Հարավային Կորեայի ՊՆ ղեկավարը ԱՄՆ-ի և ԿԺԴՀ-ի միջև երկխոսության վերսկսման հույս է հայտնել
Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարար Ան Գյու Բեկը հույս է հայտնել, որ Հյուսիսային Կորեայի և Միացյալ Նահանգների միջև երկխոսությունը կվերսկսվի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
«Ես մեծ հույս ունեմ, որ նախագահ Թրամփի և հյուսիսկորեացի ղեկավար Կիմ Չեն Ընի միջև երկխոսությունը պտուղներ կտա, չնայած զանազան դժվարություններին», - ասել է Ան Գյու Բեկը Սեուլում կայացած «Սեուլի պաշտպանության երկխոսություն» հարթակի առաջին լիագումար նիստի ժամանակ։
Նա նշել է, որ Հարավային Կորեայի կառավարությունը կշարունակի պայմաններ ստեղծել Փհենյանի հետ երկխոսության համար։
Որպես օրինակ նախարարը նշել է Հյուսիսային Կորեայի ուղղությամբ տեղադրված բարձրախոսների ապամոնտաժումն ու դրանց աշխատանքի դադարեցումը և Պեկմա բարձունքի շրջանում զոհվածների մասունքների որոնման աշխատանքների վերսկսումը։
Նրա կարծիքով՝ զսպումը և երկխոսությունը պետք է ընթանան ձեռք ձեռքի տված։
«Խաղաղության չի կարելի հասնել միայն ռազմական հզորության ամրապնդման հաշվին», - հավելել է նա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ հույս ունի այս տարի ավելի ուշ հանդիպում անցկացնել Հյուսիսային Կորեայի ղեկավար Կիմ Չեն Ընի հետ։

Министр обороны Южной Кореи выразил надежду на возобновление диалога между США и КНДР
Министр обороны Южной Кореи Ан Гю Бак выразил надежду на возобновление диалога между Северной Кореей и Соединенными Штатами. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Интерфакс.
«Я очень надеюсь, что диалог между президентом Трампом и северокорейским лидером Ким Чен Ыном принесет плоды, несмотря на различные трудности», — заявил Ан Гю Бак на первом пленарном заседании Сеульской платформы оборонного диалога в Сеуле.
Он отметил, что правительство Южной Кореи продолжит создавать условия для диалога с Пхеньяном.
В качестве примеров министр привел демонтаж громкоговорителей, установленных в направлении Северной Кореи, и прекращение их работы, а также возобновление поисков останков жертв в районе Пекма-Хайтс.
По его мнению, сдерживание и диалог должны идти рука об руку.
«Мира нельзя достичь одним лишь наращиванием военной мощи», — добавил он.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что надеется встретиться с северокорейским лидером Ким Чен Ыном позже в этом году.