Հայ քաղաքագետները «Russia Today»-ի իրենց հոդվածում քննադատում են Բաքվի ռեժիմն ու նրան զինող միջազգային հանրությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայ քաղաքագետները` Վահան Դիլանյանը և Վիլեն Խլղաթյանը, «RT»-ում (Russia Today) հրապարակված «Ոչ այնքան «սառեցված» հակամարտություն Հարավային Կովկասում» հոդվածում վերլուծել են վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից` ղարաբաղյան հակամարտության սրացման տարածաշրջանային և միջազգային հիմքերը`սուր քննադատության ենթարկելով Բաքվի ռեժիմի ահաբեկչական էությունը, ինչպես նաև միջազգային հանրության` Ադրբեջանին զինելու և անպատժելիության խրախուսման վարքագիծը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածի հայերեն ամբողջական թարգմանությունը ստորև.
Ոչ այնքան «սառեցված» հակամարտություն Հարավային Կովկասում
Մինչ աշխարհը զբաղված է Գազայում և Արևելյան Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձություներով, հակամարտության մեկ այլ օջախ է բռնկվել Հարավային Կովկասում:
Ադրբեջանական բանակի ռազմական հարձակումներն ակտիվացան հուլիսի կեսերին` լարելով Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) և Ադրբեջանի միջև շփման գծում, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանի երկայնքով առկա ստատուս քվոն:
Այդ գործողությունների հետևանքով միայն հուլիսի 28-ից օգոստոսի 2-ն ընկած ժամանակաշրջանում 5 ղարաբաղյան և 25 ադրբեջանցի զինվորեր են սպանվել: Զոհերի թիվն ավելի շատ է, քան ողջ նախորդ տարվա թիվը:
Թեև երկու կողմերն էլ շտապեցին մեղադրել մեկը մյուսին, փաստը մնում է այն, որ Ադրբեջանն է մշտապես հայտարարել պատերազմը վերսկսելու իր մտադրությունների մասին` նվաճելու Արցախը և ստիպելու վերջինիս ազատասեր ժողովրդին` ապրել Իլհամ Ալիևի բռնապետական ռեժիմի ներքո: Միայն Ադրբեջանն է հետևողականորեն կերպարավորել հայերին` որպես չարիք «այլ», և միայն Ադրբեջանն է պարբերաբար հրաժարվել` թուլացնելու լարվածությունը շփման գծում վստահության կառուցման միջոցներով, ինչպիսիք են դիպուկահարների հեռացումը կամ առնվազն սահմանամերձ գյուղերի քաղաքացիական բնակչության վրա չկրակելու համաձայնումը:
Ադրբեջանական զինվորների կորուստների մեծ թիվը ցույց է տալիս, որ նրանք են եղել հարձակվող կողմը: Ավելին, պաշտպանվող կողմը չի կարող թողնել սպառազինություն և զինամթերք մյուս կողմի տարածքում:
Սահմանամերձ գյուղերի խաղաղ բնակչության դեմ, ինչպես նաև Կարմիր խաչի շտապօգնության մեքենաների վրա կրակ արձակելու ադրբեջանական քաղաքականությունը ցինիկաբար խախտում է Ժնևի կոնվենցիաներում հաստատված հումանիտար սկզբունքները: Բաքուն նաև հովանավորում և օգտագործում է մարդկային ռեսուրսներ` իրականացնելու դիվերսիոն գործողություններ Հայաստանում և Արցախում:
Այսօրինակ զարգացումը կարող է խթանել Ադրբեջանում ահաբեկչության աճին, որտեղ ատելության մշակույթի իռացիոնալ ասպեկտները հիմք են հանդիսանում պաթոլոգիական դաժանության զարգացման համար, որն ահաբեկչության արմատներից մեկն է: Ելնելով այդ երկրի շատ շրջաններոմ սոցիալական վատ պայմաններից և անօթևանությունից` ադրբեջանցիներն ամենախոցելի թիրախն են ահաբեկչական և ռադիկալ էքստրեմիստական խմբերի հավաքագրման տեսանկյունից:
Փորձը ցույց է տալիս, որ ակտիվ կապ կա ահաբեկչական գործողությունների և հակամարտության գոտու միջև` վերջինս հանդիսանալով որպես պարարտ հող այդօրինակ ակտերի համար:
Մեծ թվով ազգությամբ ադրբեջանցիների ներգրավվածությունը Չեչնիայում, Աֆղանստանում, Պակիստանում, Սիրիայում և վերջերս Իրաքում Իսլամական պետության կողքին (նախկինում հայտնի որպես ISIS - «Իրաքիև Լևանտիիսլամական պետություն») ահաբեկչական գործողություններում, վերահաստատում է այս տեսակետը:
Ադրբեջանական դիվերսանտների վերջերս դրսևորված անմարդկային վարքագիծը որպես Արցախի Շահումյանի շրջանում հետախուզադիվերսիոն գործողության մաս, հանգեցրեց 17-ամյա հայ պատանու դաժան սպանության: Սա ևս մեկ օրինակ է Ալիևի ռեժիմի և ադրբեջանական կողմի ահաբեկչական էության, ինչի ավելի վաղ դրսևորումը ադրբեջանցի սպայի կացնասպան Ռամիլ Սաֆարովի հերոսացումն էր, ով ՆԱՏՕ-ի վերապատրաստման դասընթացի ժամանակ կացնով սպանել էր քնած զինվորին միայն այն պատառով, որ նա հայ էր:
Խրախուսելով հետագա ագրեսիան
Միևնույն ժամանակ, սակայն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները (ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Ռուսաստան) շտապեցին իրենց հայտնի ձեռագրով դիմել բոլոր կողմերին` հարգելու զինադադարը, զերծ մնալու բռնություններից և փնտրելու խաղաղ քաղաքական լուծում:
Թե ինչ է այս կեղծ հավասարության քաղաքականությունը ծնում, ակնհայտ է` ադրբեջանական ռեժիմի անպատժելիության զգացում` շարունակելու մեծացնել լարվածությունը, սպառնալ պատերազմով և խարանել հայերին իր հպատակների աչքերում` այլ կերպ ասած, միանգամայն հակառակը այն բանի, ինչին համանախագահները ձգտում են:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը նաև չունի (հետևաբար պետք է շնորհվի) միջադեպերի հետտաքննման իրականացման մանդատ և ավելի շատ ռեսուրսներ` կանխելու և դատապարտելու այդօրինակ ագրեսիայի գործողությունները:
Ի լրումն, հակամարտության կարգավորման այսպես կոչված «Մադրիդյան սկզբունքները», որ հանդիսացել են տարածաշրջանում հարաբերական կայունությունը երաշխավորող գործոն, շատ ավելի անիրատեսական են դարձել ադրբեջանական` ներքին և արտաքին մակարդակներում վերջերս դրսևորվող վարքագծի լույսի ներքո:
Հարձակումների վերջին տարափը զուգորդվեց քաղաքացիական հասարակության և ժողովրդավարական ակտվիստների նկատմամբ Բաքվի հետապնդումներով: Միանգամայն վերջերս Արիֆ և Լեյլա Յունուսը և Ռասուլ Ջաֆարովը ձերբակալվեցին հարկերից խուսափելու և դավաճանության շինծու մեղադրանքներով:
Պաշտոնական Բաքուն նպատակադրված է` շեղելու քաղաքացիների դժբախտությունը իր անկարողունակ և կոռուպացված իշխանությունից հեռու` դեպի արտաքին թշնամին` մեծացնելով լարվածությունը Հայաստանի և Արցախի դեմ: Բացի ԵԱՀԿ-ի և ԱՄՆ Պետքարտուղարության մեղմ քննադատությունից, ոչ մի ճնշում չգործադրվեց` ճնշելու Ալիևի ռեժիմին մեծացող ավտորիտարիզմի համար:
Պատճառները բավականին ակհայտ են. Արևմուտքին պետք է Արդբեջանը` որպես ԵՄ էներգետիկ մատակարարումների նկատմամբ Ռուսաստանի ճնշող վերահսկողության թուլացման` ավելի լայն ծրագրի բաղկացուցիչ և վախենում է, որ ցանկացած քննադատություն կստիպի Ալիևին` փոխարենը ձգտել Ռուսաստանի հետ գործընկերության:
Աֆղանստանից զորքերի նախատեսված դուբսերումը նույնպես պահանջում է Ադրբեջանի աջակցությունը, քանի որ ՆԱՏՕ-ի որոշ սպառազինություն կպահանջի Արդբեջանի միջոցով փոխադրում:
Ավելին, քանի որ Արևմուտքը հասկանում է, որ հնարավորություն չունի` հեռացնելու Հայաստանին Ռուսաստանի հետ իր ունեցած դաշինքից, չի պատրաստվում` կիրառել իր քաղաքական կապիտալը` կարգի հրավիրելու Ադրբեջանին: Բոլոր դեպքերում, Արևմուտքը նախընտրում է Ադրբեջանի էներգոռեսուրսները ցանկացած այլ բանից, որ Հայաստանը կարող էր առաջարկել:
Վերը նշվածը հանգեցրեց մի շարք այլ երկրների հետ միասին Ադրբեջանի ներառմանը ԱՄՆ Սենատի «Ռուսաստանի ագրեսիայի կանխման ակտ» կոչվող օրինագծում, որի նպատակն է «կանխել Ռուսաստանի հետագա ագրեսիան Ուկրաինայի և Եվոպայի ու Եվրասիայի ինքնիշխան այլ պետությունների դեմ, և այլն»: Այն, եթե գործադրվի, լիազորում է ԱՄՆ և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև « ռազմական փոխգործակցության նշանակալից աճ », «ներառյալ մասնավորապես մեծացնելով զորավարժությունների և վերապատրաստումների ու փոխանակումների ներկայիս տեմպը», ինչպես նաև «ուժեղացնելով առկա, երկկողմ և բազմակողմ պաշտպանության համագործակցության պայմանագրերը, ներառյալ այնպիսիք, որ վերաբերում են կիբեռ պաշտպանության համագործակցությանը»:
Իրոնիան այստեղ այն է, որ օրինագիծը կխրախուսի Ադրբեջանին` շարունակելու իր ագրեսիվ քաղաքականությունը` որպես տարածաշրջանում ամենառազմականացված և պատերազմատենչ կողմ և տարածաշրջանային անվտանգության ճարտարապետության ստեղծման գլխավոր խոչընդոտ:
Մյուս կողմից, Ռուսաստանը, որը զբաղված է իր ներքին տնտեսական իրավիճակով` պամանավորված արևմտյան սանկցիաներով և Ուկրաինայում քաղաքացիական պատերազմով, թերևս դժակամությամբ վերաբերի իր սահմաններին այդքան մոտ մեկ այլ հակամարտության բռնկմանը: Թեև կա հնարավորություն առ այն, որ Ռուսաստանն է խթանում այս լարվածությունները, որպեսզի պատրվակ գտնի` տեղակայելու իր «խաղաղապահներին» տարածաշրջանում, այնուամենայնիվ, Երևանում և Ստեփանակերտում բազմիցս և կտրականապես խուսափել են այդ հեռանկարից:
Այսպես, այս շաբաթավերջին Սարգսյանը և Ալիևը կհանդիպեն Պուտինին Սոչիում: Թեև Մոսկվան նպատակ ունի` վերահաստատելու իր վերահսկողությունը այսպես կոչված «շահերի էքսկլյուզիվ գոտու» տարածաշրջանում միայն հանդիպման փաստով, Սոչիի բանակցություններից որևէ հիմնարար ելք տեղի չի ունենա հակամարտության կարգավորման կապակցությամբ:
Այդուամենայնիվ, նախագահ Սարգսյանը պետք է օգտագործի առիթը` քննարկման առարկա դարձնելու Ադրբեջանի ռազմականացումը` Բաքվին միլիարդավոր դոլլարների չափով սպառազինություն վաճառելու Ռուսաստանի հոժարակամության վերաբերյալ քննադատության խիստ նկատառմամբ, և թե ինչպես է այն անմիջականորեն նպաստում արյունահեղության աճին: Ուստի, Սարգսյանը պետք է ճնշում գործադրի Ադրբեջանին զենքի վաճառքի դադարեցման կապակցությամբ:
Ըստ երույթին, սակայն, շփման գծի երկայնքով լարվածությունը կմնա բարձր` Ադրբեջանի կողմից նախաձեռվելիք հետագա սրացումներով ու միջադեպերով հանդերձ: Եթե այսպես շարունակվի, միայն ժամանակի խնդիր է, նախքան մի կողմը սխալ հաշվարկի, հավանաբար Ադրբեջանը, և սկսի նպատերազմի նոր փուլ:
Անգամ եթե ռացիոնալ պատերազմը կանխատեսելի չէ, արկածախնդրայինը հավանական է: Բաքվի ռեժիմի քաղաքականություն մշակողներին` ռազմատենչությանն ու հակամարտության սրացմանը գրգռող ապատեղեկատվության արդյունքում իրավիճակը կարող է դուրս գալ վերահսկողությունից:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության արդյունավետ և ճշգրիտ քաղաքականության շնորհիվ, թողարկելով զգուշացնող հայտարարություններ, հանդիպումներ ունենալով դեսպանների և ռազմական կցորդների հետ, ինչպես նաև տրամադրելով օպերատիվ տեղեկատվություն շփման գծում զարգացումների վերաբերյալ, համապաստախան տեղեկատվական միջավայր է ստեղծվել հայկական հակահարձակման համար: Այսպիսով, եթե Ադրբեջանի շարունակի բարձր պահել լարվածությունը, հայկական ռազմական պատասխանը կլինի ուժգին և անսպասելի:
Ցանկացած սցենարի դեպքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, և այլ շահագրգիռ դերակատարները, ինչպիսիք է Մեծ Բրիտանիան, կկրեն նույնքան պատասխանատվություն, որքան սանձազերծող կողմը: Չի կարելի մի կողմից զինել ագրեսորին և մյուս կողմից ակնկալել խաղաղություն:
Վահան Դիլանյան և Վիլեն Խլղաթյան «RT»-ի համար
Վահան Դիլանյանը քաղաքական գիտությունների թեկնածու է: Նա տարածաշրջանային անվտանգության և հակամարտությունների կարգավորման ոլորտի ճանաչված փորձագետ է և Երևանում հիմնված վերլուծական կենտրոնի` Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի (ՔԶՀԿ), նախագահն է:
Վիլեն Խլղաթյանը մասնագիտացած է ինտեգրված ռազմավարության և ազգային անվտանգության ոլորտներում`կենտրոնացված էներգիայի աշխարհաքաղաքականության ուղղությամբ: Նա ՔԶՀԿ փոխնախագահն է:

Armenian political scientists slam Baku’s regime in their article published in Russia Today
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. The Armenian political scientists Vahan Dilanyan and Vilen Khlgatyan authored an article for RT titled “A not so ‘frozen’ conflict in the South Caucasus”, where they analyzed the recent developments over the Nagorno Karabakh conflict and sharply criticized the terrorist nature of Baku’s regime. “Armenpress” News Agency introduces the article in its entirety.
“As the world is preoccupied with the events unfolding in Gaza and eastern Ukraine, another zone of conflict has flared up in the South Caucasus.
The military attacks of the Azerbaijani army intensified in mid-July straining the status quo on the Line of Contact (LoC) between Artsakh (Nagorno-Karabkah Republic) and Azerbaijan as well as along the Azerbaijan-Armenia border.
Between July 28 and August 2, five Artsakhi and twenty-five Azerbaijani soldiers were killed as a result of these actions. The numbers of dead are higher than all of last year’s deaths.
While both states were quick to blame one another, the fact remains that only Azerbaijan has repeatedly stated its intentions to restart the war in order to conquer Artsakh and force its freedom loving people to live under the Ilham Aliyev tyrannical regime. Only Azerbaijan has consistently portrayed Armenians as the evil ‘other,’ and only Azerbaijan has regularly refused to ease tensions on the LoC via confidence building measures such as removing snipers, or at the very least agreeing not to fire upon civilians farming near the border regions.
The high numbers of casualties among Azerbaijani soldiers suggest that they are the attacking side. Moreover, a defending side cannot leave armaments and equipment on the other side’s territory.
The Azerbaijani policy of firing at the peaceful population living in Armenian border villages, as well as medical vehicles with the symbol of the International Red Cross, cynically violates core humanitarian principles, affirmed in the Geneva Conventions. Baku also sponsors and utilizes human resources to conduct sabotage and subversive acts within Armenia and Artsakh.
Such a move could accelerate the growth of terrorism in Azerbaijan, where the irrational facets of the hatred culture serve as a basis for the development of a pathological cruelty that is at the root of terrorism. Stemming from low socio-economic conditions and homelessness in many regions of the country, Azerbaijanis are an easy target for recruiters of terrorist and radical extremist groups.
Experience shows that there is an active link between terrorist attacks and a conflict zone, with the latter serving as a fertile soil for conducting such attacks. The large number of Azerbaijani nationals engaged in terrorist activities in Chechnya, Afghanistan, Pakistan, Syria, and recently Iraq, alongside the Islamic State (formerly known as ISIS) reaffirms this notion.
The recent inhuman behavior by Azerbaijani saboteurs as part of an intelligence-diversion activity in Artsakh’s Shahumyan district, resulted in the callous killing of a 17 year old Armenian. This is yet another example of the kill-mania of Aliyev’s regime and the terroristic essence of the Azerbaijani party. An earlier expression of this was the hero’s welcome given to Azerbaijani officer and convicted axe murderer, Ramil Safarov, who, during a NATO training seminar, hacked to death a sleeping soldier with an axe solely because he was Armenian.
Meanwhile, the OSCE Minsk Group Co-chairmen states (US, France, Russia) were quick to resort to their usual script of telling all sides to respect the ceasefire, refrain from violence, and look for a peaceful political solution.
What this policy of false parity generates is a sense of impunity for the Azerbaijani regime to continue to raise tensions, threaten war, and stigmatize Armenians in the eyes of their citizens, in other words, the exact opposite of what the Co-chairmen states desire.
The OSCE Minsk Group Co-Chairmanship also lacks (thus should be granted) a mandate to conduct investigations of incidents in the conflict zone, and requires more resources to prevent and condemn such aggressive acts.
Additionally, the so-called Madrid principles of conflict settlement proposed by the mediators, which have been serving as a factor ensuring relative stability in the region, are much more unrealistic in light of Azerbaijani behavior both internally and externally.
The recent spate of attacks coincides with Baku’s crackdown on civil society and democracy activists. Most recently Arif and Leyla Yunus, and Rasul Jafarov were arrested on trumped up charges of tax evasion and treason.
Official Baku aims to channel the unhappiness of its citizens away from its inept and corrupt rule toward the external enemy by escalating tensions against Armenia and Artsakh. Other than mild criticism from the OSCE, and the US State Department, no pressure has been brought to bear on Aliyev’s regime for its increased authoritarianism.
The reasons are obvious enough: the West needs Azerbaijan as part of its wider plan to weaken Russia’s stranglehold on energy supplies to the EU, and fears that any criticism will drive Aliyev to seek a partnership with Russia instead.
The planned withdrawal from Afghanistan also requires Azerbaijani support, since some NATO equipment will require transit through Azerbaijan.
Moreover, since the West knows it has no chance of prying Armenia away from its alliance with Russia, it is not willing to expend much if any of its political capital to force Azerbaijan to behave.
After all, the West prefers Azerbaijan’s hydrocarbons to anything Armenia may have to offer them.
The aforementioned resulted in the inclusion of Azerbaijan along with several other countries in a new US Senate bill called the “Russian Aggression Prevention Act” aimed at “preventing further Russian aggression toward Ukraine and other sovereign states in Europe and Eurasia, and for other purposes.”
If enacted the bill authorizes substantial increase of “military-to-military interactions” of the US armed forces with the ones of Azerbaijan “including specifically increasing the current tempo of military exercises and training efforts and exchanges” as well as “strengthening existing, bilateral and multilateral defense cooperation agreements including agreements related to cyber defense cooperation.”
The irony here is that the bill would encourage Azerbaijan to continue its aggressive policies, since it is the most militarized and warmongering party in the region, and the primary obstacle to the creation of regional security architecture.
From the other side, Russia, which is preoccupied with its internal economic situation due to Western sanctions, and the civil war in Ukraine, might be loath to see another conflict flare up so close to its borders. Although there is a possibility of the Kremlin stimulating these tensions in order to find a pretext to station its ‘peacekeepers’ in the area, officials in Yerevan and Stepanakert have repeatedly and categorically eschewed such a prospect.
Hence, at the end of this week, Sargsyan and Aliyev will meet Putin in Sochi. Although Moscow aims to control a region of its so-called “exclusive zone of interests” with only one meeting, nothing of substance for conflict resolution will come out of the Sochi talks.
However, President Sargsyan must use the occasion to bring up the topic of Azerbaijan’s militarization with a strong notice of criticism toward Russia’s willingness to sell billions of dollars in armaments to Baku, and how this is directly contributing to a rise in bloodshed. Therefore Sargsyan ought to press for a halt in sales of weaponry to Azerbaijan.
Nevertheless, tensions will remain high along the LoC with further escalations and incidents initiated by the Azerbaijani side. If things continue as they have, it is only a matter of time before one side miscalculates, likely Azerbaijan, and ignites a new round of war.
Even if a rational war is not predicted, an adventurous one is likely. The situation could get out of hand as a result of misinformation stimulating policymakers within the Baku regime to remain belligerent and escalate the conflict.
Due to the effective and accurate policy of Armenia’s Ministry of Defense, which is releasing cautionary statements, holding meetings with foreign military attachés, ambassadors, and providing up-to-date information on the developments along the LoC, an appropriate information environment has been set for an Armenian counter-attack. Thus, if Azerbaijan continues to keep tensions high, the Armenian military response would be intense and unexpected.
In any scenario the OSCE Minsk Group Co-Chairmen states, and other interested actors, such as the UK will bear as much responsibility as the instigating party. One cannot arm the aggressor on the one hand and expect peace on the other.
Vahan Dilanyan and Vilen Khlgatyan for RT
Dr. Vahan Dilanyan is a recognized expert on regional security and conflict resolution. He serves as the Chairman of the Political Developments Research Center (PDRC), a think-tank based in Yerevan.
Vilen Khlgatyan specializes in integrated strategy and national security with an emphasis in the geopolitics of energy. He is the Vice Chairman of the PDRC.”