G20-ի երկրների ռազմավարական նպատակը մնում Է կայուն աճի ապահովումը. Վլադիմիր Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: G20-ի երկրների ռազմավարական նպատակը մնում Է վստահ, կայուն, հավասարակշռված եւ ինկլյուզիվ աճի ապահովումը բոլոր պետությունների համար: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այս կարծիքը հայտնել Է «Քսանի խմբի»՝ սեպտեմբերի 5 – 6-ը Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք գագաթնաժողովի առթիվ հրապարակված հատուկ ուղերձում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ըստ նրա գնահատման՝ գլոբալ տնտեսությունն ավելի ու ավելի հաճախ Է հայտնվում ռիսկի գոտում: «Այն վերականգնվում Է, բայց դրա աճն առայժմ բավարար չԷ համաշխարհային զարգացման հավասարակշռախախտումների շտկան համար: Ուստի մեր ընդհանուր ռազմավարական նպատակը մնում Է վստահ, կայուն, հավասարակշռված եւ ինկլյուզիվ աճի ապահովումը բոլոր պետությունների համար»,- ասված Է Ռուսաստանի պետության ղեկավարի ուղերձում, որը հրապարակվել Է Կրեմլի կայքում:
«Այժմ «Քսանի խմբում» Ռուսաստանի նախագահությունը կանգնած Է իր գլխավոր փուլի՝ պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի շեմին, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 5 – 6-ը Սանկտ Պետերբուրգում: Մենք լրջորեն եւ պատասխանավտությամբ ենք վերաբերվել նշված օրակարգի յուրաքանչյուր հարցի եւ գագաթնաժողովին մոտեցել ենք համաձայնությունների պատկառելի պաշարով»,- ասված Է ուղերձում:
Ըստ ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի՝ Պուտինը վստահություն Է հայտնել, որ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովը «կհավաստի «Քսանի խմբի»՝ որպես գլոբալ տնտեսության եւ ֆինանսների ոլորտում աշխարհի առաջատար երկրների ընդհանուր մոտեցումների համաձայնեցման արդյունավետ մեխանիզմի դերը:

Владимир Путин: Cтратегической целью стран G20 остается обеспечение устойчивого роста
Cтратегической целью стран G20 остается обеспечение уверенного, устойчивого, сбалансированного и инклюзивного роста для всех государств.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, такое мнение высказал президент России Владимир Путин в специальном обращении по случаю предстоящего саммита "Группы двадцати" в Санкт-Петербурге, который пройдет 5-6 сентября.
По его оценке, глобальная экономика все еще находится в зоне риска. "Она восстанавливается, но ее рост пока недостаточен для выравнивания дисбалансов мирового развития. Поэтому нашей общей стратегической целью остается обеспечение уверенного, устойчивого, сбалансированного и инклюзивного роста для всех государств", - говорится в обращении главы российского государства, опубликованном на официальном сайте Кремля.
"Сейчас председательство России в "Группе двадцати" стоит на пороге своего главного этапа - саммита глав государств и правительств, который пройдет в Санкт- Петербурге 5-6 сентября. Мы серьезно и ответственно отнеслись к каждому вопросу обозначенной повестки и подошли к саммиту с солидным багажом договоренностей", - говорится в обращении.
Он выразил уверенность, что петерубргский саммит "подтвердит роль "Группы двадцати" как эффективного механизма по согласованию общих подходов ведущих стран мира в сфере глобальной экономики и финансов".