Վլադիմիր Պուտինը ԽՍՀՄ Ժողովրդական արտիստ Յուրի Յակովլեւին շնորհավորել Է հոբելյանի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հոբելյանի առթիվ շնորհավորել Է թատրոնի եւ կինոյի արտիստ, Վախթանգովի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի դերասան, ԽՍՀՄ Ժողովրդական արտիստ Յուրի Յակովլեւին, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Կրեմլի մամուլի ծառայությանը:
«Դուք իրավամբ պատկանում եք ռուս նշանավոր դերասանների համաստեղությանը, որոնց համար իսկապես թանկ են հայրենական դրամատիկական արվեստի հիանալի ավանդույթները, ով անսահմանորեն նվիրված Է սիրած գործին»,- մասնավորապես, ասված Է պետության ղեկավարի շնորհավորական հեռագրում:
Յուրի Յակովլեւին 85-ամյակի առթիվ շնորհավորել Է նաեւ ՌԴ-ի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը: Նա նշել Է, որ այնպիսի լեգենդար ֆիլմեր, ինչպիսիք են «Աննա Կարենինա»-ն, «Հուսարական բալլադ»-ը, «Ապուշ»-ը, «Ճակատագրի հեգնանք, կամ բաղնիքդ անուշ»-ը, «Կին-ձա-ձա»-ն, իրենց հաջողությամբ մեծապես պարտական են Յակովլեւի փայլուն խաղին:
Կինոյի եւ թատրոնի դերասան, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Յուրի Յակովլեւն ապրիլի 25-ին նշում Է 85-ամյա հոբելյանը: 1952 թվականից Յակովլեւը Եվգենի Վախթանգովի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի դերասան Է: Նա կինոյում եւ հեռուստատեսությամբ խաղացել Է ավելի քան 85 դեր: Արտիստի ստեղծագործությունը նշվել Է պետական եւ մասնագիտական բազմաթիվ պարգեւներով:

Владимир Путин поздравил Народного артиста СССР Юрия Яковлева с юбилеем
Президент России Владимир Путин поздравил артиста театра и кино, актера Государственного академического театра им.Вахтангова, Народного артиста СССР Юрия Яковлева с юбилеем. Как передаетАрменпресс, об этом сообщает пресс-служба Кремля.
"Вы по праву принадлежите к плеяде выдающихся русских актеров, которым по-настоящему дороги замечательные традиции отечественного драматического искусства, кто бесконечно предан любимому делу, - говорится, в частности, в поздравительной телеграмме главы государства.
Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев поздравил Юрия Яковлева с85-летием.Медведев отметил, что такие легендарные фильмы, как "Анна Каренина", "Гусарская баллада", "Идиот", "Ирония судьбы, илис лёгким паром!", "Кин-дза-дза" своим успехом вомногом обязаны блистательной игре Яковлева.
Актер театра икино, народный артист СССР Юрий Яковлев вчетверг отмечает 85-летний юбилей. С 1952 года Яковлев— актер Государственного академического театра имени Евгения Вахтангова. Всего наего счету более 85 ролей вкино ина телевидении. Творчество артиста было отмечено многими государственными ипрофессиональными наградами.