Ժուռնալիստիկան պետք է լինի այն հարթակը, որի վրա կկառուցվի լավագույն ապագան. Արամ Անանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիայի գլխավոր ասամբլեան Երևանում գումարել է 7-րդ նիստը: Տարածաշրջանի առաջատար լրատվական գործակալությունների տարեկան հավաքի կազմակերպիչն «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունն է: Նիստի բացման ժամանակ «Արմենպրես»-ի տնօրեն Արամ Անանյանը շնորհակալություն հայտնեց տարածաշրջանի առաջատար գործակալությունների ներկայացուցիչներին Հայաստան այցելելու և իրենց փորձը գործընկերների հետ կիսելու համար: «Կարծում եմ, որ մեր կազմակերպությունը յուրօրինակ է: Այն քննարկման լավ հարթակ է, որտեղ յուրաքանչյուր տարի բարձրացվում են պրոբլեմատիկ հարցեր, և մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են դրանք մեր յուրաքանչյուրի ուժերով լուծվում: Այստեղ տեսանելի են մեր աշխատանքի արդյունքները: Կարևոր է, որ Հայաստանում այս ասամբլեան անցկացվումէհենց հիմա: Ամռանը, երբ մենք հանդիպեցինք, խոսում էինք այն մասին, որ հաջորդ տարի լրանալու է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Խոսեցինք նաև այն մասին, թե որքան կարևոր են անցյալի արժեքները լրատվության ստեղծման համար և որքան մեծէ լրատվական գործակալությունների դերը` կանխելու նման իրողությունները: Ժուռնալիստիկան պետք է լինի այն հարթակը, որի վրա կկառուցվի լավագույն ապագան»,- ասաց Անանյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրենը լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ նիստի մասնակից գործակալությունները մշտական կապի մեջ են միմյանց հետ և հետևում են յուրաքանչյուրի աշխատանքին: «Մենք, իհարկե, սրտացավորեն հետևում ենք միմյանց աշխատանքին և այս գործակալությունների միջև ստեղծված կամուրջներն օգնում են բոլորին հասկանալու, թե ինչ է կատարվում հարևան երկրում: Այն փորձը և գիտելիքը, որ մեզ փոխանցում են գործընկերները, շատ արժեքավոր է: Ուղիղ կապը գործընկերների հետ մեզ շատ օգնում է, քանի որ շատ թյուրըմբռնումներ կամ ճշմարտությունը չարտացոլող մեկնաբանություններ` կապված Ցեղասպանության ճանաչման կամ Արցախի հիմնախնդրի հետ մեր կողմից պարզաբանվում են գործընկերների համար: Այցելելով Հայաստան` նրանց մոտ փոխվում են պատկերացումները մեր մասին: Ի պատիվ Հայաստանի` մեր լրատվամիջոցներն այսօր ազատ են ավելի, քան երբևէ, և այդ փաստը բարձր է գնահատվում նաև նիստին ներկա գործակալություններ ղեկավարների կողմից»,- ասաց Արամ Անանյանը:
Երեւանում նոյեմբերի 25-ին անցկացվում է Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիայի գլխավոր ասամբլեայի 7-րդ նիստը: Նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Ալբանիայի ազգային լրատվական գործակալությունների գլխավոր տնօրենները, ինչպես նաեւ Թուրքիայի «Անադոլու» գործակալության միջազգային լրատվության բաժնի խմբագիրը: Համաժողովին հրավիրված են նաեւ Կիպրոսի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի լրատվական գործակալությունների տնօրենները:
Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիան (ՄԱԼԳԱ) միջազգային ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը միավորում է մերձսևծովյան երկրներիազգային լրատվական գործակալությունների ջանքերը նրանց տեղեկատվական ռեսուրսներն արդյունավետորեն օգտագործելու, իրենց պետությունների քաղաքական, տնտեսական, գիտականու մշակութային կյանքի կարեւորագույն հարցերի շուրջ տեղեկատվության ազատ ուիրավահավասար փոխանակման, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության մասնակից երկրների տարածքում տեղեկատվության տարածման համար:

Руководители национальных информационных агентств причерноморских стран обсуждают в Армении общие проблемы
В Ереване проходит 7-я сессия Генеральной ассамблеи Ассоциации национальных информационных агентств Черноморского региона.
Организатором ежегодной встречи стало информационное агентство «Арменпресс». На открытии заседания директор «Арменпресс» Арам Ананян поблагодарил представителей передовых национальных информационных агентств причерноморских стран за визит и готовность поделиться опытом. «Думаю, что наша организация уникальна. Это хорошая площадка для обсуждений, где каждый год поднимаются проблемные вопросы, и мы видим, как они разрешаются благодаря нашим усилиям. Результаты нашей деятельности видимы. Важно, что ассамблея проходит в Ереване сейчас. Когда мы встретились летом, мы говорили о том, что на будущий год исполняется 100 лет Геноциду армян. Говорили также о том, насколько важны ценности прошлого для создания информации, и какова роль информационных агентств в предотвращении повторения подобной действительности. Журналистика должна стать плацдармом, на котором будет строиться лучшее будущее»,- сказал Ананян.
Директор информационного агентства «Арменпресс» сказал в беседе с журналистами, что агентства, участвующие в заседании, находятся в постоянной связи и следят за работой друг друга. «Мы, конечно, заинтересованно следим за работой друг друга, и мосты между этими агентствами помогают всем понять, что происходит у соседей. Очень ценны опыт и знания, передаваемые нам коллегами. Нам очень помогает прямая связь с коллегами, поскольку многие недопонимания или же комментарии, не содержащие правды, например, по поводу признания Геноцида или Арцахского вопроса, нами разъясняются именно для коллег. Посетив Армению, они меняют свои представления о нас. К чести Армении, наши СМИ сегодня свободнее, чем когда-либо, и этот факт высоко оценен присутствующими руководителями информационных агентств »,- сказал Арам Ананян.
25-го ноября в Ереване проходит 7-ая сессия Генеральной ассамблеи Ассоциации национальных информационных агентств стран Причерноморья. Для участия в Армению прибыли руководители национальных информационных агентств России, Грузии, Украины, Румынии, Болгарии, Албании, а также редактор информационного отдела агентства «Анадолу» Турции. На конференцию приглашены также руководители информационных агентств Кипра, Киргизии, Казахстана, Беларуси.
Генеральной ассамблеи Ассоциации национальных информационных агентств причерноморских стран (АНИА) – международная некоммерческая организация, объединяющая усилия национальных информационных агентств причерноморских стран с целью повысить эффективность использования их информационных ресурсов, обеспечить свободный и равноправный обмен сведениями об их странах в областях политики, экономики, науки и культуры, а также распространения информации в причерноморских странах.
Членами этой международной организации являются ATA (Албания), «Арменпресс» (Армения), «Азертадж» (Азербайджан), BTA (Болгария), GHN (Грузия), «Молдпресс» (Молдова), ТАСС (Россия), «AGERPRES» (Румыния), ТАНЮГ (Сербия), ANA (Греция), «Анадолу» (Турция), «Укринформ» (Украина), HINA (Хорватия), MIA (Македония).