Եմենի զորքերը հակագրոհ են սկսել հութիների դեմ՝ փորձելով վերադարձնել մայրաքաղաք Սանան
Եմենի միջազգայնորեն ճանաչված կառավարությանը պատկանող ուժերը հակագրոհներ են սկսել «Անսար Ալլահ» շարժման հութիների դեմ` նպատակ ունենալով վերադարձնել մայրաքաղաք Սանան, որը գտնվում է խմբավորման վերահսկողության տակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Աճող լարվածության պայմաններում Եմենի պաշտպանության փոխնախարար, գեներալ-մայոր Սամիր ալ-Սաբրին պետական ​​հեռուստատեսությամբ հեռարձակված ելույթում նշել է, որ կառավարությունը որոշել է «վերագրավել Սանան»:
Եմենի կառավարությանն առընթեր ուժերի խոսնակ Մաջիդ ալ-Նուզաիլին ասել է, որ արշավի նպատակն է «ազատագրել Եմենը հութիների գերությունից» և վերականգնել Սանան՝ որպես բոլոր եմենցիների մայրաքաղաք:
Նա նաև զգուշացրել է քաղաքացիներին խուսափել Սանա տանող մի քանի հիմնական ճանապարհից։
Սեպտեմբերի 7-ից մարտերը սրվել են Թաիզի, ալ-Բայդայի և ալ-Ջաուֆի նահանգներում։ Սաուդյան Արաբիայի կողմից աջակցվող Եմենի կառավարական ուժերը հայտարարել են, որ հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներ են հասցրել հութիների դիրքերին։
Հութիներն իրենց հերթին հայտարարել են, որ հետ են մղել ալ-Ջաուֆի ուղղությամբ հարձակումը, և որ ալ-Հազմ քաղաքի բանտին ավիահարվածի հետևանքով զոհվել է առնվազն յոթ մարդ։ Նրանք հարձակման համար մեղադրել են Էր Ռիադին՝ շեշտելով, որ «ագրեսիան անպատիժ չի մնա»։
Մյուս կողմից, Սաուդյան Արաբիան մեղադրել է հութիներին թագավորության հարավային նահանգների վրա վերջերս կատարված հարձակումների համար, որոնց հետևանքով առնվազն 73 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ են վիրավորվել։ Էր Ռիադը նաև խոստացել է արձագանքել «վտանգավոր սրացմանը»։
Այս ռազմական գործողություններն ամենալուրջ սրացումն են 2022 թվականին ՄԱԿ-ի միջնորդությամբ կնքված զինադադարից հետո, որը դադարեցրեց լայնածավալ մարտական ​​գործողությունները։
Եմենում պատերազմը սկսվել է 2014 թվականին, երբ հութիները գրավեցին Սանան, ինչը հաջորդ տարի հանգեցրեց Սաուդյան Արաբիայի կողմից ռազմական միջամտության։
Մարտերը վերսկսվեցին 2026 թ․ հուլիսին, երբ կառավարական ուժերը հարվածեցին հութիների կողմից վերահսկվող Սանայի օդանավակայանին՝ խոչընդոտելով Իրանից եկող ինքնաթիռի վայրէջքը։ Այնուհետև նախորդ շաբաթ հութիները խոշոր հարձակում սկսեցին՝ փորձելով առաջ շարժվել արևմտյան Թաիզով և հարավային Հոդեյդայով դեպի ալ-Մոխա նավահանգստային քաղաք և Կարմիր ծովում գտնվող Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուց։
Հութիները հայտարարել են ջրային ճանապարհով անցնող սաուդյան նավերի ծովային շրջափակման մասին: Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցը նոր նշանակություն է ստացել սաուդյան նավթի արտահանման համար, քանի որ Իրանը սահմանափակել է Հորմուզի նեղուցով անցումն ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից հրահրված պատերազմի ֆոնին։

Войска международно признанного правительства Йемена начали контрнаступление против хуситов в попытке отвоевать столицу Сану
Войска международно признанного правительства Йемена, начали контрнаступление против хуситов движения “Ансар Аллах” с целью отвоевать столицу Сану, которая находится под контролем этой группировки. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Al Jazeera.
На фоне растущей напряженности заместитель министра обороны Йемена генерал-майор Самир ас-Сабри заявил в своем выступлении, транслировавшемся по государственному телевидению, что правительство “решило вернуть Сану”.
Маджид аль-Нузайли, представитель сил, связанных с правительством Йемена, заявил, что цель кампании — “освободить Йемен из плена хуситов” и восстановить Сану как столицу всех йеменцев.
Он также предупредил граждан избегать нескольких основных дорог, ведущих в Сану.
С 7 сентября в провинциях Таиз, Эль-Байда и Аль-Джауф идут сильные бои. Правительственные силы Йемена, поддерживаемые Саудовской Аравией, заявили о нанесении ракетных и беспилотных ударов по позициям хуситов.
Хуситы, со своей стороны, заявили, что отразили атаку на Эль-Джауф и что в результате авиаудара по тюрьме в городе Эль-Хазм погибли по меньшей мере семь человек. Они обвинили Эр-Рияд в этом нападении, подчеркнув, что “агрессия не останется безнаказанной”.
Саудовская Аравия, в свою очередь, обвинила хуситов в недавних нападениях на южные провинции королевства, в результате которых пострадали по меньшей мере 73 мирных жителя, включая женщин и детей. Эр-Рияд также пообещал ответить на “опасную эскалаци”.
Эти боевые действия являются самой серьезной эскалацией с момента заключения в 2022 году при посредничестве ООН соглашения о прекращении огня, которое остановило крупномасштабные боевые действия. Война в Йемене началась в 2014 году, когда хуситы захватили Сану, что привело к военной интервенции под руководством Саудовской Аравии в следующем году.
Бои возобновились в июле 2026 года, когда правительственные войска нанесли удар по контролируемому хуситами аэропорту Саны, помешав посадке иранского самолета. Затем на прошлой неделе хуситы начали крупное наступление, пытаясь продвинуться через западный Таиз и южную Ходейду к портовому городу Аль-Моха и проливу Баб-эль-Мандеб в Красном море.
Хуситы объявили военно-морскую блокаду саудовских судов, проходящих через этот водный путь. Пролив Баб-эль-Мандеб приобрел новое значение для саудовского экспорта нефти, поскольку Иран ограничил проход через Ормузский пролив на фоне войны, развязанной США и Израилем.