Սեյրան Օհանյանն ու ՄԹ դեսպանը վերահաստատել են ԼՂ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ուղով լուծելու դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այսօր` օգոստոսի 6-ին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Քեթրին Լիչը քննարկել են ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ ՊՆ եւ ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանության համատեղ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ տիկին Լիչն իր ցավակցություններն է հայտնել վերջին օրերին տեղի ունեցած միջադեպերի ժամանակ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին: Սեյրան Օհանյանն իր հերթին ներկայացրել է իրադրությունը ուժերի շփման գծում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն ու Միացյալ Թագավորության դեսպանն իրենց մտահոգություններն են կիսել լարվածության աճի վերաբերյալ և երկուստեք կարևորել իրավիճակը կայունացնելու անհրաժեշտությունը: Զրուցակիցները վերահաստատել են հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծելու դիրքորոշումը:

Сейран Оганян и посол Великобритании подтвердили позицию относительно исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта
Сегодня, 6 августа, министр обороны Армении и Чрезвычайный и Полномочный посол Великобритании в РА Кэтрин Лич обсудили ситуацию на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил и армяно-азербайджанской границе. Как сообщает Арменпресс, в совместном сообщении МО РА и посольства Великобритании в Армении отмечается, что г-жа Лич выразила свои соболезнования семьям военнослужащих, погибших в результате инцидентов последних дней, Сейран Оганян, в свою очередь, представил ситуацию на линии соприкосновения сил.
Министр обороны и посол Великобритании разделяют озабоченность в связи с ростом напряженности и подчеркивают необходимость стабилизации ситуации. Стороны подтвердили также позицию о необходимости исключительно мирного решения конфликта на основе переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ.