Արամ Անանյանը ելույթ է ունենցել Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումում
ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում մայիսի 22-24-ն ընթանում է Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ֆորումի շրջանականերում քննարկվող առանցքային թեմաներից մեկն էլ վերաբերում է ժամանակակից մեդիա ոլորտում բեկումնային տեխնոլոգիաների և փոփոխություններին ադապտացման կառավարմանը: Համաշխարհային տեղեկատվական օրակարգի սահմանման համար մղվող պայքարը վաղուց արդեն դարձել է ժամանակակից միջազգային հարբերություններին բնորոշ առանձահատկություններից մեկը: Համաշխարհային լրատվական շուկան շարունակում է անկայուն մնալ: Ի նկատի ունենալով այս ամենը` ԶԼՄ-ների և համաշխարհային տարբեր լրատվական գործակալությունների ղեկավարներ ֆորումի ընթացքում կքննարկեն համաշխարհային տեղեկատվական հանրության արդի միտումները և մարտահրավերները:
«Ժամանակակից մեդիաներ. փոխակերպման գլոբալ միտումներն ու հեռանկարները» թեմայով քննարկման բանախոսների թվում են «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը, Associated Press լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագրի տեղակալ Թոմաս Քենթը, «ИТАР-ТАСС» լրատվական գործակալության տնօրեն Սերգեյ Միխայլովը և այլք:

Директор информационного агентства «Арменпресс» Арам Ананян выступил на Петербургском международном экономическом форуме
В северной столице России 22-24 мая проходит Петербургский международный экономический форум. Как сообщает Арменпресс, в рамках форума обсуждается также глобальные тенденции трансформации и перспективы современной медиасферы.
Борьба за определение мировой информационной повестки дня давно стала привычной чертой современных международных отношений. Распространяемые СМИ данные рейтинговых агентств, односторонняя интерпретация национальных экономических показателей часто выступают инструментами внешней политики мировых держав. Мировой медийный рынок по-прежнему не выглядит устойчивым.
В ходе дискуссии руководители мировых информационных агентств и СМИ в рамках форума обсуждают основные тенденции и вызовы, стоящие сегодня перед глобальным информационным сообществом.
В числе выступающих на тему «Современные медиа: глобальные тенденции трансформации и перспективы» были директор информационного агентства «Арменпресс» Арам Ананян, заместитель главного редактора агентства «Associated Press» Томас Кент, генеральный директор агентства «ИТАР-ТАСС» Сергей Михайлов и др.