատվական գործակալությունների տարեկան հավաքի կազմակերպիչն «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունն է: Նիստի բացման ժամանակ «Արմենպրես»-ի տնօրեն Արամ Անանյանը շնորհակալություն հայտնեց տարածաշրջանի առաջատար գործակալությունների ներկայացուցիչներին Հայաստան այցելելու և իրենց փորձը գործընկերների հետ կիսելու համար: «Կարծում եմ, որ մեր կազմակերպությունը յուրօրինակ է: Այն քննարկման լավ հարթակ է, որտեղ յուրաքանչյուր տարի բարձրացվում են պրոբլեմատիկ հարցեր, և մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են դրանք մեր յուրաքանչյուրի ուժերով լուծվում: Այստեղ տեսանելի են մեր աշխատանքի արդյունքները: Կարևոր է, որ Հայաստանում այս ասամբլեան անցկացվումէհենց հիմա: Ամռանը, երբ մենք հանդիպեցինք, խոսում էինք այն մասին, որ հաջորդ տարի լրանալու է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Խոսեցինք նաև այն մասին, թե որքան կարևոր են անցյալի արժեքները լրատվության ստեղծման համար և որքան մեծէ լրատվական գործակալությունների դերը` կանխելու նման իրողությունները: Ժուռնալիստիկան պետք է լինի այն հարթակը, որի վրա կկառուցվի լավագույն ապագան»,- ասաց Անանյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրենը լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ նիստի մասնակից գործակալությունները մշտական կապի մեջ են միմյանց հետ և հետևում են յուրաքանչյուրի աշխատանքին: «Մենք, իհարկե, սրտացավորեն հետևում ենք միմյանց աշխատանքին և այս գործակալությունների միջև ստեղծված կամուրջներն օգնում են բոլորին հասկանալու, թե ինչ է կատարվում հարևան երկրում: Այն փորձը և գիտելիքը, որ մեզ փոխանցում են գործընկերները, շատ արժեքավոր է: Ուղիղ կապը գործընկերների հետ մեզ շատ օգնում է, քանի որ շատ թյուրըմբռնումներ կամ ճշմարտությունը չարտացոլող մեկնաբանություններ` կապված Ցեղասպանության ճանաչման կամ Արցախի հիմնախնդրի հետ մեր կողմից պարզաբանվում են գործընկերների համար: Այցելելով Հայաստան` նրանց մոտ փոխվում են պատկերացումները մեր մասին: Ի պատիվ Հայաստանի` մեր լրատվամիջոցներն այսօր ազատ են ավելի, քան երբևէ, և այդ փաստը բարձր է գնահատվում նաև նիստին ներկա գործակալություններ ղեկավարների կողմից»,- ասաց Արամ Անանյանը:
Երեւանում նոյեմբերի 25-ին անցկացվում է Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիայի գլխավոր ասամբլեայի 7-րդ նիստը: Նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Ալբանիայի ազգային լրատվական գործակալությունների գլխավոր տնօրենները, ինչպես նաեւ Թուրքիայի «Անադոլու» գործակալության միջազգային լրատվության բաժնի խմբագիրը: Համաժողովին հրավիրված են նաեւ Կիպրոսի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի լրատվական գործակալությունների տնօրենները:
Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիան (ՄԱԼԳԱ) միջազգային ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը միավորում է մերձսևծովյան երկրներիազգային լրատվական գործակալությունների ջանքերը նրանց տեղեկատվական ռեսուրսներն արդյունավետորեն օգտագործելու, իրենց պետությունների քաղաքական, տնտեսական, գիտականու մշակութային կյանքի կարեւորագույն հարցերի շուրջ տեղեկատվության ազատ ուիրավահավասար փոխանակման, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության մասնակից երկրների տարածքում տեղեկատվության տարածման համար:

Heads of Black Sea countries' national news agencies discuss common challenges in Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. The 7th session of the General Assembly of the Black Sea Association of National News Agencies kicked off in Yerevan. "Armenpress" News Agency is the organizer of the annual meeting of the leading news agencies of the region. At the opening of the session, the Director of "Armenpress" Aram Ananyan expressed his gratitude to the representatives of the leading agencies of the region for visiting Armenia and sharing their experience with the colleagues.
Among other things, Aram Ananyan underscored: "In my opinion, we have a unique organization. It’s a good arena for discussions, where problematic issues are raised each year, and we see how they find their solutions due to the efforts of each of us. The results of our activities are visible. It’s of a certain importance that this assembly takes place in Armenia now. When we met in summer, we were talking about the 100th anniversary of the Armenian Genocide, which will be marked next year. We also reflected on the importance of the values of the past for the creation of news and how big the role of the news agencies is in preventing such events. Journalism must be the arena, on which the best future will be constructed."
The Director of "Armenpress" News Agency stated in a conversation with journalists that the agencies participating in the session constantly keep in touch with each other and follow the activities of each other. "By all means, we are sincerely following one another’s activity and the bridges created between these agencies help everyone to understand what is going on in the neighboring country. The experience and knowledge we receive from the colleagues are very precocious. The direct connection with the colleagues helps us greatly, as we clarify for our colleagues a number of misunderstandings or comments, which do not reflect actual facts about the Armenian Genocide or the Karabakh issue. Their understanding about us changes, when they visit Armenia. In honor of Armenia, it should be said that our media is free today more than ever, and that fact is highly appreciated by the heads of the agencies attending the session today, as well," Ananyan concluded.