Մինսկի խմբի համանախագահաները կոչ են արել չթիրախավորել քաղաքացիական բնակչությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջան կատարած հերթական այցից հետո համատեղ հայտարարություն են տարածել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) և Պիեր Անդրյուն (Ֆրանսիա) ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անդրեյ Կասպրշիկի հետ նախ այցելել են Բաքու, ապա Երևան: Անձնական խնդիրների պատճառով տարածաշրջանային այցին չի մասնակցել ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, թեպետ հանդիպումներում Միացյալ Նահանգների ներկայությունն ապահովված է եղել:
Բաքվում և Երևանում ունեցած հանդիպումների ժամանակ համանախագահները քննարկել են այս ամիս Փարիզում կայանալիք նախագահների հանդիպման նախապատրաստությունները: Հիշատակելով Սոչիում և Ուելսում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների վերջին հանդիպումները` համանախագահները նշել են, որ սահմանային շրջանում ու շփման գծում ամռանն առկա լարվածությունը կայունացել է: Նրանք հույս են հայտնել, որ հրադադարի խախտման վերջին դեպքերը չեն լարի իրավիճակը:
Նախագահների հետ հանդիպումներից բացի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները դիտորդական առաքելություն են իրականացրել հայ-ադրբեջանական սահմանին: Երկու կողմում էլ նրանք հանդիպել են տեղի պաշտոնյաներին և հրամանատարներին անվտանգության պայմանների վերաբերյալ կարճ տեղեկություն ստանալու համար: Համանախագահները կոչ են արել կողմերին քայլեր ձեռնարկել լարվածության թոթափման և մասնավորապես քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ բռնությունից խուսափելու համար:

YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. The OSCE Minsk Group Co-Chairs issued a joint press release following their visit to the region. As reports “Armenpress” the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group from the Russian Federation and France (Ambassador Igor Popov and Ambassador Pierre Andrieu) traveled to the region this week to meet with government leaders and participate in an OSCE Monitoring Mission on the Armenian-Azerbaijani border. The Co-Chairs were joined by the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk. U.S. Co-Chair Ambassador James Warlick could not attend for personal reasons, but the U.S. side was represented on the trip.
In Baku, the Co-Chairs met with Azerbaijani President Ilham Aliyev, and in Yerevan, they met with Armenian President Serzh Sargsian. In Yerevan, they also had consultations with Foreign Minister Edward Nalbandian. In both capitals, the Co-Chairs discussed preparations for the upcoming summit hosted by French President Francois Hollande later this month in Paris. The Co-Chairs recounted the recent meetings of the Presidents in Sochi and Wales, and noted the stabilization of the situation along the Line of Contact and border after the increase in violence this summer. They also expressed hope that recent ceasefire violations would not escalate.
In addition to their meetings with the Presidents, the Co-Chairs participated in an OSCE Monitoring Mission on the Armenian-Azerbaijani border. On both sides of the border, they met with local officials and commanders to receive a briefing about security conditions. The Co-Chairs urged the sides to take steps to reduce tensions and avoid violence, particularly against the civilian population.