Բուենոս Այրեսում մերժվել է Ադրբեջանին նվիրված հրապարակի կառուցման նախագիծը
ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուենոս Այրեսի քաղաքային խորհուրդը մերժել է նախագիծը, որն առաջարկում էր քաղաքի Կոլրեին հատվածում «Ադրբեջանի Հանրապետություն» անվանումով հրապարակ կառուցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով PrensaArmenia.com-ը, օրենքի նախագիծը քննարկման առաջին իսկ վայրկյանից արժանացել է Արգենտինայի հայ համայնքի քննադատությանն ու նրանց ջանքերի եւ ակտիվության շնորհիվ հնարավոր է եղել բացահայտել Ադրբեջանի հորինած սուտն ու կեղծիքը:
Խնդիրն այն է, որ նախագիծը նվիրված էր Ադրբեջանի Հանրապետությանը, ի պատիվ այն բանի, թե իբր Հայաստանը, Ադրբեջանին ներքաշելով Ղարաբաղյան պատերազմի մեջ, մթագնել է այդ երկրի անկախության առաջին տարիները: Սակայն վերջին տարիներին, Ադրբեջանը` որպես տարածաշրջանում խաղաղարար գործունեություն ծավալող պետություն, ամեն ջանք գործադրում է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու եւ իր ժողովրդի համար տնտեսական եւ քաղաքական կայունություն ապահովելու համար:
Բուենոս Այրեսի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Կարոլինա Կարագյոզյանն առաջին է բարձրացրել հարցը` Բուենոս Այրեսի քաղաքային խորհրդի անդամներին ներկայացնելով իրական փաստեր Ադրբեջանի այսպես կոչված «ժողովրդավարության եւ խաղաղասիրության մասին»:
Կա մտավախություն, որ նման անմեղ նախագծով Ադրբեջանը ցանկանում է փրկել իր դեմքը, բարձրացնել վարկանիշն ու քողարկել մարդու իրավունքների մշտական խախտումները, որ կատարվում են այդ երկրում: Արգենտինայում Ադրբեջանի դեսպանատունը հատուկ բացվեց, որպեսզի նրանք կարողանային դիմակայել տեղի արգենտինահայերին, ովքեր ակտիվ պայքար են մղում մարդկության դեմ կատարվող հանցագործությունների դեմ»,- ասել է Կարագյոզյանը` հավելելով, որ թեպետ Ադրբեջանը ներկայացնում է, թե տարածաշրջանում խաղաղարար առաքելությամբ է հանդես գալիս, իրականում խոչընդոտում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքը, ովքեր ցանկանում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորել խաղաղ հիմունքներով:
«Բացի այդ, Ադրբեջանի նախագահը սեպտեմբերի 3-ին հայտարարեց, որ Թուրքիայի նախագահի հետ կշարունակի 2015թ. ընդառաջ զարգացնել այն սուտը, որ 100 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանություն չի եղել: Նման հայտարարություններն ու նման դիրքորոշումը պետք է անընդունելի լինի Բուենոս Այրեսի համար: Բուենոս Այրեսը չի կարող ընդունել նման նախաձեռնությունն ու տուրք տալ ադրբեջանական քարոզչությանը, հատկապես այն ժամանակ, երբ քաղաքը նախապատրաստվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին»,- ասել է Կարագյոզյանը:
Նա հիշեցրել է, որ ադրբեջանի դիվանագետները նման նախագիծ ցանկանում էին իրականացնել երկու տարի առաջ Մեխիկոյում, որը սակայն տապալվեց: Իսկ 2010թ. ցանկանում էին Բուենոս Այրեսում տեղադրել Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի արձանը, որը նույնպես արժանացավ կառավարության մերժմանը:
Հայ համայնքի բարձրացրած աղմուկից հետո Ադրբեջանի հրապարակի անվանակոչության նախագծի հեղինակ Ալեքսանդրա Կաբալերոն ներողություն է խնդրել եւ հայտարարել, որ ապագայում այդ նախագիծը այլեւս երբեք չի ներկայացնի քննարկման:
«Արգենտինահայերն ինձ համար հարազատ մարդիկ են: Ես նրանց հետ կիսում եմ նրանց ցավն ու այն հիշողությունը, որ նրանք ունեցել են 99 տարի առաջ Ցեղասպանության ժամանակ: Ես այդ նախագիծը սխալմամբ եմ ստորագրել, ես ցանկանում էի, որպեսզի Բունեոս Այրեսում այլ երկրներն էլ ունենան իրենց փոքրիկ հարթակը եւ ի թիվա այլ նախագծերի` ստորագրել եմ նաեւ Ադրբեջանի նախագիծը: Ես ներողություն եմ խնդրում այն անձանցից, ովքեր իմ սխալի եւ անտեղյակության պատճառով վիրավորվել են եւ խորին շնորհակալություն եմ հայտնում իմ ընկերներին, ովքեր ինձ տեղեկացրին եւ ներկայացրեցին իրականությունն ու թույլ չտեցին ավելի մեծ սխալ գործել»,- ասել է Կաբալերոն:

Буэнос-Айрес отклонил проект создания площади Азербайджана
Городской совет Буэнос-Айреса отклонил проект, которым предлагалось создать в части города Колрейн площади «Республика Азербайджан». Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на PrensaArmenia.com, проект с первых же минут его обсуждения подвергся критике со стороны армянской общины Аргентины и, благодаря их активным усилиями, не состоялся.
Дело в том, что проект посвящался Республике Азербайджан, первые годы независимости которого были омрачены карабахской войной, в которую эту страну, якобы, «втянула Армения», и в честь того, что в последние годы (по версии Азербайджана, ред.), это государство выступает в роли миротворца и использует любую возможность для установления мира в регионе, чтобы обеспечить экономическую и политическую стабильность своему народу.
Руководитель группы «Ай Дат» Буэнос Айреса Каролина Карагезян первая «открыла глаза» членам городского совета, представив реальное положение дел и истинное «лицо» Азербайджана, сорвав маску «страны-поборника демократии и миролюбия».
«Есть опасения, что подобным кажущимся безобидным проектом Азербайджан пытается «спасти свое лицо», повысить авторитет страны, несмотря на многочисленные нарушения прав человека в этой стране. Да и посольство Азербайджана в Аргентине открылось с тем, чтобы противостоять армянам Аргентины, которые борются с преступлениями против человечества», - сказала Карагезян, добавив, что Азербайджан представляет себя в роли регионального миротворца, а на самом деле именно эта страна препятствует усилиям Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта.
«Кроме того, президент Азербайджана 3 сентября заявил, что вместе с президентом Турции продолжит кампанию по отрицанию геноцида. Подобные заявления и позиция неприемлемы для Буэнос-Айреса, который готовится отметить 100-летие Геноцида армян», - сказала руководитель группы «Ай Дата».
Г-жа Карагезян также напомнила о том, что азербайджанские дипломаты пытались реализовать этот проект два года назад в Мехико, но им это не удалось. В 2010 году была также предпринята попытка установить в Буэнос- Айресе памятник Мустафе Кемалю Ататюрку, этот проект также провалился.
После волны протеста, поднятой местной армянской общиной, автор проекта площади Азербайджана Александра Кабалеро попросила прощения у армян, сказав, что никогда больше не представит этот проект на обсуждение.
«Армяне Аргентины для меня родные люди. Я делю с ними и боль, и память о том, что случилось 99 лет назад во время Геноцида. Я ошиблась, подписав этот проект, мне хотелось, что разные страны имели в Буэнос-Айресе свои памятные места и в числе других подписала и этот проект. Я прошу прощения у тех, кто из-за моей неосведомленности был оскорблен в своих чувствах и благодарю тех моих друзей, которые меня информировали и представили реальное положение дел, не допустив еще большей ошибки с моей стороны», - сказала Кабалеро.