Հայաստանը կարևորում է Գերմանիայի առանձին երկրամասերի հետ ուղիղ կապերի հաստատումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը օգոստոսի 8-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Հեսսեն երկրամասի փոխվարչապետ, արդարադատության, ինտեգրացիայի և եվրոպական հարցերի նախարար Յորգ-Ուվե Հանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, կառավարության ղեկավարը կարևորել է հայ-գերմանական հարաբերությունների ամրապնդումը` նշելով, որ Գերմանիան Եվրոպական միության երկրներից ամենաշատ ներդրումներ կատարող երկիրն է Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածներում:
Պետական հատվածի դեպքում խոսքը վերաբերում է ֆինանսական համակարգին, արդարադատությանը, բնապահպանությանը, տեղական ինքնակառավարմանը, եվրոպական ինտեգրմանը, մասնավոր հատվածի դեպքում` գերմանական կապիտալով շուրջ 80 ձեռնարկության գործունեությանը, որտեղ զարգացման մեծ ներուժ կա:
«Մենք կարևորում ենք Գերմանիայի առանձին երկրամասերի հետ ուղիղ կապերի հաստատումը: Ձեր այցելությունը հնարավորություն կտա ավելի առարկայական պատկերացումներ կազմել համագործակցության հեռանկարների մասին: Համոզված եմ, որ դա բխում է Հայաստանի շահերից, և կանենք ամեն ինչ, որ փոխգործակցության համար ստեղծվեն բարենպաստ պայմաններ»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` պարոն Յորգ-Ուվե Հանը նշել է, որ Հեսսեն երկրամասը կարող է էական դերակատարություն ունենալ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման գործում:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է Գերմանիայի աջակցությունը եվրոպական ինտեգրման գործընթացին: Որպես երկկողմ համագործակցության առաջնահերթություն` կողմերը կարևորել են դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների իրականացումը և փորձի փոխանակումը: Անդրադարձ է եղել նաև քիմիական արդյունաբերության ու զբոսաշրջության ոլորտներում փոխգործակցությանը: Առևտրատնտեսական կապերի շարունակական զարգացման առումով երկուստեք ընդգծվել է գործարար համաժողովի կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Գերմանիայի կառավարության կողմից Հայաստանին` Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) և Վերակառուցման վարկային բանկի (KfW) միջոցով տրամադրվող տեխնիկական և ֆինանսական շարունակական աջակցության վերաբերյալ:

Армения придает важность налаживанию прямых связей с отдельными немецкими землями
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 8 принял немецкую делегацию, возглавляемую вице-премьером, министром юстиции, по вопросам интеграции и по европейским вопросам земли Гессен Йоргом-Уве Ганом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер-министр придал значение укреплению армяно-немецких отношений, отметив, что Германия, осуществила больше инвестиций, чем другие страны ЕС, в государственный и частный сектор Армении.
По его словам, в случае с государственным сектором, речь идет о финансовой системе, правосудии, экологии, местном самоуправлении, европейской интеграции, а в случае с частным сектором, где есть потенциал развития -о деятельности порядка 80 компаний с немецким капиталом.
«Мы придаем важность налаживанию прямых связей с отдельными немецкими землями. Ваш визит позволит составить более предметное представление о перспективах сотрудничества. Уверен, что это исходит из интересов Армении, и мы сделаем все, чтобы создать для взаимодействия благоприятные условия», -отметил премьер-министр.
Поблагодарив за прием, Йорг-Уве Ганн отметил, что земля Гессен может сыграть существенную роль в деле развития торгово-экономических связей между двумя странами.
Тигран Саркисян отметил, что армянская сторона ожидает содействия Германии в процессе европейской интеграции.
В качестве приоритетов двустороннего сотрудничества, стороны отметили важность реализации реформ и обмена опытом в судебно-правовой области. Собеседники коснулись также вопросов взаимодействия в химической отрасли и в сфере туризма. Былаподчеркнута важность организации бизнес-форума с целью развития торгово-экономических связей.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам технического и финансового содействия, оказываемого Германией Армении посредством Германского общества международного сотрудничества (GIZ) и банка KfW.