ՌԴ դեսպանը կոչ է անում վերականագնել հրադադարի ռեժիմն ու ԼՂ հակամարտության հարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը չի կարծում, որ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում դրության ներկայիս սրացումը կվերաճի լայնածավալ ռազմական գործողությունների։ Օգոստոսի 2-ին լրագրողների հետ կարճատեւ զրույցի ժամանակ դեսպանը շեշտել է, որ հարցը պետք է լուծվի ոչ թե ռազմական միջամտությամբ, այլ բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
«Չեմ կարծում, որ իրավիճակը կհանգեցնի ռազմական լայնածավալ գործողությունների։ Մենք մտահոգված ենք իրավիճակով, որովհետև չի կարելի հարցերը լուծել ռազմական միջոցներով։ Պետք է արագ հաստատվի զինադադար և հրադադարի ռեժիմ, իսկ կողմերը բանակցություններ վարեն»,-ասաց դեսպանը` հավելելով, որ պաշտոնական Մոսկվայի տեսակետն այն է, որ հարցը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Ադրբեջանական զինուժը հուլիսի 31-ին ձեռնարկել է հարձակում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսիային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետի ուղղությամբ: Դիրքապահ անձնակազմի կողմից հանդիպելով կազմակերպված դիմադրության, հակառակորդը կրելով բազմաթիվ կորուստներ` հետ է շպրտվել ելման դիրքեր: Ցավոք, գործողության արդյունքում, զոհվել են ՊԲ երկու զինծառայողներ: Միջադեպի մանրամասները պարզելու համար տարվում է քննություն:
Օգոստոսի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտի) ուղղությամբ հակառակորդը հերթական անգամ ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն գործողություն: Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և վերջիններիս պատճառելով մարդկային ու նյութական կորուստներ, հետ շպրտել իրենց ելման դիրքեր: Ադրբեջանական կողմը տվել է առնվազն վեց զոհ և յոթ վիրավոր, ինչպես նաև մարտադաշտում թողել հատուկ նշանակության զենքեր և այլ տեխնիկական միջոցներ: Հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ արիաբար մարտիրոսվել է ՊԲ զինծառայող 1989թ. ծնված Զորիկ Ժիրայրի Գևորգյանը:

Russian Ambassador calls for restoration of ceasefire regime and solution of Nagorno-Karabakh conflict through peaceful means
YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS. The Russian Ambassador to Armenia Ivan Volinkin does not think that the current escalation of the situation in the conflict zone will grow into large-scale military actions. On August 2, during a brief conversation with the journalists, the Ambassador stressed that the issue should be resolved not by military intervention, but exclusively by peaceful means.
"I do not think that the situation will lead to large-scale military actions. We are concerned about the situation, because the issues cannot be solved through military means. A truce and ceasefire regime should be established soon, and the parties should negotiate," said the Ambassador, adding that official Moscow is of the opinion that the issue should be resolved exclusively through peaceful means.
On July 31, the rival attacked military positions of one of the military units located in the northern direction of the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies. Facing an organized resistance of the military position’s personnel, the rival was thrown back to the primary positions suffering numerous losses. Unfortunately, two serviceman of the Karabakh Defense Army were killed in the result of the operation. An investigation has been launched to reveal the details of the incident.
The rival initiated another sabotage and reconnaissance act in the North-Eastern direction (Martakert) of the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies in the night of August 1-2. The front units of the Defense Army detected the advancement of the rival’s Special Forces in time and the rival was thrown back to the primary positions suffering human and material losses. The Azerbaijani side suffered at least six casualties and seven injured and left special weaponry and other technical means on the site of combat. Unfortunately, the Armenian side has also recorded a loss. Serviceman Zorik Zh. Gevorgyan (born in 1989) lost his life bravely defending the motherland.