Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականն առաջին անգամ մեծ հնարավորություն ունի մասնակցել մեծ մրցաշարի. Վարդան Մինասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը կարծում է, որ Հայաստանի հավաքականն ընդունակ է մասնակցել Եվրո-2016-ին:
«Դատեք ինքներդ, եվրոպական շրջանում կա 53 հավաքական, որից 24-ը կարող են մասնակցել եզրափակիչ փուլին։ Մենք մեր առջև միշտ էլ խնդիր ենք դրել դուրս գալ մրցաշարի եզրափակիչ փուլ` անկախ մեր հնարավորություններից կամ մրցակիցներից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Մինասյանի խոսքերը մեջբերում է Sport-express պարբերականը:
Խոսելով Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի ներուժի մասին` նախկին մարզիչը փաստել է. «Առաջընթացն ակնհայտ է: Թեպետ մինչև վերջ պայքարում էինք ուղեգրերի համար, բայց չենք մեկնում: Ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականն առաջին անգամ մեծ հնարավորություն ունի մասնակցել մեծ մրցաշարի: Ավելի լավ կլինի, եթե փետրվարի 23-ին կայանալիք Եվրո-2016-ի վիճակահանությունն ավելի բարեհաճ լինի»:
Մինասյանն անդրադարձել է նաև իր կարիերայի հետագա զարգամանը. «Պրոֆեսիոնալ աճի համար ինձ ամենօրյա աշխատանք է հարկավոր, և նման հնարավորություն ես կստանամ միայն ակումբում: Առաջարկ ունեի Ռուսաստանից, սակայն մերժեցի, և խնդիրն էլ գումարի մեջ չէր»,-ասել է նա:
Վարդան Մինասյանը Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի գլխավոր մարզիչ պաշտոնը լքեց 2013-ի հոկտեմբերի 30-ին: Նախկին մարզիչը փաստել էր, որ ինքն ուզում է կարերան շարունակել ակումբում:

For the first time Armenia has big chances to participate in major football championship: Vardan Minasyan
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. The former head coach of the Armenian National Football Team Vardan Minasyan finds that the Armenian Team can participate in Euro-2016.
As reports “Armenpress” citing Sport-express periodical, Vardan Minasyan underscored: “Judge for yourself. There are 56 national squads in the European region and only 24 of them can enter the final stage. We always aimed at passing to the final stage of a tournament despite our capabilities and opponents.”
Among other things the football expert touched upon the potential of the Armenian National Football Team and noted: “The progress is evident. For the first time the Armenian National Football Squad has big chances to participate in a major tournament.”
Previously, the Russian media spreads news that the German clubs carry out negotiations with the Armenian coach and it is possible that he will move to "Bundesliga".
Earlier, Vardan Minasyan informed that he will not coach the national squad in the new qualification stage.
“I prefer another continuation to my [coaching] career. There are several offers, specifically from abroad, and I want to discuss them.
I would like to thank Ruben Hayrapetyan, who entrusted me the duties of the national team head coach for the past four years. It is a great honor for every coach to be the manager of a national squad.
I also would like to thank our football fans. I have always felt their support. I am confident that they will always be with our national team, our football.
I also would like to thank the media representatives. I have always been honest with them.
And most importantly, I want to thank our players. It has been a great pleasure for me to work with them. Together we passed along a road which, I believe, was useful. They have a great potential, they are professionals, and I am confident that they still will climb great heights,” Vardan Minasyan told the Football Federation of Armenia website.